KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Czym wyróżniają się rowery gravel? Sprawdź, czy o wszystkim wiesz

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Gravele zdobyły serca kolarzy i w szybkim tempie stały się jednym z najpopularniejszych typów jednośladów. Rowery te są niezwykle uniwersalne i świetnie radzą sobie zarówno na szosie, jak i w terenie. Sprawdź, co czeka Cię w przygodzie z rowerem gravel. Czemu są tak wyjątkowe?

REKLAMA


Czym są rowery gravel?

Rowery gravel na pierwszy rzut oka niewiele różnią się od rowerów szosowych czy przełajówek. Po głębszej analizie dojdziemy jednak do wniosku, że różnic tych jest stosunkowo dużo. Gravele mają jedną specyficzną cechę, otóż ich rama mieści szersze opony niż w przypadku innych modeli. Tym samym mamy większy komfort, poruszając się w terenie. Głównie spotkamy się z egzemplarzami uzupełnionymi o koła 28-calowe i opony o szerokości między 35 a 50 mm. Rzadziej, ale jednak stanie nam na drodze model z kołem 27,5-calowym.

Geometria ramy oraz jej budowa w rowerach gravelowych nawiązuje zarówno do rowerów szosowych typu endurance, jak i rowerów górskich. W ten sposób łączy w sobie komfort jazdy i szerokie pole możliwości poruszania się nawet po wymagających trasach. Większe opony wiążą się z pewniejszą stabilnością, co znacznie ułatwia wspinaczkę pod strome zbocza. Ponadto odczuwamy dzięki temu zaskakujący komfort, który zawdzięczamy także skuteczniejszemu tłumieniu drgań.

Charakterystyczne elementy garveli

W przypadku graveli najczęściej spotkamy się z aluminiowymi lub karbonowymi ramami. W modelach wyprawowych pojawiają się również ramy stalowe, jednak należy to do rzadkości. W standardowej budowie znajdziemy również sztywne osie kół czy hamulce tarczowe. W oczy rzuci nam się z pewnością szeroka kierownica, która wyróżnia się charakterystycznym ergonomicznym gięciem. Chwyt zazwyczaj rozchodzi się ku dolnym bokom, a owo zgięcie zwiększa się wraz z mocniejszym postawieniem na ekstremalne użycie danego modelu.

Rowery gravelowe charakteryzują się również mnogością rozmaitych dodatkowych mocowań. Bardzo często w ich gronie pojawią się mocowania na koszyki bidonów czy otwory do montażu błotników, czy bagażnika. Tym samym bez problemu wyposażymy nasz rower w każdy możliwy element do jego naprawy w drodze. Takie podejście uchroni nas od konieczności wracania na piechotę do początku trasy czy szukania specjalnie przygotowanego stanowiska do naprawy jednośladów.

Czy gravel to tylko moda?

Idea graveli opiera się na ich uniwersalności i to oczywiście dało im przepustkę do zyskania popularności wśród kolarzy. Świetnie radzą sobie zarówno na szosie, jak i w terenach górskich. Z pewnością sprawdzą się na dłuższych trasach, a jednocześnie dotrzemy do celu w szybszym tempie, niż zakładaliśmy. Oczywiście taki rower nie zastąpi w pełni rowerów górskich czy szosowych. Z tego względu, jeśli zależy nam na trenowaniu jedynie na określonym rodzaju podłoża, powinniśmy postawić na specjalistycznie przygotowany do tego model. Rowery gravelowe to z pewnością dobre rozwiązanie dla osób rozwijających swoją jazdę na różnych terenach, jednak należy pamiętać, że za uniwersalnością stoi konieczność pójścia na kompromisy.

  • autor: Artykuł sponsorowany

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?