Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Chroń skórę przed słońcem!

Lato i wakacje to czas wypoczynku i przyjemności. Przyodziani w skąpą odzież wystawiamy swoje ciało na słońce i czekamy na piękną opaleniznę, aby potem prezentować się jak najlepiej. Korzystając z jego uroków powinniśmy jednak robić to z głową. Słońce bowiem jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.


Zamiast chwalić się piękną brązową opalenizną, możemy pochwalić się przebarwieniami, oparzeniem i pęcherzami.

Tegoroczne lato rozpieszcza nas wysokimi temperaturami. Wychodząc na słońce musimy pamiętać o trzech podstawowych zasadach. Po pierwsze, nasze ciało i twarz musi być nasmarowana kremem z filtrem. Po drugie, oczy powinny ochraniać okulary przeciwsłoneczne. I po trzecie, głowa osłonięta powinna być czapką, kapeluszem lub chustka. Nie ważne jest to, czy spędzamy kilka godzin na słońcu czy też cały dzień.

O podstawowych zasadach musimy pamiętać zawsze. W pierwszych dniach korzystania z promieni słonecznych nasza skóra nie wytwarza jeszcze sama ,,filtra ochronnego”, dlatego tez niezbędna jest jej największa ochrona. Preparaty z filtrem powinny być wtedy jak najwyższe. Z biegiem czasu stopniowo filtr możemy obniżać. Nigdy jednak nie należy rezygnować z całkowitej ochrony przed promieniami.

Promienie słoneczne z jednej strony pobudzają nasz organizm do wytwarzania hormonów szczęścia. Z drugiej jednak nieumiejętne korzystanie z nich jest dla nas bardzo niebezpieczne.

Na podstawie badań naukowych oraz obserwacji klinicznych udowodniono, że nadmierne wystawianie ciała na słońce powoduje przedwczesne starzenie się skóry i wzrost ilości zachorowań na nowotwory. Oparzenia słoneczne, te których doświadczyliśmy w dzieciństwie, sprzyjają ich powstawaniu.

Wykazano również, że nawet niskiego stopnia oparzenie słoneczne u dzieci, które mają poniżej 14-stu lat, zwiększają 3, a nawet 4 krotne ryzyko rozwoju czerniaka. To właśnie on jest jednym z najbardziej złośliwych nowotworów skóry. Już w bardzo wczesnym okresie rozwoju daje odległe przerzuty do innych tkanek i narządów.

Statystyki są przerażające. Co 10-15 lat ilość występowania czerniaka podwaja się. Z kolei śmiertelność na tą chorobę wzrasta szybciej, niż w przypadku innych złośliwych nowotworów. Zatem inwestując w kremy z mocnymi filtrami nic nie tracimy, a jedynie możemy zyskać. W tym przypadku stawka jest wysoka, bo chodzi o nasze zdrowie.

Aneta Mika
Foto: arch.

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj