KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Darowizna mieszkania a podatek - o czym należy pamiętać?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Darowizna mieszkania to popularny sposób na przekazanie swojego majątku bliskim osobom, bez konieczności zawierania umowy kupna-sprzedaży. Dzięki niemu dzieci czy wnuki nie muszą brać kredytu hipotecznego, by mieć swój własny kąt, a rodzice bądź dziadkowie mają pewność, że nieruchomość trafia w dobre ręce. Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się ona z kilkoma formalnościami, także wobec urzędu skarbowego.

REKLAMA


Darowizna mieszkania – co musisz o niej wiedzieć?

Według art. 888 Kodeksu Cywilnego, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Oznacza to, darowizna mieszkania będzie rodzajem umowy pomiędzy darczyńcą a obdarowanym, w której nastąpi dobrowolne i bezpłatne przekazanie nieruchomości. Kto może być obdarowanym? Tak naprawdę każdy. Począwszy od członków najbliższej rodziny, aż po zupełnie niespokrewnione osoby.

Sposób przekazania darowizny mieszkania ma znaczenie

W przypadku darowizny mieszkania istotna będzie forma zawieranej umowy. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym, powinna być ona zawarta pomiędzy darczyńcą i obdarowanym w formie aktu notarialnego (w obecności notariusza!).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat darowizny mieszkania, wejdź na stronę https://rankomat.pl/nieruchomosci/darowizna-mieszkania.

Uwaga! Darowizna w niektórych przypadkach może być nieważna

Wydawałoby się, że darowizna to nic spornego – w końcu właściciel nieruchomości przekazuje ją swojemu bliskiemu, z którym zawiera dobrowolnie taką umowę. Istnieją jednak sytuacje, w których darowizna może nie być ważna, choć wszystkie formalności zostały dopięte na ostatni guzik całkowicie prawidłowo. Jeśli jednak umowa darowizny już w momencie jej zawarcia narusza dobro rodziny oraz dobro dziecka (zwłaszcza świadomie), nie będzie ona zgodna z prawem.

Darowizna mieszkania a podatek do Urzędu Skarbowego

Po sporządzeniu aktu notarialnego, notariusz przekazuje zawartą umowę darowizny mieszkania do właściwego urzędu skarbowego. Podobnie jak w przypadku innych darowizn, także ta będzie podlegać opodatkowaniu. Warto pamiętać, że najbliższe osoby (takie jak np. małżonek, dzieci, wnuki, dziadkowie, rodzice, rodzeństwo, pasierb, macocha/ojczym) należą do tzw. grupy zerowej, która jest zwolniona z podatku.

Jeśli jednak mieszkanie zostanie przykładowo przekazane dziecku i jego małżonkowi do majątku wspólnego, obdarowani muszą liczyć się z obowiązkiem zapłaty podatku za część przypadającą małżonkowi zgodnie z wartością podatku oraz 3-7% nadwyżki dla I grupy podatkowej, w zależności wartości nieruchomości (kwota wolna od podatku to 9637 zł).

Na nieco wyższą kwotę powinny przygotować się obdarowani należący do drugiej grupy podatkowej (np. zstępni rodzeństwa i małżonkowie rodzeństwa, rodzeństwo rodziców). Przekazanie nieruchomości będzie wiązało się z obowiązkiem zapłaty podatku ponad kwotę 7 276 zł i nadwyżki 7-20% wartości darowizny. Z kolei niespokrewnieni z darczyńcą należą do III grupy podatkowej, gdzie kwota wolna od podatku wynosi 4 902 zł, a nadwyżka od 12 do nawet 20%.

Warto pamiętać, że opodatkowaniu będzie podlegać także mieszkanie, które zostanie sprzedane przez obdarowanego w ciągu 5 lat od otrzymania nieruchomości. W takiej sytuacji podatek wyniesie 19%.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?