KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Jak ustawić siłę wypięcia nart?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Siła wypięcia nart ma ogromny wpływ na to, jak zachowają się deski podczas ewentualnego upadku na stoku. Konieczne jest zwrócenie uwagi na parametry, które wpływają na ostateczną wartość DIN. Sprawdź, jak ustawić siłę wypięcia nart i jakie informacje są Ci do tego potrzebne.

REKLAMA


Jak wiązania nart wpływają na jazdę?

Wiązania narciarskie to jeden z ważniejszych elementów, który wpływ na bezpieczeństwo jazdy na stoku. Kiedy już masz wybrane deski, uwzględniając swój wzrost, wagę i doświadczenie, potrafisz ocenić swoje umiejętności na stoku, a także wyposażyłeś się w profesjonalne buty narciarskie, trzeba przyjrzeć się bliżej wiązaniom. W dużym skrócie służą one do przypięcia buta narciarskiego do desek. Dzieje się to w dwóch miejscach, zarówno z przodu, jak i z tyłu.

Wiązania narciarskie nie tylko skutecznie łączą narty z obuwiem. W razie upadku uruchamia się mechanizm bezpieczeństwa, który odczepia but od narty (kiedy siła nacisku jest bardzo duża). Właśnie dlatego wiązania narciarskie zmniejszają ryzyko kontuzji i uszkodzeń ciała.

Siła wypięcia nart, podobnie jak dopasowanie idealnego obuwia i nart, ma wpływ na działanie wiązań w praktyce. To od niej zależy, czy mechanizm otworzy się w odpowiednim momencie i uchroni przed nieprzyjemnymi skutkami upadku na stoku.

Od czego zależy siła wypięcia nart?

Podobnie jak wybór konkretnych desek i obuwia sportowego, tak samo siła wypięcia nart powinna być dopasowana do wieku, wagi i wzrostu użytkownika. Nie bez znaczenia jest też doświadczenie na stoku oraz rozmiar obuwia (najważniejsza jest jego długość). Znając te dane, możesz łatwiej określić, jak ustawić siłę wypięcia nart określanej w DIN. Jest to bardzo istotna kwestia, szczególnie podczas kompletowania nowego wyposażenia na stok oraz dopasowania starych wiązań. Wysokiej jakości produkty od sprawdzonych producentów znajdziesz w Ski Race Center: https://skiracecenter.pl/9-wiazania-narciarskie

Warto zaznaczyć, że niższa siła wypięcia nart będzie dotyczyć amatorów i osób poruszających się po stoku w rekreacyjnym stylu. Najniższy DIN dotyczy też dzieci i młodzieży. Wysoki parametr przeznaczony jest dla zaawansowanych narciarzy. Właśnie dlatego trzeba dobrze określić swoje doświadczenie na stoku. Jeśli przecenisz woje możliwości, zbyt duża siła napięcia może nie sprawdzić się w praktyce i tym samym mieć ogromny wpływ na to, jak zachowają się narty w sytuacji zagrożenia.

Jak ustawić siłę wypięcia nart? Kilka ważnych informacji

Siła wypięcia nart nie może być przypadkowa, dlatego w wielu sklepach internetowych podczas składania zamówienia, będziesz musiał dodać kilka informacji na temat poziomu umiejętności, długości obuwia oraz swojego wzrostu i wagi. W ten sposób nie będziesz musiał się martwić o to, jak ustawić siłę wypięcia nart. Podobnie jest z zakupem w sklepach stacjonarnych, specjaliści doskonale znają wszystkie parametry i będą mogli przygotować wiązania dopasowane do Twoich potrzeb. W sieci krążą też tabele producentów oraz specjalne kalkulatory DIN. Ogólnie przyjmuje się, że 1 DIN przypada na 10 kilogramów, masy ciała, ale to tylko orientacyjny przelicznik.

Oto kilka ważnych informacji na temat tego, jak ustawić siłę wypięcia nart:

- Skala DIN zaczyna się od 0,5 - najniższy wskaźnik przeznaczony jest wiązaniom dla dzieci,
- amatorzy i osoby początkujące najczęściej mają wiązania w skali od 3 do 12,
- w tabelach od producenta spotkasz się z kodem narciarza, który zależy od wagi i wzrostu, do którego przypisana jest wartość DIN,
- kod narciarza zmienia się wraz z określonym doświadczeniem (osoby średniozaawansowane powinny zmienić kod o jeden wyżej, np. z J na K, a zaawansowane o dwa, np. z J na L).

Sprawdź również, jak wybrać buty narciarskie na pierwszy sezon: https://weekendfm.pl/?n=104897&

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?