KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Jak skutecznie ochronić taras przed słońcem? Postaw na żagle przeciwsłoneczne

Jak skutecznie ochronić taras przed słońcem? Postaw na żagle przeciwsłoneczne Źródło: Materiały własne Domondo.pl

W sezonie letnim taras automatycznie staje się przedłużeniem naszego mieszkania czy domu. Korzystając z jego uroków należy pamiętać o tym, że zasady panują tutaj takie same, jak na świeżym powietrzu – skuteczna ochrona przed słońcem to priorytet. Jak chronić taras przed słońcem? Dziś przedstawimy Ci jedną z opcji – żagle przeciwsłoneczne.

REKLAMA


Czym jest żagiel przeciwsłoneczny i dlaczego warto go zamontować?

Nawet krótkie przebywanie na intensywnym słońcu może być dla ludzkiego organizmu bardzo niebezpieczne. Udary słoneczne czy przegrzania zdarzają się bardzo często, dlatego powinniśmy dobrze zaplanować strefę odpoczynku na tarasie czy w ogrodzie. Oprócz wygodnych mebli, sztucznej trawy czy innych dodatków, warto zainwestować w odpowiednią osłonę przeciwsłoneczną. Montaż żagli przeciwsłonecznych to jedna z najprostszych i jednocześnie najefektywniejszych metod na zapewnienie sobie upragnionego cienia. To rozwiązanie ma bardzo dużo zalet:

- Łatwy montaż i demontaż: żagle przeciwsłoneczne instaluje się na specjalnych słupach lub do elewacji za pomocą śrub i karabińczyków, które ułatwiają demontaż po sezonie lub umożliwiają zmianę położenia tkaniny. Warto instalować żagiel w taki sposób, aby opadał na zachodnią stronę – dzięki temu trickowi będziemy mieli cień przez cały dzień.

- Stosunkowo niska cena: jeśli chodzi o metody zacienienia większego obszaru tarasu czy ogrodu, żagle przeciwsłoneczne są stosunkowo tanim rozwiązaniem. W zależności od jakości materiału i wykonania te osłony mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Dla porównania parasole czy pawilony potrafią kosztować nawet kilka tysięcy złotych!

- Unikalny design: żagle przeciwsłoneczne to przede wszystkim nowoczesny wygląd, szeroka kolorystyka i kilka kształtów tkaniny. Aranżacje z nimi w roli głównej są alternatywą dla klasycznych parasoli. Dzięki elastycznej budowie pozwalają stworzyć niebanalną przestrzeń (np. montując dwa lub trzy żagle jeden pod drugim), jednocześnie chroniąc ją przed słońcem i wzrokiem sąsiadów.

Żagle przeciwsłoneczne mają stosunkowo mało wad: brak mobilności (parasole ogrodowe znacznie łatwiej przenosić), brak możliwości swobodnego regulowania kąta nachylenia (parasole często pozwalają nam na zmianę nachylenia poszycia wraz z wędrującym po niebie słońcem) czy ryzyko uszkodzeń wynikające głównie z niskiej jakości produktu.

Z jakiego materiału powinien być wykonany żagiel przeciwsłoneczny?

Nie oszukujmy się – o żywotności żagli przeciwsłonecznych decydują w dużej mierze jakość poszycia i elementów mocujących. Jeśli chodzi o tkaninę do wyboru mamy w zasadzie jej dwa rodzaje:

- wodoodporną: wykonaną z poliestru o właściwościach hydrofobowych i odbijających promienie słoneczne. Nie przepuszcza deszczu na zacieniony obszar – krople spływają po niej i nie wsiąkają w jej strukturę, co zapobiega powstawaniu pleśni. Dodatkowo jest pokryta impregnatem.

- oddychającą: jest nią gruby materiał z włókien polimerowych, który blokuje drogę promieniom słonecznym i jednocześnie przepuszcza powietrze. Zapewnia komfortowy wypoczynek. Dzięki temu, że szybko schnie, jest odporny na pleśń czy wilgoć.


Źródło: Materiały własne Domondo.pl

Jaki kształt żagla przeciwsłonecznego wybrać?

Żagle przeciwsłoneczne kojarzą nam się zwykle z trójkątną tkaniną rozwieszoną nad tarasem. Te osłony można jednak montować w różnych innych miejscach – naprawdę ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Z tego powodu występują one nie tylko w klasycznym kształcie – dodatkowo możemy wybrać model kwadratowy i prostokątny. To, na którą opcję się zdecydujesz jest zarówno kwestią estetyki, jak i funkcjonalności. Zanim więc wybierzesz konkretny wariant, musisz pamiętać o jeszcze jednej ważnej kwestii – rozmiarze.

Wybierając żagiel przeciwsłoneczny należy pamiętać, że powinien być on (Uwaga!) mniejszy, niż obszar, który chcemy zacienić. Brzmi nielogicznie? Już tłumaczymy! Chodzi oczywiście o elementy montażowe (karabińczyki, śruby czy inne specjalne uchwyty) zajmujące około 20-30 cm. Wszystko zależy także od miejsca montażu – jeśli będzie to balkon w bloku, zadbaj o to, aby woda nie spływała do sąsiada czy na Twoje meble. Trzeba również podkreślić fakt, że im większy żagiel, tym trudniej będzie go zamontować.

Żagle przeciwsłoneczne są unikalną alternatywą dla parasoli, które zazwyczaj wybieramy do ogrodu czy na balkon. Występują one w szerokiej kolorystyce, różnych rozmiarach i materiałach, dlatego łatwo dopasujemy je zarówno do swojego gustu, jak i możliwości architektonicznych.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?