KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Jak zapisać się na kurs na prawo jazdy?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Kurs na prawo jazdy to ważne wydarzenie w życiu początkujących kierowców. Odpowiednie przygotowanie teoretyczne, praktyka pozwalająca na umiejętne kierowanie pojazdem i budowanie świadomości istnienia różnych sytuacji na drogach to kluczowe elementy, których powinien nauczyć się nowy kierowca. Prawo jazdy daje bez wątpienia niezależność. Podjęcie kursu prawa jazdy to częsty wybór młodych ludzi, ale na kursach nie brakuje również starszych kursantów. Tak naprawdę jeździć może każda osoba, która ma ku temu predyspozycje i chce się nauczyć bezpiecznego prowadzenia pojazdów mechanicznych. Przed rozpoczęciem jednak kursu będziesz musiał załatwić kilka spraw. Jak zapisać się na kurs na prawo jazdy? W poniższym artykule dowiesz się, jakie kroki powinieneś podjąć, aby dobrze przygotować się do rozpoczęcia szkolenia na prawo jazdy.

REKLAMA


Badanie lekarskie na kurs prawa jazdy

W pierwszej kolejności będziesz musiał zacząć od badań lekarskich. Jest to niezbędny dokument poświadczający o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Należy pamiętać, że badania lekarskie może wykonywać tylko lekarz orzecznik. Inne badania wykonane u lekarzy nieuprawnionych do badania kierowców nie będą honorowane w urzędzie.

Badania lekarskie są potrzebne do każdej z kategorii. W przypadku badań kategorii innych niż: B, B1, B+E, T, AM, A1, A2, A mogą być potrzebne jeszcze dodatkowe badania.

Na badanie lekarskie należy wziąć ze sobądokument tożsamości (może to być paszport lub dowód osobisty), okulary, jeśli je nosisz (możesz również zabrać ze sobą specjalne oświadczenie od lekarza okulisty), a także prawo jazdy, jeśli jesteś osobą posiadającą je i ubiegasz się o ponowne uzyskanie ważności badań lekarskich.

Wizyta u fotografa i wymagania do zdjęcia

Wizyta u fotografa i wykonanie zdjęcia do dokumentu prawa jazdy powinno być Twoim kolejnym krokiem. Zdjęcie do prawa jazdy ma określone wymagania:

Zdjęcie powinno mieć rozmiar 35 mm na 45 mm
Zdjęcie powinno być kolorowe
Zdjęcie powinno być wykonane na jednolitym tle
Zdjęcie musi być aktualne (nie wcześniej niż 6 miesięcy od złożenia wniosku)
Zdjęcie powinno być ostre, z naturalnym kontrastem
Zdjęcie powinno przedstawiać całą głowę w pozycji „na wprost”, wyraźne oczy (zwłaszcza źrenice), naturalny kolor skóry oraz wizerunek przedstawiony maksymalnie do górnej części barków

Udanie się do profesjonalnego fotografa będzie dobrym wyborem. Fotograf powinien wiedzieć, jak wykonać zdjęcie do prawa jazdy. W razie jakikolwiek wątpliwości możesz odwiedzić oficjalną stronę rządową i tam przeczytać wszystkie wymagania dotyczące zdjęcia do prawa jazdy.

Profil Kandydata na Kierowcę

Jednym z przedostatnich kroków, które musisz wykonać przed przystąpieniem do kursu na prawo jazdy, powinno być złożenie wszystkich dokumentów i założenie Profilu Kandydata na Kierowcę.

Założenie PKK jest bezpłatne i zazwyczaj wydawane jest w tym samym dniu. Wniosek składa się w Wydziale Komunikacji. Należy mieć ze sobą: orzeczenie lekarskie, wniosek o wydanie prawa jazdy, aktualne zdjęcie, dokument tożsamości, zaświadczenie o zameldowaniu, orzeczenie psychologa (w przypadku kat. C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D+E, D) oraz zgodę rodziców lub opiekuna prawnego (jeśli osoba jest niepełnoletnia, zgoda musi być podpisana w obecności urzędnika).

Profil Kandydata na Kierowcę jest niezbędny nie tylko w przypadku starania się o pierwsze prawa jazdy, ale również przy podjęciu kursów na kolejną kategorię.

Zapisanie się do Szkoły Nauki Jazdy

Przed tobą już ostatni krok. Szkoła Nauki Jazdy to już ostatni przystanek na Twojej drodze. Musisz teraz podjąć decyzję, w jakim Ośrodku Szkolenia Kierowców będziesz się uczył. Kursy realizowane są w dwóch częściach – teoretycznej i praktycznej. Uczestnictwo w teorii nie jest obowiązkowe i można się do niego przygotować samodzielnie. Jednak jeśli jesteś początkującym kierowcą, zalecane jest wybranie kursu razem z teorią, która może być przeprowadzana stacjonarnie lub online (w 2DRIVE oferujemy taką możliwość, jak również zapewniamy szeroki wybór ofert kursów). Po zapisaniu się do szkoły nauki jazdy pozostaje już tylko nauka i podnoszenie swoich umiejętności jazdy. Szerokiej, bezpiecznej drogi!

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?