Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Piękno spod skalpela

O tym, kto odwiedza kliniki chirurgii plastycznej, jak wybrać tę właściwą i w jaki sposób przygotować się do wybranego zabiegu, opowiada Monika Chomiuk z Kliniki Chirurgii Plastycznej „ARTPLASTICA” w Szczecinie.


Każdy z nas chce jak najdłużej pozostać młodym – jednak czasu nie da się zatrzymać. Proszę zdradzić, kto głównie odwiedza kliniki chirurgii plastycznej?

- Zdecydowaną większość pacjentów stanowią osoby w przedziale wiekowym od 20 do 40 lat. 85 % pacjentów chirurgii plastycznej to kobiety. Z pewnością wynika to z tego, że kobiety bardziej dbają o wygląd swojej sylwetki. Nie bez znaczenia pozostaje też z pewnością fakt, iż kobiece ciało ma więcej stref, które mogą zostać poddane chirurgii plastycznej.

Jakie zabiegi najczęściej wybierają panie?
- Wciąż do najbardziej popularnych zabiegów należy powiększanie piersi. Teraz jednak pacjentki mają zdecydowanie większy wybór. Większy wybór implantów oraz metod wykonania zabiegu. Można bowiem powiększyć piersi implantem, wstrzykując preparat Macrolane (kwas hialuronowy) lub przeszczepiając tkankę tłuszczową wzbogaconą komórkami macierzystymi, dla otrzymania trwałego rezultatu zabiegu. Coraz częściej spotykamy się też z zabiegiem powiększenia pupy. Kiedyś pacjentki odsysały zbyt duże pośladki, teraz wiele z nich wręcz przeciwnie - dostrzykuje w nie jeszcze więcej tkanki tłuszczowej. Oczywiście medycyna estetyczna bardzo szybko się rozwija, proponując coraz to nowsze rozwiązania. Podążając z duchem czasu w naszej klinice wykonywanych jest wiele ciekawych zabiegów, nie często spotykanych w polskich klinikach, jak np. lift twarzy wraz z przeszczepem tkanki tłuszczowej (z komórkami macierzystymi ), dzięki czemu nie tylko pozbywamy się wiotkiej skóry twarzy, ale i uzupełniony zostaje ubytek tkanki tłuszczowej twarzy, a komórki macierzyste sprawiają, że skóra rzeczywiście staje się młodsza: bardziej elastyczna, bez przebarwień i rozszerzonych por. Z uwagi na bezpieczeństwo pacjenta, staramy się jednak unikać zabiegów niecodziennych, które związane są z dużym ryzykiem powikłań.

W tym kontekście, na co należy zwrócić uwagę, aby wybrać profesjonalną klinikę?
- Wybierając klinikę warto zwrócić uwagę na to, czy lekarze wykonujący tam zabiegi mają specjalizację z chirurgii plastycznej; czy podlegają oni cyklicznemu dokształcaniu się w formie szkoleń i sympozjów naukowych; czy ośrodek, w którym ma być przeprowadzona operacja oferuje pacjentom po operacji pobyt w klinice wraz z opieką medyczną - czy też pacjent jest wysyłany zaraz po zabiegu do hotelu; czy lekarze i placówka medyczna, mają aktualne polisy ubezpieczeniowe? Ważnym jest, aby pacjent po zabiegu otrzymał kartę wypisu z kliniki, zalecenia pooperacyjne, w przypadku powiększenia piersi również certyfikat na implanty, etc.

Czy każda z nas, kobiet, może w pełni skorzystać z pomocy chirurgii plastycznej?
- Oczywiście nie każdy może poddać się zabiegowi. Chirurgia plastyczna, z racji swojej specyfiki, ma bardzo restrykcyjne wytyczne kwalifikacji pacjentów do zabiegu. Abstrahując od badań krwi, które są zawsze wymagane do przeprowadzenia jakiejkolwiek operacji chirurgicznej, dyskwalifikowani są pacjenci z cukrzycą (ze względu na wydłużony proces gojenia się ran, a co się z tym wiąże podwyższonym ryzykiem komplikacji pooperacyjnych), czasami też z łuszczycą. Nie zostaną zakwalifikowani do zabiegów pacjenci z nieuregulowanym nadciśnieniem, z odbiegającymi od normy wynikami tarczycy, z poważnymi schorzeniami serca, płuc, czy nerek oraz z problemami z krzepliwością krwi. Niektóre też zabiegi (np. korekta nosa) są uzależnione ściśle od wieku pacjenta. Czasami bywa i tak, że pacjent jest "okazem zdrowia", problem natomiast może wystąpić na linii porozumienia z lekarzem. Pacjent może mieć nierealne – wg chirurga plastyka - oczekiwania względem rezultatu zabiegu, co również będzie skutkowało dyskwalifikacją z zabiegu.

