Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl

Konduktometry i pH metry - specjalistyczne narzędzia pomiarowe

Istnieją branże, które wykonują zaawansowane pomiary. Cały ten skomplikowany świat umyka uwadze większości osób, ale są eksperci i badania, dzięki którym wszystkim żyje się lepiej. Do wielu zadań potrzebny jest profesjonalny sprzęt.

REKLAMAKonduktometry służą do pomiaru przewodności roztworu elektrolitów. Brzmi skomplikowanie, ale to nic innego jak miara podatności elementu na przepływ prądu elektrycznego. Z kolei pH metry to urządzenia, których nazwa wskazuje na ich przeznaczenie. Służą do pomiaru pH w substancjach chemicznych. Oba sprzęty znajdują zastosowanie w laboratoriach przemysłowych, analitycznych, ale także przydają się na uczelniach. Pomagają szybko i precyzyjnie określić interesujące badaczy parametry. Jak wyglądają te narzędzia do zadań specjalnych?

Konduktometry w laboratorium
Narzędzie nazywa się również miernikiem konduktancji. Stosuje się je do pomiarów zanieczyszczenia i zasolenia wody, a także w miareczkowaniu konduktometrycznym. Ten ostatni termin dotyczy chemii analitycznej. Odnosi się do pomiarów przewodnictwa elektrycznego przy stopniowym dodawaniu do roztworu odczynnika miareczkującego. Badanie przeprowadza się najczęściej w układzie kwas-zasada. Konduktometry pomagają naukowcom otrzymać szybkie wyniki, co umożliwia podjęcie dalszych działań i kontynuację badań. Same urządzenia przybierają różne formy i różnią się od siebie wielkością. Znajdziemy modele gabarytowo podobne do większości smartfonów, ale też znacznie większe. Różnią się one zakresem pomiarów, a także ich precyzją. Niekiedy potrzebne są dodatkowe informacje, które podręczne urządzenia nie są w stanie zbadać. Wówczas przydają się bardziej zaawansowane sprzęty. Konduktometry w różnych wariantach dostępne są na https://www.moga.pl/konduktometry.

Zadania dla pH metrów
pH metry to mierniki potencjału, które różnią się od siebie parametrami technicznymi. W laboratorium znaleźć można urządzenia o różnej wrażliwości i zakresie pomiarów. Bardziej złożone sprzęty wyposażone są w termometry, gdyż temperatura ma wpływ na uzyskiwane wyniki. Sam pomiar umożliwia sonda, która jest niezbędnym elementem takiego wyposażenia. pH metry różnią się wielkością, a także dokładnością i zakresem pomiarów. Współczesne urządzenia ułatwiają transfer danych za pośrednictwem USB. Ten interfejs wraz z RS232 umożliwiają na podłączenie urządzeń peryferyjnych jak np. czytnik kodów lub mieszadło. Większe mierniki posiadają wygodny uchwyt, który dzięki pionowemu ruchowi można obsługiwać szybciej niż tradycyjne konstrukcje. Zaawansowane modele posiadają dużo udogodnień, jak np. kolorowy wyświetlacz, który ułatwia odczyt danych. Dobór sprzętu do laboratorium powinien być podyktowany potrzebami konkretnej jednostki. Czasami wystarczą podstawowe dane uzyskiwane z badania, a innym razem potrzebne są bardziej precyzyjne pomiary. Dlatego tak ważne jest, aby zaopatrzyć się w urządzenie odpowiadające oczekiwaniom zespołu badawczego.

Profesjonalny sprzęt wykorzystywany w badaniach przekłada się na rzetelne i dokładne pomiary. Ma to wpływ na dalszy proces analizy i wyciągane wnioski. Dzięki temu praca staje się łatwiejsza i motywuje do dalszych odkryć lub wynalezienia usprawnień dla otaczającego nas świata.


  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj