KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Twój asystent w podróży, czyli ubezpieczenie assistance!

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

To dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne kosztuje niewiele, a może być bardzo pomocne w przypadku awarii samochodu lub wypadku. Na jaką ochronę możesz liczyć z polisy assistance? Na co powinieneś zwrócić uwagę, zanim wybierzesz konkretny wariant ubezpieczenia ASS? Komu polecana jest taka polisa? Przeczytaj, by poznać jej zalety!

REKLAMA


Każdy kto ma samochód, raz do roku musi go ubezpieczyć. Podczas korzystania z porównywarki ubezpieczeń lub rozmawiając z agentem, otrzymujemy także propozycje rozszerzenia zakresu ubezpieczenia o autocasco (przeczytasz o nim więcej na https://mubi.pl/ubezpieczenie-ac/), NNW i assistance. Dziś zajmiemy się tym ostatnim - dlaczego warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie assistance?

Jaką pomoc zapewnia assistance?

Ubezpieczenie assistance jest dobrowolne, co niesie ze sobą określone konsekwencje. Po pierwsze nie przedłuża się ono automatycznie i wygasa wraz z końcem umowy - zazwyczaj jest wykupywane na 12 miesięcy, choć ubezpieczyciele oferują także polisy krótkoterminowe na 15 czy 30 dni.

Jednocześnie warunki ubezpieczenia assistance opisane są w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Oznacza to, że każdy ubezpieczyciele może określić indywidualnie zakres, wyłączenia i limity ubezpieczenia - oczywiście zgodnie z normami prawa.

Na jakie świadczenia możesz liczyć, gdy masz polisę assistance? Ubezpieczyciel zapewni Ci w razie wypadku lub awarii pojazdu (często także w przypadku kradzieży auta) pomoc:

- techniczną,
- medyczną,
- podróżną,
- prawną.

Pomoc techniczna związana jest z wymianą koła, holowaniem, uruchomieniem samochody po awarii czy holowaniem. Kierowca może także liczyć na dostarczenie paliwa, jeśli się ono skończy. Z kolei pomoc medyczna dotyczy organizacji i pokrycia kosztów leczenia, transportu medycznego i wsparcia ratowniczego. Poszkodowani mogą liczyć także na konsultację telefoniczną. Natomiast pomoc podróżna to nic innego jak zapewnienie noclegu i transportu, w tym samochodu zastępczego. Z kolei pomoc prawna (jak i tłumacza) przyda się podczas wyjazdu zagranicznego.

Warto również wspomnieć, że zakres terytorialny ubezpieczenia (na terenie Polski, w całej Europie) oraz rodzaj świadczonej pomocy zależą od wariantu polisy, którą wybierze kierowca.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze assistance?

Podstawowa zasada wyboru ubezpieczenia dodatkowego mówi, by zawsze zajrzeć do OWU. Ubezpieczyciele zazwyczaj oferują kilka wariantów assistance, więc powinieneś dokładnie sprawdzić, co każdy wariant oferuje, a następnie dobrać go do swoich potrzeb.

Przy wyborze assistance warto zwrócić uwagę na zdarzenia objęte ochroną. Ubezpieczyciele zazwyczaj oferują kilka wariantów, które różnią się zakres, ograniczeniami oraz limitami. Dotyczy to na przykład zasad wynajmu samochodu zastępczego czy limitu kilometrów holowania pojazdu – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Podsumowując, przed wyborem assistance sprawdź:

- które zdarzenia obejmuje pomoc, - na jaki okres otrzymasz samochód zastępczy w zależności od rodzaju zdarzenia (może być on inny w przypadku awarii, wypadku i kradzieży),

- koszty związane z naprawą i ponoszone przez ubezpieczyciela,

- oferowaną opiekę nad dziećmi i zwierzętami,

- powiązania między usługami,

- franszyzę kilometrów, czyli minimalna odległość od miejsca zamieszkania wymaganą do skorzystania z pomocy assistance,

- limity holowania (do ilu kilometrów), noclegów (do ilu dób),

- oferowane wsparcie infolinii.

Dzięki temu będziesz mógł wybrać optymalny wariant ubezpieczenia dla siebie. Na przykład, jeśli nie planujesz wyjazdu za granicę, to nie ma sensu wybierać assistance z zakresem terytorialnym na całą Europę (chyba że jest w tej samej cenie).

Komu poleca się assistance?

Jeśli wiesz już, co oferuje ubezpieczenie assistance, to warto zastanowić się, którym kierowcom jest ono dedykowane. Jest ona polecana osobom, które: - często jeżdżą samochodem poza miejscem zamieszkania, - wybierają się na zagraniczną wycieczkę autem, - dojeżdżają daleko do pracy.

Podstawową zaletą assistance jest zapewnienie wsparcia w razie wypadku lub awarii. Już same w sobie są to stresujące sytuację, więc fachowa pomoc na pewno okaże się przydatna. Jeśli jednak nie zamierzasz kupić assistance i na własną rękę holować pojazd po awarii, to zajrzyj do poradnika, jak prawidłowo to robić: https://mubi.pl/poradniki/jak-holowac-samochod/.

Ubezpieczenie assistance warto kupić w pakiecie z OC lub AC. W porównywarce ubezpieczeń Mubi znajdziesz wiele ofert ubezpieczeń w korzystnych cenach.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?