KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Konsekwencje długotrwałego picia... Jak radzić sobie z otępieniem alkoholowym?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Każde uzależnienie niesie ze sobą wiele konsekwencji - w tym między innymi, a często nawet przede wszystkim, zdrowotnych. Alkoholizm jest poważną chorobą, którą trzeba leczyć. Jeśli chory nie zdecyduje się na to, przez długotrwałe picie mogą pojawić się różne skutki uboczne. Jednym z nich jest otępienie alkoholowe, mogące objawić się nawet kilka lat po odstawieniu używki. Dowiedz się, czym dokładnie jest demencja alkoholowa oraz jak jej zapobiec.

REKLAMA


Czym jest otępienie alkoholowe?

Wieloletni alkoholicy zmagają się z najróżniejszymi chorobami. Dotykają one zarówno ich zdrowia fizycznego, jak i psychicznego – co, niestety, często trudniej zauważyć i zdiagnozować.

Przez specjalistów demencja alkoholowa często określana jest jako ubytek na zdrowiu psychicznym. Wynika to z tego, że otępienie alkoholowe spowodowane jest uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Ten z kolei odpowiedzialny jest m.in. za prawidłowe działanie funkcji poznawczych, które w przypadku wystąpienia opisywanej choroby – znacznie cierpią. Mówiąc bardzo ogólnie, otępienie alkoholowe prowadzi do obniżenia sprawności umysłowej. Stopień zaawansowania choroby oraz szybkość jej postępowania jest uzależniona od okresu alkoholizmu, czyli od tego, jak długo dana osoba trwała w nałogu. Dlatego tak ważne jest, aby każdy, kto zauważa u siebie lub u kogoś z najbliższego otoczenia oznaki uzależnienia, zgłosił się z prośbą o pomoc np. do takiego ośrodka terapii uzależnień w Krakowie. Wczesne rozpoznanie choroby i rozpoczęcie procesu leczenia może być bowiem gwarancją na lepsze życie bez poważnych skutków ubocznych.

Przeczytaj artykuł: Odstawienie alkoholu – jak sobie radzić? przygotowany przez ośrodek leczenia uzależnień w Krakowie i dowiedz się, jakie są podstawowe sposoby na przetrwanie w trzeźwości.

Czym objawia się demencja alkoholowa?

Otępienie alkoholowe to, jak wspomnieliśmy wcześniej, rodzaj zaburzenia na tle psychicznym. Jego objawy podobne są do choroby Alzheimera. Występują tu jednak dwie podstawowe różnice:

- demencja alkoholowa spowodowana jest głównie negatywnym oddziaływaniem danej używki;

- otępienie to dotyka zazwyczaj osób w wieku około 60 roku życia, jednak może także pojawić się nieco wcześniej.

Osoba, którą dotknęła demencja alkoholowa, na początku choroby ma problemy z pamięcią. Dotyczy to zarówno tej krótko-, jak i długotrwałej. Kolejnymi poważnymi objawami są zmiany w zachowaniu oraz osobowości. Dana osoba staje się zdecydowanie bardziej drażliwa, impulsywna lub wręcz przeciwnie – z niewiadomych przyczyn niezwykle wesoła, euforyczna. Mogą pojawić się problemy z prostymi rachunkami matematycznymi oraz z rozumieniem nieskomplikowanych zdań lub poleceń. Wraz z postępowaniem zaburzenia osoba chora staje się coraz mniej samodzielna. W bardzo zaawansowanym stadium wymaga ciągłej opieki, ponieważ zazwyczaj nie jest w stanie o siebie odpowiednio zadbać.

Jakie są przyczyny otępienia alkoholowego?

Podstawową przyczyną, prowadzącą do otępienia alkoholowego, jest po prostu alkohol. To on i jego negatywne oddziaływanie prowadzą do nieodwracalnego wyniszczenia mózgu oraz – co za tym idzie – pozbawienia danej osoby podstawowych umiejętności, pozwalających o siebie prawidłowo zadbać.

Etanol, popularnie zwany alkoholem, może być silnie toksyczną substancją. Jego negatywne działania zauważalne są często po „udanej” piątkowej imprezie. Cudzysłów użyty tu został celowo, ponieważ dobra zabawa towarzyszy nam jedynie danego wieczora, kiedy spożywana jest używka. Następnego dnia bowiem pojawiają się negatywne skutki, często objawiające się bólem głowy czy nudnościami. Wymienione konsekwencje są widoczne „gołym okiem”. Zdecydowanie poważniejsze są jednak te, których nie widać i które mogą dać o sobie znać dopiero za kilka, a czasami nawet kilkanaście lat.

Wszelkie związane z otępieniem alkoholowym konsekwencje wynikają z pośredniego oddziaływania alkoholu na mózg. W wyniku choroby zanika istota szara kory mózgowej – odpowiedzialna ona jest m.in. za wspomnianą wcześniej pamięć, umiejętność kontrolowania impulsów czy przeprowadzanie procesów myślowych – przez co dochodzi do upośledzenia funkcjonowania.

Należy mieć świadomość tego, że demencja alkoholowa jest chorobą nieuleczalną i postępującą. Dobra wiadomość jest jednak taka, że leczona, potrafi przebiec w znacznie łagodniejszy sposób.

Leczenie alkoholizmu i demencji alkoholowej

Alkoholizm to poważna choroba, którą trzeba leczyć. Jedynie w ten sposób osoba chora może zdobyć szanse na lepsze życie – bez nałogu. Jedną z najlepszych i bardziej skutecznych wariantów jest zgłoszenie się na profesjonalną terapię uzależnień. Specjaliści pomogą na każdym etapie leczenia. Zagwarantują wsparcie, a także przedstawią przemawiające do uzależnionego argumenty – tak, aby sam prawdziwie zapragnął życia w trzeźwości.

Choroba alkoholowa ma to do siebie, że wciągając jedną osobę, może zaatakować także jej najbliższe otoczenie. Czasami rodzina chorego również wpada w nałóg i wówczas konieczne jest skorzystanie z terapii dla osób współuzależnionych od alkoholu. Gdy natomiast choroba rodziców dotyka także ich pociech – niekoniecznie bezpośrednio – może okazać się konieczne wzięcie udziału w terapii dla dzieci alkoholików. Dzięki temu możliwe będzie przepracowanie z profesjonalnym terapeutą choroby rodzica, zrozumienie, dlaczego tak się stało oraz jak można mu pomóc.

Jeśli chodzi o leczenie otępienia alkoholowego, to podstawą jest utrzymywanie się w trzeźwości. Bez tego wszelkie inne zmagania z chorobą, jak np. terapie, nie będą miały sensu. Alkohol bowiem wciąż oddziaływałby negatywnie na mózg chorego, wywołując kolejne, nieodwracalne zmiany.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?