KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


O czym pamiętać, budując dom na wąskiej działce?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Działki budowlane nie zawsze są takie, jakbyśmy chcieli. Zdarza się, że są dość wąskie, co wiele osób postrzega jako duże utrudnienie w budowie domu. Tymczasem okazuje się, że dom na wąską działkę również może być funkcjonalny i estetyczny. O czym nie wolno zapomnieć, decydując się na budowę domu na wąskiej działce?

REKLAMA


Jakie są wymagane odległości od granicy działki?

Zanim zaczniemy zastanawiać się konkretnie nad tym, jaki dom na wąską działkę będzie najlepszy, warto zdać sobie sprawę z wymaganych obowiązującym prawem odległości od granicy działki. Jeśli dom ma być zwrócony oknami bądź drzwiami w stronę granicy działki, to mamy obowiązek zachować odległość minimum czterech metrów. W przypadku takiego posadowienia domu, że w stronę granicy będą zwrócone ściany bez okien i drzwi, minimalna odległość wynosi trzy metry. UWAGA: jeśli w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dopuszczono taką możliwość, to odległość od granicy może zostać zmniejszona do półtora metra. Możliwe jest to jednak tylko wtedy, kiedy w stronę granicy dom zwrócony jest ścianą bez drzwi i okien.

Jakie informacje są niezbędne, aby wybrać dobry dom na wąską działkę?

Wybór odpowiedniego projektu domu na wąską działkę będzie możliwy, jeśli będziemy dysponować takimi ważnymi danymi, jak:

- dokładne wymiary działki;
-
rzędne terenu;
-
odległości od obiektów wybudowanych na działkach sąsiednich.

Wszystkie te informacje można znaleźć na mapie sytuacyjno – wysokościowej przeznaczonej do celów projektowych.

Jaki kształt powinien mieć dom na wąską działkę?

Rozwiązaniem, które doskonale sprawdza się w przypadku domów na wąską działkę, jest wysunięcie garażu przed linię frontu domu. Jest to sprytny trik budowlany, który nie marnuje powierzchni, a jednocześnie pozwala cieszyć się garażem. Co ważne, stawiając na taki kształt domu, można zdecydować się na garaż zarówno na jeden samochód, jak i na dwa auta. Powierzchnia nad garażem można zostać natomiast wykorzystana jako taras wypoczynkowy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją również zabudować. Wówczas zyskujemy dodatkową przestrzeń na pomieszczenia mieszkalne.

Czy dom na wąska działkę powinien być piętrowy?

Jeśli działka jest naprawdę wąska, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest dom piętrowy. Parterowy może nie pomieścić wystarczającej liczby pomieszczeń. Oznacza to, że w przypadku wąskiej działki rozbudowujemy dom raczej w górę aniżeli na boki. Dzięki temu nie marnujemy powierzchni – zaoszczędzony w ten sposób grunt można przeznaczyć na urządzenie niewielkiego ogrodu bądź placu zabaw dla dzieci.

Wiele osób rezygnuje z zakupu wąskiej działki budowlanej, sądząc, że trudno zbudować na niej naprawdę fajny dom. Tymczasem okazuje się, że dzisiaj liczba projektów domów idealnych na wąskie działki jest naprawdę spora. Projekty te są ciekawe, a domy wykonane według nich bardzo komfortowe i estetyczne. Oznacza to, że wąskich działek budowlanych nie należy się bać.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?