KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


Jaki papier wybrać do drukowania zdjęć?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Niemal każdy posiada pokaźną kolekcję zdjęć zgromadzonych na karcie pamięci swojego smartfona, czy dysku laptopa. Niekiedy decydujemy się na ich wydrukowanie, co powinniśmy zrobić na specjalnie przeznaczonym do tego papierze. Oczywiście możemy drukować zdjęcia na zwykłym papierze, ale wtedy będą mieć bardzo niską jakość i trwałość. Należy pamiętać, że papier do drukowania fotografii składa się z kilku warstw, których może być nawet siedem. Im więcej warstw, tym koszt zakupu będzie wyższy. Odpowiedni papier zapewni nie tylko dobrą jakość obrazu (pod warunkiem, że drukujesz na dobrej drukarce), ale także ochroni zdjęcia przed wpływami zewnętrznymi, dzięki czemu nawet po latach zachowają nasycone barwy.

REKLAMA


Jaki papier wybrać drukowania zdjęć?

Oczywiście możemy zakupić do naszej drukarki wiele rodzajów papieru, od niestandardowych papierów metalicznych, satynowych, perłowych itp. po najczęściej wybierany papier matowy lub błyszczący. W tym artykule zajmiemy się wyjaśnieniem różnic w dwóch ostatnich rodzajach papieru.
Podstawowa różnica pomiędzy nimi polega na rodzaju powłoki, która nadaje zdjęciu istotne właściwości. Jeśli wydrukujesz fotkę na błyszczącym papierze fotograficznym, będzie ona lepiej chroniona przed wilgocią, a utrwalone na niej kolory i odcienie będą soczyste i jasne. Niestety na takiej powłoce pozostają odciski palców, a także łatwo ją zarysować. Dlatego, jeśli zdecydujesz się wydrukować zdjęcia na błyszczącym papierze, należy je przechowywać w ramce fotograficznej lub w odpowiednim albumie fotograficznym, który dodatkowo zabezpieczy je przed uszkodzeniem.
Papier matowy nie ma takich wad, znacznie lepiej znosi wpływy zewnętrzne, ale utrwalone kolory nie będą tak już jasne i intensywne. Co ciekawe na zdjęciach drukowanych na papierze matowym nieco lepiej są odwzorowywane szczegóły.

Pamiętaj, jeśli drukujesz zdjęcia do przechowywania w albumie fotograficznym lub ramce do zdjęć, lepiej wybrać papier błyszczący (zwłaszcza jeśli obrazy są jasne i kolorowe). W innych przypadkach postaw na papier matowy.

Jaką drukarkę wybrać do utrwalania zdjęć na papierze fotograficznym?

Jeżeli chodzi o utrwalanie zdjęć na papierze fotograficznym, po prostu przeczytaj instrukcję obsługi drukarki, aby uzyskać listę rodzajów papieru, które są zalecane do drukowania. Jeśli chcesz uzyskać wysokiej jakości zdjęcia, trzeba nie tylko kupić drogi i specjalistyczny papier, ale także mieć odpowiednią drukarkę.

Na przykład drukowanie fotografii na drukarce atramentowej wymaga papieru z warstwami, które pomogą utrzymać atrament. Jeśli wybierzesz papier do drukarki laserowej, będziesz raczej rozczarowany wynikiem. Rezultat będzie niskiej jakości i wyjątkowo krótkotrwały.
Jeśli twoja drukarka nie obsługuje drukowania na papierze o określonej gęstości, nie będziesz w stanie utrwalić zdjęć. Wysokiej jakości papier fotograficzny ma zwykle gramaturę od 150 do 300 g/m2. Na szczęście w obecnych czasach nawet najtańsze modele nowoczesnych drukarek umożliwiają drukowanie na grubym papierze.

Czy można drukować zdjęcia na zwykłym papierze?

Drukowanie zdjęć na zwykłym papierze w większości przypadków nie ma sensu. Wyjątkiem może być potrzeba posiadania dużej ilości fotografii lub ilustracji na jedno określone wydarzenie, np. wystawę, kiedy wiemy, że później zdjęcia te już nie będą nam potrzebne. W takim przypadku drukowanie na zwykłym papierze będzie znacznie tańsze, ale należy pamiętać, że ich jakość będzie niska (jeśli drukujesz na drukarce atramentowej).

W powyższym wypadku drukarka laserowa zapewni znacznie bardziej akceptowalny wynik, jednak drukowanie na niej zdjęć będzie kosztować więcej ze względu na wyższą cenę materiałów eksploatacyjnych.

Czy drukować zdjęcia w domu, czy skorzystać z fotolabu?

Drukowanie zdjęć na własnej drukarce z pewnością ma swoje zalety. Kiedy chcemy utrwalić na papierze kilka, czy kilkanaście zdjęć z pewnością okaże się bardziej opłacalne, zwłaszcza jeśli do zamówienia musimy doliczyć koszt wysyłki. Drukując w domu mamy także większy wpływ na ostateczny efekt. Jednak kiedy chcemy wywołać dużą kolekcję fotografii, to skorzystanie z usług profesjonalnego zakładu może w ostateczności być bardziej opłacalne. Koszt odbitki przy większym zamówieniu to około 15 do 20 groszy. Wywoływanie zdjęć online jest także bardzo wygodne, usługę realizujemy przez internet, przy pomocy wygodnej aplikacji, a zamówienie możemy z reguły odebrać w jednym z tysięcy paczkomatów, lub dostarczy nam je kurier.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?