KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Autem do Austrii - kiedy trzeba kupić winietę?

Autem do Austrii - kiedy trzeba kupić winietę? Grafika: freepik.com

Wybierasz się autem do Austrii? Ktoś podpowiedział Ci, byś kupić winietę? Nie wiesz, kiedy będzie Ci potrzebna? W takim razie nasz tekst jest dla Ciebie, gdyż zawiera wiele przydatnych informacji o winietach w Austrii.

REKLAMA


Jakie winiety obowiązują w Austrii?

Winiety w Austrii występują w dwóch formach: jako naklejka na szybę lub e-winieta, która jest połączona z numerem rejestracyjnym tablicy naszego pojazdu. To, na jaką winietę się zdecydujemy, zależy od nas, jak również naszych preferencji. Jedno jest pewne, sięgając po winiety Austria, zapewniamy sobie możliwość podróżowania po wszystkich odcinkach płatnych dróg.

Koszt winiety może się od siebie różnić, ponieważ wpływa na niego kilka czynników. Kluczowe znaczenie będzie mieć to, na jaki okres chcemy ją wykupić oraz jakim pojazdem będziemy się poruszać. Ogólnie do wyboru mamy winiety dziesięciodniowe, winiety na dwa miesiące oraz winiety na rok.

Kto jest zobowiązany do wykupienia winiety w Austrii?

Austria narzuca obowiązek wykupienia winiety na każdego, kto będzie poruszał się samochodem osobowym. Koszt zakupu winiety na dziesięć dni w 2022 roku wynosił 9,6 euro, na dwa miesiące 28,3 euro, zaś na rok 93,8 euro. To jednak nie wszystko, ponieważ jak dowiemy się z https://autostrady.com.pl/winiety/ winiety obowiązują także osoby, które podróżują po Austrii motocyklem.

Koszt wykupienia winiety w 2022 roku na dziesięć dni wynosił 5,6 euro, na dwa miesiące 14,1 euro, zaś na rok 37,2 euro. Pojazdy, których całkowita masa przekracza ponad 3,5 tony są zwolnione z winiet, ale to nie oznacza, że mogą za darmo korzystać z austriackich dróg. W tym przypadku trzeba najpierw kupić urządzenie Go-box, a następnie zamontować je na przedniej szybie.

Choć wygląda bardzo niewinnie, to będzie naliczać opłaty dla naszego pojazdu, a ostateczne koszty będą zależeć od liczby osi pojazdu oraz liczby przejechanych kilometrów. Warto także wspomnieć, że w Austrii nie tylko trzeba zapłacić za winietę, ale również możemy się spodziewać dodatkowych opłat, które naliczane są za korzystanie z wybranych odcinków autostrad, czy nawet tuneli. W tych przypadkach opłaty można uiszczać na bramkach, więc to z pewnością ułatwi rozliczenia.

Jak można kupić winietę w Austrii?

Na pierwszy rzut oka wykupienie winiety w Austrii może wydawać się nie lada wyzwanie. Jednak wystarczy zrobić małe rozeznanie w zagadnieniu, a dojdziemy do wniosku, że jest to bardzo proste, ponieważ do swojej dyspozycji mamy wiele miejsc, w których można szybko nabyć winiety. Na pewno nie będzie z tym problemów w oddziale Polskiego Związku Motorowym, ale nie tylko. Winiety oferowane są także w sklepach wysyłkowych, czy nawet na przygranicznych stacjach benzynowych.

Dodatkowo możemy także pomyśleć o zakupie online, co z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy stawiają na wygodne formy rozliczeń. Jeśli zdecydujemy się na e-winietę, to możemy ją nabyć w sklepie Asfinag lub przez aplikację. Co ważne, będzie ona ważna dopiero 18 dnia po zakupie, ponieważ wiąże się to z interpretacją tutejszych przepisów prawa. Jeśli zatem mamy w planach wyjazd do Austrii i chcemy wykupić winietę online, to lepiej zrobić to z zachowaniem odpowiedniej ilości czasu.

Co nam grozi za brak winiety w Austrii?

Jeśli z jakichś przyczyn nie będziemy mieli winiety, to możemy spodziewać się mandatów. W Austrii za brak winiety w samochodzie osobowym można dostać mandat w wysokości nawet 120 euro. Motocykliści, którzy nie wykupią winiety, mogą spodziewać się kosztów w wysokości 65 euro. Jeśli odmówimy uiszczenia opłaty za brak winiety, to niestety ostateczne koszty mogą wzrosnąć nawet do 3 tysięcy euro.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?