KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Wybieramy wózek warsztatowy

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Wózek narzędziowy to niezwykle przydatny element wyposażania warsztatu samochodowego czy serwisu wulkanizacyjnego. Często to właśnie narzędzie mają tendencję do znikania i gubienia się. Ze względu na ich często niewielki rozmiar, trudno je następnie znaleźć. Wózki narzędziowe pozwalają na ich bezpieczne i pewne przechowywanie, pod warunkiem oczywiście, że użytkownik wyrobi w sobie nawyk odkładania narzędzi do wózka.

REKLAMA


Najprościej wózki narzędziowe dzielą się na z i bez narzędzi. Sam, pusty wózek, to dobre rozwiązanie dla tych pracowników warsztatu, którzy narzędzia mają już skompletowane i są do nich przywiązani. Wielokrotnie w warsztacie pracownicy mają swoje ulubione klucze czy grzechotki i nie chcę ich wymieniać na nowe, zresztą nie jest to uzasadnione ekonomicznie. Pusty wózek narzędziowy daje szansę na poukładanie narzędzi w warsztacie, zwolnienie miejsca wokół stanowisk pracy oraz zapewnienie lepsze mobilności i wygody naprawy. Ze względu na możliwość łatwego przewiezienia wózka w miejsce, gdzie aktualnie potrzebne są narzędzie, wózek narzędziowy skraca czas szukania odpowiedniego przyrządu i niweluje niepotrzebną frustrację z tym związaną.

Minusem zakupu wózka pustego jest to, że nie zawsze posiadane już narzędzia dadzą się łatwo i dobrze poukładać w wózku. Szuflady przeznaczone na przechowywanie narzędzi mogą okazać się za duże lub przeciwnie za małe. Konsekwencją tego będzie albo bałagan w szufladzie wózka i trudność ze znalezieniem narzędzi, które się tam włożyło albo przeciwnie, półpusta szuflada, której nie da się wykorzystać, ponieważ nie mieszczą się w niej posiadane narzędzia. Jeśli wózek nie jest powiązany z narzędziami, najczęściej są one odkładane do dowolnej szuflady, gdzie tylko się mieszczą. Poza aspektem estetyczny, takie podejście generuje bałagan, od którego wózek narzędziowy powinien właśnie chronić.

Wózki narzędziowe z szufladami

Wózki narzędziowe składają się głównie z szuflad różnej wysokości. Może być ich 4 a nawet 9 czy 11. Ponieważ wysokość wózków jest dość podobna i wynosi około metra, im większa liczba szuflad tym są one niższe. Aby porównać obiektywnie pojemność wózków narzędziowych warto zwrócić uwagę na użytkową objętość przechowywania podaną przez producenta.

Wózki narzędziowe pełne, czyli posiadające już podstawowe narzędzie, są tak przygotowane, że wyposażenie wózka idealnie do niego pasuje. Wózki pełne zawierają podstawowe narzędzia takie jak klucze płasko-oczkowe w różnych rozmiarach, klucze płaskie, zestawy szczypiec, wkrętaki, klucze trzpieniowe, klucze nasadowe, młotki, różne pokrętła i przeguby. To ile elementów wyposażenia znajduje się w wózku zależy od wybory kupującego. Na rynku dostępne są wózki z kilkudziesięcioma narzędziami a także i takie, które mają ich ponad 400. Wybierając wózek narzędziowy warto zwrócić uwagę na dokładną specyfikację narzędzi. Pełen wózek trudno będzie dopełnić brakującym kluczem czy wkrętakiem.

Należy pamiętać, że im lepiej zaopatrzony wózek warsztatowy tym jest on cięższy. Sam wózek nie waży dużo, a dzięki zamontowanym kółkom wygodnie się porusza, jednak narzędzia, w większości metalowe, to ciężar dochodzący do 100kg.

Osobną kwestią jest jakość wykonanych narzędzi. To nimi na koniec będzie wykonywana praca, sam wózek jest tylko miejscem na przechowywanie. Trudno zweryfikować przed zakupem jakość każdego z na przykład 300 narzędzi stanowiących wyposażenie wózka. Jest to praktycznie niemożliwe, dlatego rozważając zakup, a więc licząc się z kosztem powyżej tysiąca złotych, a często jest to nawet kilka tysięcy złotych, należy zwrócić uwagę na markę wózka, renomę sprzedającego oraz ewentualne opinie w internecie innych użytkowników.

Dodatkowe funkcje wózków narzędziowych

Wózki narzędziowe z definicji przechowują i transportują narzędzia. Jednak niektóre z nich wyposażone są dodatkowo w kilka wygodnych elementów, jak dodatkowy blat na komputer diagnostyczny czy komputer PC, boczne półki na dodatkową chemię warsztatową, uchwyt na ręcznik papierowy, czy uchwyt do odwieszenia klucza udarowego. Dzięki tym elementom wózek stanowi jedno miejsce, które samo w sobie staje się całościowym stanowiskiem pracy. Podjeżdżając wózkiem do naprawianego pojazdu można na górny blat odłożyć wyjmowane z auta części. Górny blat roboczy często pokryty jest wzmocnioną powłoką, na przykład z polipropylenu zbrojonego włóknem daje to wytrzymałość na obciążenie statyczne 700 kg.

Ze względu na koszt wózka oraz narzędzia, które przechowuje, producenci wprowadzają zabezpieczenia antykradzieżowe. Najpopularniejszym z nim jest zamek centralny umożliwiający zamkniecie wszystkich szuflad w jednym miejscu.

Na rynku obok wózków narzędziowych pustych czy pełnych dostępne jest pewne rozwiązanie pośrednie - osobne moduły wypełnione narzędziami. Dzięki nim można uzupełnić wózek wybraną zawartością jednej szuflady, na przykład ze szczypcami albo zestawem kluczy płasko-oczkowych. Koszty takiej jednej wkładki narzędziowej do wózka wahają się od kilkuset złotych do tysiąca, dając więc szansę na rozłożenie kosztu całego wyposażonego wózka narzędziowego w czasie przez kupowanie osobnych wkładek po kolei, a nie w jednym momencie.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?