KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Automatyczne przedłużenie ubezpieczenia OC - kiedy zadziała, a kiedy nie?

Brak ważnej polisy komunikacyjnej OC może skutkować naliczeniem bardzo wysokiej kary. Jednak nie zawsze zapominalstwo będzie oznaczało jej nałożenie. W określonych przypadkach polisa OC może przedłużyć się automatycznie. Kiedy działa automatyczne przedłużenie OC, a kiedy nie będzie ono możliwe?

REKLAMA


Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego w Polsce oraz w Europie. Polisa ta chroni właściciela pojazdu w sytuacji, gdy wywoła on szkody w ruchu drogowym. Wtedy wypłata odszkodowania jest obowiązkiem ubezpieczyciela.

Brak ważnego ubezpieczenia OC może spowodować nałożenie na kierowcę bardzo wysokiej kary. Aktualnie, w 2020 roku, może ona wynosić nawet 5 200 złotych, gdy ubezpieczenie będzie nieważne ponad 2 tygodnie!

Warto jednak zaznaczyć, że nie zawsze brak przedłużenia OC lub wykupienia go u innego towarzystwa musi oznaczać ryzyko kary. Wynika to z faktu, że w określonych przypadkach polisa OC przedłuża się automatycznie. Kiedy ma to miejsce?

Kiedy polisa OC przedłuża się automatycznie?
Na 14 dni przed ukończeniem obecnie obowiązującej umowy ubezpieczyciel ma prawo przekazać klientowi informacje o tym, że zbliża się koniec okresu ochrony. Jeśli kierowca zapomni wtedy o zakupieniu polisy, wówczas nie oznacza to, że traci on to zabezpieczenie.

Według obowiązujących w Polsce przepisów prawa, ubezpieczenie OC może zostać wydłużone automatycznie przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Nawet wtedy, gdy kierowca nie skontaktuje się z ubezpieczycielem, ten ma obowiązek przedłużyć polisę automatycznie. Oznacza to, że polisa będzie nadal obowiązywać, nawet jeśli nowa składka nie została jeszcze wniesiona.

W takiej sytuacji ubezpieczyciel zaczyna naliczać nowe opłaty za ubezpieczenie OC według swoich wyliczeń. Przekazuje on potem informacje o tym koszcie swojemu klientowi – ma on obowiązek pokryć wydatki, ponieważ w przeciwnym przypadku towarzystwo może wypowiedzieć umowę OC we wskazanym przez siebie czasie.

Wypowiedzenie polisy OC przez właściciela samochodu
Właściciel samochodu ma prawo do wypowiedzenia polisy OC zarówno wtedy, gdy jeszcze nie doszło do jej automatycznego przedłużenia, jak również wtedy, gdy już ono nastąpiło.

Gdy umowa jeszcze obowiązuje, wówczas konieczne będzie wniesienie wypowiedzenia na minimum jeden dzień przed jej zakończeniem. Takie rozwiązanie stosowane jest wtedy, gdy kierowca chce kupić ubezpieczenie w innym towarzystwie.

Gdy umowa była automatycznie przedłużona, wówczas kierowca może wypowiedzieć ją w dowolnym momencie. Musi on jednak liczyć się z naliczeniem składki na ten okres, w którym automatycznie przedłużona umowa obowiązywała.

Kiedy automatyczne przedłużenie OC nie zadziała?
Warto jednak wskazać, że automatyczne przedłużenie ubezpieczenia OC nie zawsze zadziała. Kiedy polisa nie będzie przedłużona?

Automatyczne przedłużenie ubezpieczenia OC nie dotyczy:
-
kierowców, którzy zakupili używany samochód i korzystają z umowy ubezpieczeniowej zawartej przez poprzedniego właściciela
-
kierowców, którzy zakupili krótkoterminowe ubezpieczenie OC, na przykład dla pojazdów rejestrowanych czasowo, sprowadzanych z zagranicy, wolnobieżnych, historycznych, sprzedawanych w komisach samochodowych
-
kierowców, którzy wybrali płatność składek ratalnie i nie opłacają rat

W takich właśnie sytuacjach umowa OC przestaje obowiązywać wraz z jej dniem upływu. Kierowca musi pamiętać wtedy o tym, aby w porę zawrzeć nową polisę. W przeciwnym przypadku pozostanie on bez ochrony ubezpieczeniowej i UFG może naliczyć wtedy wysokie kary!

Sprawdź koszty polisy OC przed zawarciem nowej umowy!
Koszty polis ubezpieczeniowych OC mogą być zróżnicowane. Są one zależne zarówno od ubezpieczanego samochodu, jak również od samego właściciela pojazdu. W związku z tym każde towarzystwo może zaproponować kierowcy inne ceny polis OC. Jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę?

Dzisiaj coraz częściej używanym narzędziem pozwalającym na wyszukanie taniego OC jest
kalkulator OC online. To specjalny serwis internetowy, którego głównym zadaniem jest porównywanie ofert wielu ubezpieczycieli równocześnie.

Kierowcy korzystający z kalkulatora ubezpieczenia OC Porówneo.pl mogą zobaczyć koszty ubezpieczeń w następujących towarzystwach: Axa, Aviva, Proama, Ergo Hestia, Generali, Link4, Mtu24, Benefia, PZU i innych.

Korzystanie z tego typu serwisów jest bardzo proste. Wystarczy tylko wypełnienie specjalnego formularza online i podanie w nim odpowiednich danych. Następnie
kalkulator OC rozpoczyna wyliczenia i już w przeciągu paru minut można dowiedzieć się, który ubezpieczyciel posiada najtańsze ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Wybraną polisę można kupić również przez internet.

Podsumowując, do automatycznego przedłużenia polisy OC dojdzie wtedy, gdy kierowca wykupił OC na rok i nadal posiada to samo auto. W przeciwnym przypadku jego ubezpieczenie może nie zostać wydłużone. Wtedy należy samodzielnie wybrać nową ofertę. W znalezieniu najkorzystniejszego ubezpieczenia pomóc może internetowy kalkulator OC, który pozwoli na wybranie taniej polisy online!

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?