KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Rodzaje sprężarek powietrza

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Sprężone powietrze jest wykorzystywane w przemyśle jako nośnik energii. Utrzymuje się je pod ciśnieniem, które przewyższa poziom ciśnienia atmosferycznego. Szacuje się, że w Europie do jego wytwarzania, wykorzystuje się nawet do 10% energii elektrycznej. Bardzo często można usłyszeć, że sprężone powietrze jest czwartym medium energetycznym. Co więcej, można je dostarczać samemu na własny użytek, wystarczy zaopatrzyć się w sprężarkę powietrza. Jakie są ich rodzaje i którą warto wybrać?

REKLAMA


Najczęściej stosowane rodzaje sprężarek
Do produkcji sprężonego powietrza wykorzystuje się kilka rodzajów urządzeń sprężających, zalicza się do nich sprężarki śrubowe, tłokowe oraz łopatkowe. Czym się one charakteryzują?

Pierwsza grupa jest przeznaczona do ciągłej pracy w warunkach eksploatacyjnych określanych jako ciężkie. Wykorzystuje się je przede wszystkim w przemyśle elektronicznym, maszynowym czy spożywczym. Największe zalety sprężarek śrubowych to energooszczędność, trwałość i cicha praca, którą gwarantuje specjalna, dźwiękochłonna obudowa.

Druga grupa urządzeń to sprężarki tłokowe, najbardziej powszechne urządzenia o małej wydajności, które stosuje się przeważnie w branży motoryzacyjnej. Niestety posiadają także kilka wad, wśród których wymienia się najczęściej hałas i niską jakość otrzymywanego powietrza. Właśnie dlatego zastępuje się je sprężarkami śrubowymi. W najnowszych generacjach sprężarek tłokowych wyeliminowano jednak dużo wad, dlatego można z powodzeniem je stosować. Sprężarki łopatkowe natomiast nie są aż tak popularne. Stosuje się w nich łożyska toczne bądź ślizgowe. W zależności od rodzaju łożyska, mogą wzrastać koszty eksploatacji. Ich trwałość ma bowiem kluczowe znaczenie. Najważniejsza zaleta tego typu sprężarek to łatwość oceny ich stopnia zużycia ze względu na prostą obudowę.

Sprężarki powietrza - która okaże się najbardziej wydajna?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, wiele zależy od jej przeznaczenia i zapotrzebowania na sprężone powietrze. W Polsce zdecydowanie najczęściej stosuje się sprężarki śrubowe. Można spotkać je w niskiej cenie, niestety może się wtedy okazać, że często będą wymagać napraw, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Na pewno decydując się na zakup warto przyjrzeć się nie tylko cenie urządzenia, ale również kosztom eksploatacji. Ceny energii elektryczna nieustannie wzrastają, a jest ona głównym składnikiem kosztów pracy sprężarki.

Eksploatacja to również koszty zakupu materiałów eksploatacyjnych, a także częstotliwość ich wymiany. Nie bez znaczenia jest również dostępność i funkcjonowanie serwisu - przecież nie można samemu robić wszystkiego. Zanim wybierzemy, więc konkretny rodzaj sprężarki, warto poznać ich wady i zalety, a później porównać stosunek jakość-cena u różnych producentów.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?