KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Tania optyka do wideokonferencji: czy istnieje jedyna słuszna kamerka internetowa do wideokonferencji?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

W 2020 roku miał miejsce ogromny wzrost popularności kamerek internetowych. Miał on związek z przejściem na nauczanie zdalne milionów uczniów w całej Polsce. Obecnie kamerki te w dalszym ciągu są bardzo chętnie wykorzystywane na wiele sposobów. Mogą one służyć chociażby do przeprowadzania wideokonferencji, wspólnego grania w gry ze znajomymi lub do tworzenia vlogów. W poniższym artykule wskazujemy, czy istnieje jedyna słuszna kamerka internetowa do wideokonferencji.

REKLAMA


Kamerka internetowa - co to takiego?

Wiele laptopów i telefonów posiada wbudowane kamerki internetowe. Mają one jednak wiele wad oraz ograniczeń. Najczęściej wskazuje się w tym przypadku na bardzo złą jakość obrazu i dźwięku, co powoduje, że swobodne prowadzenie rozmów za pośrednictwem wideokonferencji jest absolutnie niemożliwe.

Właśnie z tego powodu tak wiele osób decyduje się na to, by zaopatrzyć się w oddzielne kamery internetowe, najczęściej w zestawie z profesjonalnym mikrofonem. Ich najważniejsze cechy to prostota obsługi, stosunkowo niska cena oraz dobra jakość obrazu (Full HD lub większa rozdzielczość). Podłączenie takiej kamerki jest banalnie proste - zazwyczaj jest to możliwe poprzez kabel USB bądź bezprzewodowo za pośrednictwem technologii WiFi bądź Bluetooth. Oprócz zakupu kamerki, warto też zainstalować profesjonalne głośniki bluetooth.

Po pierwsze: rozdzielczość nagrywania i jakość dźwięku

Przy podejmowaniu decyzji o zakupie kamerki internetowej warto szczególną uwagę zwracać na to, jaką rozdzielczość ona oferuje. Tę decyzję należy podjąć biorąc pod uwagę budżet a także na to, czy zależy nam na tym, by obraz był dobrej jakości. Stanowczo odradzamy zakup modeli o rozdzielczości poniżej SD, jak na przykład 640 x 480 - w takim przypadku jakość obrazu będzie koszmarnie niska, przez co swobodne prowadzenie rozmów będzie bardzo problematyczne. Absolutne minimum, które zapewni dobre doznania wizualne, to 1280 x 720 (HD  Ready). Jeśli nasz budżet na to pozwala, warto wybrać jednak kamerkę z rozdzielczością 1920 x 1080 (Full HD).

A jak wygląda kwestia jakości dźwięku? Warto wystrzegać się modeli posiadających dźwięk jednokanałowy, jednak obecnie coraz mniej producentów oferuje tego typu kamerki. W tym momencie zdecydowana większość kamerek posiada nagrywanie stereo, dzięki czemu dźwięk jest na bardzo przyzwoitym poziomie. Droższe modele są też wyposażane w specjalne funkcje dodatkowe, takie jak chociażby redukcja szumów, dzięki której rozmówcom łatwiej jest zrozumieć to, co mówimy.

Kamerka internetowa - nie tylko do wideokonferencji

Kamerki internetowe słyną z tego, iż są wykorzystywane na szeroką skalę doprowadzenia wideokonferencji. Trzeba jednak pamiętać o tym, że możliwości ich zastosowania jest zdecydowanie więcej. Mianowicie: często korzystają z nich streamerzy prowadzący swoje kanały na portalach takich jak YouTube czy TikTok. Kolejna możliwość to rozmawianie z przyjaciółmi i znajomymi. Liczba możliwości jest tak naprawdę ogromna. Warto dokładnie zastanowić się, do jakich celów chcielibyśmy używać kamerki, ponieważ wówczas łatwiej jest podjąć decyzję co do jej szczegółowych parametrów. Inna kamerka będzie potrzebna do streamowania, a inna do sporadycznych rozmów z przyjaciółmi. 

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?