KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Wymiana okien w mieszkaniu – dlaczego warto się na nią zdecydować w 2024 roku?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. Źródło: Adobe Stock

Ciepłe okna zapewniają komfort termiczny nawet w duże mrozy i przynoszą realne oszczędności na ogrzewaniu. Jakość zastosowanej stolarki ma też niebagatelny wpływ na ogólne zadowolenie z naszego mieszkania. O ile w nowoczesnych budynkach wielorodzinnych nie trzeba sobie zaprzątać głowy standardem okien, o tyle w starszych blokach i kamienicach ich jakość może już pozostawiać wiele do życzenia. W 2024 roku wymiana okien w mieszkaniu jest bez wątpienia jednym z najlepszych sposobów na poprawę komfortu życia i obniżenie rachunków.

REKLAMA


Nowe okna – rozwiązanie na stare problemy

Mimo nawet najbardziej optymistycznych scenariuszy trzeba być przygotowanym na to, że ceny energii nadal będą rosły niewspółmiernie do wzrostu dochodów, dlatego wszelkie działania zmierzające do ograniczenia kosztów utrzymania mieszkania pozytywnie wpłyną na budżet gospodarstwa domowego. Prace z zakresu termomodernizacji budynku należą do tych o największym potencjale i są podejmowane na coraz szerszą skalę. W budownictwie wielorodzinnym wymiana stolarki będzie wyjątkowo łatwym, a jednocześnie bardzo skutecznym krokiem w kierunku oszczędności, poprawy standardu życia i odciążenia planety.

Wymiana okien w mieszkaniu w bloku i kamienicy – podstawowe zasady

Właściciele i współwłaściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych niestety nie mają pełnej dowolności w zakresie montażu nowej stolarki. Wymiana okien i drzwi na energooszczędne co prawda nie wymaga od nich zgłoszenia ani uzyskania pozwolenia, jeśli kształt i wielkość otworów pozostają bez zmian, ale może być obwarowana pewnymi zasadami określonymi w statucie wspólnoty.

Zmiana okien lub drzwi na modele o innych wymiarach zawsze wymaga uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej, a jednocześnie wystąpienia ze stosownym wnioskiem do Wydziału Architektury i Budownictwa, gdyż wedle przepisów taka zmiana jest kwalifikowana jako przebudowa i może być wykonana jedynie na podstawie pozwolenia. Przed zakupem nowej stolarki otworowej zawsze należy zasięgnąć wiedzy nt. warunków jej wymiany przyjętych w konkretnym obiekcie i zapoznać się z ogólnymi wymogami budowlanymi.

Ciepło, cicho i bezpiecznie, czyli najważniejsze korzyści z nowej stolarki

Wymiana okien w mieszkaniu
jest stosunkowo łatwą do przeprowadzenia inwestycją przynoszącą wymierne korzyści bez względu na wielkość konkretnego „M”. Montaż nowoczesnej stolarki otworowej poprawi estetykę budynku i wnętrz, a przy tym znacząco ograniczy ilość ciepła potrzebnego do utrzymania preferowanej temperatury. W praktyce po wymianie okien można odnotować oszczędność na energii na poziomie nawet 15-25%, co w wielu przypadkach przekłada się na zwrot nadpłaty za ogrzewanie.

Rzadziej wspominaną, a istotną zaletą nowych okien jest też możliwość zmniejszenia poziomu hałasu w mieszkaniu. Nowoczesne okna są bardzo „ciche” – w dużym zakresie tłumią dźwięki docierające z zewnątrz i zapewniają przyjemną ciszę nawet w bardziej problematycznych lokalizacjach, np. przy ruchliwych ulicach czy placach zabaw.

- Właściciele mieszkań na parterze lub pierwszym piętrze mają jeszcze jeden ważny powód do wymiany okien, a jest nim bezpieczeństwo. Łatwość dostępu do lokali na pierwszych kondygnacjach w połączeniu z kiepskim stanem stolarki to prosty przepis na katastrofę – mówi Jarosław Szumiec, ekspert marki OknoPlus. - Po wymianie okien na nowoczesne i wyposażone w zaawansowane technologie takie jak zaczepy antywyważeniowe, płytkie przeciwrozwierceniowe czy kontaktrony można zminimalizować ryzyko włamania – dodaje.

Jakie okna do mieszkania w bloku lub kamienicy?

Wybór stolarki do mieszkania wcale nie jest prosty i zawsze wymaga głębszego przemyślenia oraz określenia indywidualnych oczekiwań. W przypadku większości mieszkań w blokach z wielkiej płyty zastosowanie będą miały klasyczne białe okna PVC, w nowszych lub modernizowanych budynkach stosuje się często produkty bicolor – np. brązowe, grafitowe lub czarne od zewnątrz, a od wewnątrz białe. W kamienicach z kolei popularne są specjalne modele loftowe.

Klienci coraz częściej poszukują też produktów premium, głównie okien bazujących na wytrzymałych aluminiowych profilach, minimalistycznych i łatwych do utrzymania w czystości, ale zaraz obok estetyki plasują się wymogi pod względem efektywności energetycznej wybranych produktów.

Przede wszystkim ciepłe – o parametrze Uw, który determinuje oszczędności

Nie jest tajemnicą, że idealne okna łączą w sobie estetykę, wytrzymałość i energooszczędność. Izolacyjność termiczna wybranych produktów zawsze warunkuje komfort termiczny i wysokość rachunków za ogrzewanie mieszkania. Według ogólnych zasad przyjętych w Warunkach Technicznych 2021 okna muszą mieć Uw na poziomie minimum 0,9 W/m2K, ale warto pójść o krok dalej i wybrać modele o jeszcze niższym współczynniku przenikania ciepła.

- Okna marki OknoPlus o Uw = 0,7 W/m2K wyprzedzają aktualne normy budowlane i gwarantują jeszcze większą oszczędność ciepła. Nasze nowoczesne produkty mają podwójne uszczelki i ciepłe pakiety szybowe, a dzięki zwiększonym powierzchniom szyb umożliwiają lepsze nagrzewanie się wnętrz zimą – wyjaśnia ekspert.

Inwestycja w nowe okna przyniesie oszczędności już od pierwszego sezonu grzewczego, ale kluczem do pełnej satysfakcji z ich użytkowania będzie odpowiednia jakość wybranych produktów. Stolarka musi być nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale też ciepła i cicha, bo dopiero połączenie tych zalet zapewnia prawdziwy komfort, którego tak bardzo potrzebujemy.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?