KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Konto maklerskie - co warto o nim wiedzieć?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Kontem maklerskim określamy specjalny typ rachunku bankowego, dzięki któremu można inwestować na giełdzie. Mimo że jest on dostępny w ofertach wielu instytucji finansowych, nie zawsze warunki z jego korzystania są takie same. Dobrze więc dowiedzieć się na jego temat ważnych informacji.

REKLAMA


Konto maklerskie - co to takiego?

Konto maklerskie to - najprościej rzecz ujmując - podstawowe narzędzie każdego inwestora. Odnosi się to też do początkujących, lecz ci szczególnie nie wiedzą do końca, do czego on służy, a tym bardziej, jak z niego korzystać. Podstawą jest zrozumienie, czym jest ów rachunek. To najważniejsze miejsce, gdzie inwestor może przechowywać papiery wartościowe oraz inne instrumenty finansowe. Służy on jednocześnie do handlowania nimi. Mowa tu zwłaszcza o ich kupnie i sprzedaży, jak również ustawiania różnego rodzaju kontraktów terminowych. Za prowadzenie operacji na koncie maklerskim na rzecz klienta odpowiada dom maklerski lub biuro maklerskie.

Obsługa konta jest naprawdę łatwa

Istotną informacją jest to, że wspomniane domy i biura maklerskie prowadzą rachunki inwestycyjne w wersji elektronicznej. To więc niezwykle komfortowe dla każdego, gdyż po pierwsze konto maklerskie bardzo łatwo założyć, nie ruszając się z domu, ale też wszelkie operacje z nimi związane przeprowadzane są zdalnie - za pomocą komputera, telefonu, smartfona czy innego tego rodzaju urządzenia elektronicznego mającego dostęp do internetu. Rachunek inwestycyjny jest potrzebny do tego, żeby inwestować w różne produkty, takie jak akcje, obligacje czy certyfikaty inwestycyjne. Jednym słowem - nie posiadając takiego konta, nie mamy szans, żeby kupić wymienione papiery wartościowe. Ale i dzięki kontu maklerskiemu możemy też inwestować w kryptowaluty.

Kto może założyć konto maklerskie? Jakie warunki trzeba spełnić?

Jeśli chcemy stać się posiadaczem konta maklerskiego, musimy spełnić kilka ważnych warunków. Jak się jednak zaraz przekonamy, nie są one specjalnie wygórowane. Przede wszystkim musimy mieć status osoby fizycznej lub prawnej, mieć skończone 18 lat i posiadać dokument potwierdzający tożsamości (na przykład dowód osobisty). To jednak nie wszystko, ponieważ przed uruchomieniem konta maklerskiego należy również wypełnić ankietę, tak zwany unijny formularz MiFID, który sprawdza wiedzę z obszaru inwestycji. Jest niezbędny, aby ocenić ryzyko inwestycyjne, ale też skonkretyzować kategorię instrumentów finansowych, jakie odpowiadają akceptowalnemu poziomowi ryzyka.

Jak otworzyć konto maklerskie?

Możemy to zrobić, nie wychodząc nawet z domu, choć oczywiście jest też możliwość, aby uda się do biura maklerskiego i tam dopełnić formalności. Zdecydowanie jednak polecamy to pierwsze rozwiązanie. Wystarczy wypełnić wniosek, a następnie przesłać niezbędne dokumenty. Na koniec trzeba tylko autoryzować konto. Nie ma też przeszkód, by rachunek maklerski otworzyć w banku, w którym mamy już konto - osobiste lub firmowe. W tym wypadku przeważnie wystarczy zalogować się do swojej bankowości elektronicznej i złożyć odpowiedni wniosek.

Niezależnie od sposobu, jaki wybierzemy, widzimy, że to nic trudnego, dlatego jak tylko marzymy o tym, by zacząć inwestować, warto działać już teraz!

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?