Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Niebezpieczne WiFi

Technologia WiFi nieustannie się rozwija i jest wykorzystywana praktycznie na całym świecie. Coraz więcej banków, sądów, szpitali, instytucji państwowych, a przede wszystkim prywatnych domów znajduje się w jej zasięgu. Niepokoi jedynie fakt, że wiele z bezprzewodowych sieci nie jest odpowiednio zabezpieczonych.

REKLAMAalt

Rozwój internetu sprawił, że znaczna część naszego życia została przeniesiona do wirtualnego świata. W sieci robimy zakupy, płacimy podatki, prowadzimy korespondencję. Zabezpieczając swoje dane, oprócz stosowania programów antywirusowych należy zwrócić uwagę na sprzęt, z którego korzystamy.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze
Dziś z Internetem połączyć się można praktycznie w każdym miejscu na kuli ziemskiej. Nawet Mount Everest - najwyższa góra świata, znajduje się w zasięgu sieci 3G, która pozwala na bezprzewodowe przesyłanie informacji. Korzyści płynące z użytkowania bezprzewodowego internetu dostrzega coraz więcej firm i instytucji, które na własne potrzeby zakładają sieci WiFi. Pomimo wszystkich oferowanych funkcjonalności i wygody, bezprzewodowe łącze internetowe posiada kilka wad. Największą z nich jest niskie bezpieczeństwo danych przesyłanych za pomocą fal radiowych.

- W naszym kraju świadomość konsekwencji płynących z korzystania z niezabezpieczonego sprzętu, lub źle skonfigurowanego wciąż jest niska. Aby uchronić się przed znaczną ilością zagrożeń płynących z otoczenia (np. podłączaniem się obcych klientów do naszej sieci) wystarczy dobrze skonfigurować istniejące w większości urządzeń zabezpieczenia, lub, w bardziej zaawansowanych sieciach WLAN, korzystać ze sprzętu wyposażonego np. w technologię Smart WLAN, ułatwiającą bezpieczne administrowanie danymi w sieci bezprzewodowej - mówi Joanna Gajewska, Dyrektor Generalny Contica Solutions.

Instytucje, które są w posiadaniu danych osobowych lub obsługują pieniężne transakcje powinny przykładać największą wagę do ich zabezpieczenia. Niestety, wiedza i świadomość na temat zagrożeń wiążących się z korzystaniem z bezprzewodowego internetu wciąż jest niewielka. Powszechne są opinie, że oprogramowanie antywirusowe gwarantuje bezpieczeństwo przesyłanych danych. Często jednak zapomina się o urządzeniach służących do łączenia z Internetem. Dopiero odpowiedni sprzęt wraz z oprogramowaniem może dać pożądane efekty.

Teraźniejszość i przyszłość

Sieci WiFi osiągają prędkości, które są więcej niż wystarczające dla przeciętnego użytkownika. Problem stanowią jedynie rozległe, obsługujące dziesiątki komputerów systemy i sieci publiczne, które z racji swojej skomplikowanej budowy podatne są na zakłócenia. Te ostatnie często obłożone są dodatkowymi ograniczeniami, np. transferu danych czy czasu użytkowania.

Prace nad udoskonaleniem technologii WiFi wciąż trwają. Niedawno grupa naukowców z niemieckich uniwersytetów zaprezentowała urządzenie zdolne do przesyłania danych z nieosiągalną dotąd prędkością 100 Gb/s. Taka szybkość pozwala na skopiowanie całej płyty Blu-ray w ciągu zaledwie dwóch sekund. Sygnał został nadany w wysokiej częstotliwości, która obecnie nie nadaje się do zastosowań komercyjnych. Badania pokazują jednak, że technologia idzie naprzód i w przyszłości możemy spodziewać się funkcjonalnych rozwiązań, które pozwolą na tworzenie szybkich bezprzewodowych połączeń z Internetem.

Możliwość łączenia się z wirtualną rzeczywistością w każdym miejscu i czasie to niewątpliwie kamień milowy w pracach nad nowymi sposobami wykorzystania internetu. Sieci WiFi używane są nie tylko przez użytkowników domowych, ale coraz częściej trafiają do szkół, urzędów i przedsiębiorstw. Intensywne prace nad technologią bezprzewodowego internetu trwają zaledwie od kilkunastu lat, ale ich efekty są już widoczne. Świadczą o tym coraz większe prędkości i nowe rozwiązania, takie jak Smart WLAN. Urządzenia dysponujące w pełni bezpiecznymi systemami są co prawda nieco droższe od tych tradycyjnych, jednak ta jednorazowa inwestycja może się zwrócić z nawiązką.

Marcin Ziobro, (exacto)
Fot. sxc.hu

1 komentarz

  • Jakub

    Jak dobrze pamiętam serwis antyweb juz jakiś rok temu opublikował artykuł o internecie 100 GB/s ale o Japonii . Naprawdę Europa postępy robi wybitne albo osoba która napisała ten artykuł nie ma pojęcia o tematyce.

    Zgłoś nadużycie Jakub niedziela, 03, listopad 2013 18:44 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj