KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Portale randkowe - jak uniknąć oszustwa?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Miliony ludzi na całym świecie codziennie korzysta z aplikacji randkowych, aby kogoś poznać. Niestety zamiast znaleźć romans, można też napotkać oszusta, który próbuje wyłudzić pieniądze. Jak rozpoznać naciągacza?

REKLAMA


Catfishing - co to takiego?

Spotykasz kogoś wyjątkowego na portalu randkowym, wkrótce po tym zaczyna dzwonić, choć unika spotkania na żywo. Podróżuje ze względu na pracę albo ma problemy rodzinne. Buduje relację, przywiązuje do siebie, a potem zaczyna prosić o pieniądze - na samolot, żeby Cię odwiedzić albo na pilną operację bliskiej osoby. Może też zaoferować pomoc w rozpoczęciu inwestowania w kryptowaluty.

Termin catfishing odnosi się do kogoś, kto tworzy fikcyjną postać lub tożsamość w mediach społecznościowych lub na portalu randkowym w celu namierzenia ofiary. Najwięcej oszustw związanych z romansami dotyka kobiety w średnim wieku 50 lat. Starsze osoby są idealnym celem, ponieważ z reguły posiadają większe środki i bywają bardziej naiwne. Oszustwa związane z randkami online są szczególnie okrutne, ponieważ grają na ludzkich emocjach.

Oszust może nagrywać rozmowy wideo ze swoimi ofiarami albo prosić o intymne zdjęcia, które następnie wykorzystuje do szantażu. Niektóre oszustwa randkowe polegają na wysyłaniu do ofiary z pozoru niegroźnego linku lub umieszczeniu go w opisie na portalu randkowym. Po kliknięciu w hiperłącze urządzenie ofiary automatycznie pobiera złośliwe oprogramowanie, które może skutkować kradzieżą danych.

Oszustom zależy, żeby jak najszybciej przenieść rozmowę poza portal randkowy. Większe aplikacje mają bowiem zespoły obsługi klienta, które monitorują dziwne zachowania. Jeśli zauważą, że użytkownik wysyła tę samą wiadomość do wielu użytkowników lub inne nietypowe zachowania, mogą oznaczyć to jako podejrzane i zawiesić lub usunąć profil. Mogą używać wymówek, takich jak wygaśnięcie członkostwa.

Phishing i fałszywe witryny

Niektórzy oszuści tworzą całe fałszywe portale randkowe lub aplikacje, które do złudzenia przypominają prawdziwą platformę. Gdy ofiara wpisze swoje dane do logowania lub inne prywatne informacje, oszust natychmiast je przejmuje.

Phishing to przestępstwo polegające na nakłanianiu użytkowników do udostępniania poufnych szczegółów, takich jak hasła i numery kart kredytowych. Ofiary otrzymują e-mail lub wiadomość tekstową podszywającą się pod prawdziwą witrynę. Kiedy ofiara otwiera wiadomość e-mail lub SMS, znajduje wiadomość, która wymaga wejścia na stronę internetową.

Fałszywe serwisy randkowe czasem oferują spotkania, ale są albo bardzo słabo zaludnione, albo zalane oszustami. Proszą o utworzenie profilu specjalnie w celu wydobywania informacji, a kwestionariusze rejestracyjne zawierają niewiele szczegółów dotyczących randek. Składają się za to z pytań dotyczących finansów lub proszą o informacje, takie jak nazwisko panieńskie matki lub nazwa pierwszej szkoły, czyli odpowiedzi na typowe pytania zabezpieczające wykorzystywane na innych stronach.

Jeśli podejrzewasz oszustwo natychmiast przestań komunikować się z tą osobą. Wykonaj odwrotne wyszukiwanie zdjęcia profilowego. Jeśli jest powiązane z inną nazwą lub z danymi, które się nie zgadzają może to oznaczać oszustwo. Jeśli zapłaciłeś oszustowi przelewem bankowym lub kartą kredytową, natychmiast skontaktuj się z bankiem i powiadom o zaistniałej sytuacji. Zrób zrzuty ekranu rozmów i zgłoś sprawę na policję.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?