KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Piece co – jak przygotować się do sezonu grzewczego?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Wczesna jesień to najlepszy czas, aby dobrze przygotować się do sezonu grzewczego i dokonać przeglądu instalacji grzewczej. Kocioł co jest podstawowym elementem instalacji grzewczej, dlatego warto dokonywać niezbędnych przeglądów i konserwacji przynajmniej raz do roku.  Jeśli przed sezonem grzewczym dokonamy wymaganej konserwacji to z pewnością zaprocentuje to już wkrótce zapewniając przyjemne ciepło we wnętrzu domu czy mieszkania. Zanim włączymy piec co, warto zapoznać się z głównymi zasadami i wykonać podstawowe czynności niezbędne do rozpoczęcia sezonu grzewczego.

REKLAMA


Ogólna charakterystyka kotłów centralnego ogrzewania
W zależności od rodzaju posiadanej instalacji grzewczej, powinniśmy dokonać jej przeglądu pod względem prawidłowego działania oraz zużycia poszczególnych elementów. Funkcjonalny kocioł z podajnikiem to sprawdzone urządzenie zapewniające użytkownikom bezpieczne ogrzewanie powierzchni użytkowych w domu. Obecnie do najczęściej używanych rozwiązań należy kotły na ekogroszek lub pellet oraz kotły ecodesign piątej generacji.

Nowoczesne kotły piątej generacji
Kotły piątej generacji stanowią zaawansowaną, bezpieczną wersję kotłów wodnych, węglowych, niskotemperaturowym z regulowanym procesem palenia. Ekologiczny piec z podajnikiem 5 klasy oraz Ekodesign Mutivert zapewniają powyżej 90% sprawności cieplnej i spełniają wszelkie wymagane normy. Piece są zautomatyzowane Oparte na specjalnej stalowej konstrukcji z łatwym dostępem do elementów wymagających konserwacji stanowią doskonałe rozwiązanie grzewcze.

Czyszczenie i konserwacja pieca co
Zazwyczaj zmniejszenie wydajności lub awaria systemu grzewczego jest rezultatem niewłaściwej eksploatacji  pieca. Palenie niewłaściwym opałem prowadzi do powstania trudnych do usunięcia osadów, które wpływają na nieprawidłowe funkcjonowanie kotła. Dlatego podstawą sprawnego działania kotła jest prawidłowa eksploatacja. Konserwacja pieca zaczyna się od dokładnego wyczyszczenia poszczególnych elementów, a także przewodów spalinowych oraz komina. Należy również wybrać zalegający w nim popiół, oczyścić kanały konwekcyjne oraz regularnie czyścić otwory przeznaczone do dystrybucji powietrza. Kotły o dużych gabarytach najlepiej czyścić sprężonym powietrzem. Czyszczenie kotła na ekogroszek odbywa się za pomocą specjalnych otworów wyczystnych przy całkowicie otwartej przepustnicy spalin w czopochu. Po konserwacji należy szczelnie zamknąć pokrywy otworów wyczystnych. Powierzchnię zewnętrzna kotła trzeba czyścić środkami dostosowanymi do materiału obudowy urządzenia z ostrożnością, aby nie uszkodzić ich powierzchni.

Oczyszczenie podajnika i pojemnika na paliwo
W przypadku kotłów z podajnikiem podstawową czynnością jest opróżnienie i wyczyszczenie z kurzu oraz osadu pojemnika na opał. Równie istotne jest staranne oczyszczenie z nalotów mechanizmu podającego paliwo, tzn. ślimaka lub innego elementu posuwowego paliwa. W razie potrzeby wymieniamy także uszczelki, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie instalacji. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie wyczystki komina i rury łączącej go z piecem. z osadów Należy także sprawdzić szczelność systemu odprowadzania spalin.

 

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?