Zatem w jaki sposób powinniśmy się przygotować do zabiegu?
- Należy przede wszystkim rozważyć, czy chcemy zabieg wykonać sami dla siebie, czy też pod presją partnera lub szeroko pojętego społeczeństwa. Bardzo często lekarz podczas konsultacji stara się określić właśnie "źródło" naszej decyzji. Osoby planujące termin zabiegu powinny wziąć pod uwagę fakt, ażeby nie przypadł on na czas miesiączki. Należy też wykluczyć 3 dni przed i po miesiączce. Warto też zaszczepić się przeciwko żółtaczce zakaźnej (WZW). Każdy z ośrodków ma przygotowaną swoją listę badań, które należy przygotować przed zabiegiem, czasami się one różnią - w zależności od operacji, jakiej mamy się poddać - ale większość z nich się powtarza, są to badania krwi: grupa krwi, morfologia, krzepliwość krwi, elektrolity sodu i potasu, poziom cukru we krwi, TSH, anty HCV, antygen HbsAg, a powyżej 40-go roku życia również EKG serca; w zależności od zabiegu wymagane też jest czasami USG piersi lub nosa. Lekarze zalecają odstawienie palenia papierosów minimum na 4 tygodnie przed planowaną operacją, niezażywanie w tym czasie antybiotyków, na 2 tygodnie przez operacją nie należy też zażywać aspiryny ani żadnych jej pochodnych oraz witamina E.

Współczesne kliniki chirurgii plastycznej oferują bardzo bogaty wachlarz usług. Które ze znanych nam zabiegów są „na zawsze” a które tylko „na chwilę” ?
-Oczywiście, zabiegi jak botoks, zastrzyki z różnego rodzaju wypełniaczami na bazie kwasu hialuronowego, kolagenu, czy też z własną tkanką tłuszczową, ale pozbawionym komórek macierzystych, są zabiegami o stosunkowo krótkim okresie działania, bo od 4 miesięcy do 2 lat maksymalnie. Natomiast wszelkie ingerencje chirurgiczne: powiększanie piersi z implantem (pod warunkiem, że implant jest dobrej jakości i jest objęty dożywotnią gwarancją producenta), plastyka i redukcja piersi, plastyki brzucha, ud, ramion, pośladków, powiek, nosa, lifty twarzy, szyi brwi - to zabiegi, które dają tzw. trwały efekt. Jednak w przypadku ciała ludzkiego i jego wyglądu, nic tak naprawdę nie jest niezmienne i na stałe. Jeszcze nikt bowiem nie wymyślił cudownego eliksiru, który by zatrzymał czas. Chirurg plastyk może ten czas pięknie cofnąć, ale niestety proces starzenia będzie w dalszym ciągu postępował, nie przestanie działać grawitacja, skutkiem czego niektóre z pań, zwłaszcza te, które należą do tzw. grupy hiperestetek, po kilku latach mogą chcieć przeprowadzić ponowny zabieg, w rejonie, który był już wcześniej operowany. Na zmiany wyglądu naszego ciała może też mieć duży wpływ ciąża, nadmierne kilogramy lub utrata masy ciała. To jak pacjentki postrzegają się po zabiegu, widząc się w lustrze - sztucznie czy naturalnie - zależeć będzie przede wszystkim od nastawienia psychicznego pacjentki oraz od doświadczenia lekarza przeprowadzającego zabieg.

Dla KrosnoCity.pl
Kaja Cudak, Planeta Kobiet
Foto: Tomasz Pluta, www.tomaszpluta.com

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj