KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Pięć powodów, przez które warto korzystać z komunikacji miejskiej

Pięć powodów, przez które warto korzystać z komunikacji miejskiej Fot. / źródło: unsplash.com

Korzystanie z komunikacji miejskiej nie zawsze jest atrakcyjne. Wielu młodych ludzi chce zdać prawo jazdy, żeby jak najszybciej zrezygnować z tej formy transportu. Tymczasem często korzystanie z niego niesie za sobą masę korzyści. To doskonały sposób na transport dla osób, które nie mają samochodu, ale nie tylko. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób podróż autobusem czy tramwajem może wpłynąć na czyjeś życie.

REKLAMA


Działasz bardziej ekologicznie

Ekologia jest ważna dla dużej części społeczeństwa. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak szkodliwy dla środowiska jest ich samochód. Oczywiście klasyczny autobus emituje więcej zanieczyszczeń, ale jeśli korzysta z niego w tym samym momencie 20 i więcej osób, ostatecznie produkuje się ich na głowę znacznie mniej. Jeszcze mocniej przyczyniasz się do dbania o środowisko, jeśli decydujesz się na nowoczesne formy korzystania z komunikacji miejskiej, takiej jak tramwaje czy autobusy hybrydowe, powoli wprowadzane w większych miastach. Komunikacja miejska zawsze będzie bardziej ekologiczna.

Omijasz największe korki w centrum

Komunikacja miejsca w dużych miastach jest tak zorganizowana, żeby pasażerowie mogli dostać się na miejsce szybciej. Korzystanie z tramwajów, które mają osobne trasy, niż reszta uczestników ruchu czy z autobusów, dla których wyznaczane są osobne pasy na drodze, znacznie skraca czas, który spędza się w korkach. W ten sposób, mimo że te środki transportu zatrzymują się na przystankach, można dotrzeć do domu, pracy czy szkoły szybciej, niż własnym samochodem. Do tego pasażerowie nie denerwują się na korki, w których często nie muszą wyczekiwać.

Oszczędzasz na przemieszczeniu się po mieście

Bilety miesięczne czy trzymiesięczne są relatywnie tanie. Jeśli często przemieszczasz się po mieście, korzystając z nich, możesz sporo zaoszczędzić. Do tego umożliwiają podróżowanie każdą linią, co oznacza, że za taką samą cenę można przejechać przez całe miasto. Nawet jednorazowe bilety opłacają się bardziej, niż jeżdżenie własnym środkiem transportu. Nie chodzi tylko o cenę benzyny, jeśli ktoś nie potrzebuje samochodu, nie ponosi dodatkowych kosztów z nim związanych, takich jak opłaty ubezpieczenia, wymiany zużytych części czy całej kwoty, którą trzeba wydać, żeby stać się jego właścicielem. Więcej o cenach biletów w transporcie zbiorowym znajdziesz w artykule https://zbiorowy.info/2023/03/cena-biletu-miesiecznego-a-pensja-w-jakim-miescie-placimy-najwiecej/

Masz więcej czasu do wykorzystania

Wbrew pozorom korzystania z komunikacji miejskiej nie zabiera dodatkowego czasu. Osoby dojeżdżające do pracy i szkoły samochodami muszą skupić się na drodze. Nie mogą w tym czasie czytać książek, oglądać seriali czy przygotowywać dla klienta faktury. W autobusie lub tramwaju można spokojnie sobie na to pozwolić. W godzinach szczytu może nie być miejsc siedzących, ale nie oznacza to, że w ogóle nie uda się niczego zrobić. Czasami w takich warunkach bez problemu będzie można zająć się czymś przyjemnym, kiedy prowadzenie samochodu nie daje takiej możliwości.

Lepiej organizujesz swój czas

Korzystanie z komunikacji miejskiej wymaga dyscypliny i dobrej organizacji przebiegu dnia. Nie można się spóźnić na autobus czy tramwaj, bo te środki transportu nie będą na nikogo czekały. Oznacza to, że musisz sam dowiedzieć się, z jakiego przystanku powinieneś skorzystać, sprawdzić, o której trzeba się na nim znaleźć i jak długo zajmie Ci podróż. Nie ma mowy o spóźnianiu się, nie ma też możliwości wyjechania z domu kiedy tylko ma się ochotę. To dobry trening dla osób, które uważają się za niezorganizowane i nie potrafią zmusić się do robienia wszystkiego na czas.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?