Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Niedosłuch u dzieci - jakie mogą być przyczyny?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Niedosłuch to wada, którą w przypadku niemowląt bardzo łatwo przeoczyć. Związane z nim objawy można dostrzec dopiero po pewnym czasie. Niezależnie od źródła problemu, może mieć on ogromny wpływ na zaburzenie prawidłowego rozwoju dziecka. Jakie mogą być przyczyny niedosłuchu? Jak je rozpoznać i zapobiegać?

Delikatne uszy niemowlaka
Słuch to jeden z najważniejszych czynników składających się na prawidłowy rozwój dziecka. To dzięki niemu niemowlę ma kontakt z mową rodziców. W ten sposób rozwija się u niego nie tylko zdolność komunikacji, ale także rozumienia. Słuch ma ogromny wpływ na to, jak postrzegamy świat. To nieodłączny element naszej codzienności. Wszelkie zaburzenia mogą więc ograniczyć lub całkowicie zahamować rozwój maleństwa.

Szacuje się, że spośród tysiąca dzieci, 2-3 może cierpieć z powodu niedosłuchu. Może on mieć różne natężenie, warto jednak pamiętać, że nawet pozornie błahy problem będzie mieć konsekwencje w przyszłości. Sęk w tym, że chorobę łatwo przeoczyć. Jeśli wada nie jest ciężka, to może zostać wykryta dopiero po kilku latach np. w wieku szkolnym. Warto więc zwrócić uwagę na kilka sygnałów, które ułatwią rozpoznanie problemu, m.in. brak reakcji na słowne komunikaty, zaburzenia uwagi, problemy z nauką mówienia i czytania.

Przyczyny niedosłuchu u dzieci
Jakie są przyczyny zaburzeń słuchu u niemowląt? Może być to np. wada wrodzona, będąca efektem powikłań podczas ciąży lub uwarunkowań genetycznych. To ryzyko wzrasta, jeśli doszło do uszkodzenia płodu lub dziecko urodziło się przed terminem.

Okazuje się jednak, że problem niedosłuchu może pojawić się również po urodzeniu. Tutaj jako jedną z najczęstszych przyczyn wymienia się nieprawidłową higienę uszu. Specjaliści podkreślają, że w tej kwestii należy postępować bardzo ostrożnie. Niektóre popularne metody mogą jedynie zaszkodzić dziecku. Mowa przede wszystkim o patyczkach kosmetycznych, których stosowanie może doprowadzić do perforacji błony bębenkowej.

Niedosłuch - jak mu przeciwdziałać?
Jeżeli problem niedosłuchu jest wrodzony, to najlepszym co możemy zrobić, jest wczesne wykrycie zaburzeń. Współczesna medycyna pozwala na skuteczne wyleczenie większości tego typu schorzeń. Warto więc monitorować rozwój dziecka pod kątem niedosłuchu. Wśród objawów wymienia się m.in. brak reakcji na polecenia, problemy z kontaktem z otoczeniem, rozwojem mowy, a w późniejszym wieku z czytaniem i pisaniem.

A jak czyścić uszy dziecku, by nie uszkodzić narządu słuchu? Przede wszystkim pamiętajmy, że obecność woskowiny nie oznacza braku higieny. To naturalna wydzielina nawilżająca i chroniąca przewód słuchowy. Należy pozbywać się jedynie jej nadmiaru dopiero wtedy, gdy zacznie się on gromadzić w zewnętrznej części ucha. Nie stosujmy przy tym patyczków kosmetycznych. Nadmiar woskowiny można bez problemu usunąć palcami.

W higienie uszu dziecka, szczególnie niemowlęcia warto stosować preparaty rozrzedzające woskowinę. Dzięki temu pozbywamy się jedynie jej nadmiaru, bez ryzyka uszkodzenia przewodu słuchowego. Jak często należy je stosować? Aplikujmy środek przez kilka dni, co najmniej dwa razy dziennie (więcej informacji tutaj). Jeśli po jego użyciu niedosłuch nie ustanie, zgłośmy się do specjalisty możliwie jak najszybciej.

 

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj