KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Jaka jest najlepsza pora roku na górską wyprawę?

Jaka jest najlepsza pora roku na górską wyprawę? Fot. Envato

Przypiekające słońce, poranna rosa, kolorowe liście na szlaku, a może świeże, zimne powietrze? Każdy w górach ceni sobie coś zupełnie innego, przez co udaje się na wyprawę o innej porze roku. Kiedy warto wybrać się na wędrówkę i jak się do niej przygotować?

REKLAMA


Czy pora roku ma znaczenie, wybierając się w góry?

Góry są dla nas dostępne o każdej porze roku, ale to, kiedy dokładnie się w nie wybierzemy, ma ogromne znaczenie. Warto pamiętać, że o ile latem większość szlaków pozostaje otwarta, o tyle zimą mamy ich do dyspozycji znacznie mniej. Ponadto inaczej wygląda przygotowanie do wędrówki, gdy na zewnątrz panuje upał, a inaczej, gdy jest silny mróz.

Osoby początkujące powinny chodzić po górach przy sprzyjającej pogodzie. Najlepszą porą roku będzie dla nich późna wiosna albo wczesna jesień, gdy na zewnątrz panują optymalne warunki. Dzięki temu mogą one spróbować swoich sił i zobaczyć, na czym polega piękno gór, nie zważając na niedogodności. Tymczasem ci, którzy mają już pewne doświadczenie, mogą wybrać się w góry praktycznie o każdej porze roku. Do każdej wędrówki trzeba się jednak przygotować, na przykład odwiedzając sklep górski.


Fot. Envato

Jak się przygotować do górskiej wyprawy?

Przygotowanie do wędrówki górskiej wygląda inaczej latem i zimą, ale pewne kwestie pozostają wspólne. Przede wszystkim musimy zadbać o właściwe wyposażenie. Zawsze powinniśmy mieć w plecaku:

- mapę,
- naładowany telefon komórkowy,
- ciepły napój,
- okulary przeciwsłoneczne albo gogle,
- kaloryczną, lekkostrawną przekąskę.

Jest to absolutne minimum, które przydaje się nawet w niskich partiach gór. Oczywiście, im wyżej, tym niebezpieczniej, dlatego zachodzi konieczność uzupełnienia plecaka o dodatkowe akcesoria. Ponadto trzeba pamiętać o właściwym ubiorze. W góry ubieramy się na cebulkę, rozpoczynając od bielizny termicznej, poprzez kolejne warstwy, aż do kurtki. Latem oczywiście ubiór będzie lżejszy, jednak należy założyć odzież zapewniającą odpowiednią wentylację. Niezbędne będą też odpowiednie buty - w góry zakładamy obuwie trekkingowe, dostosowane do pory roku. Warto zwrócić uwagę na buty Gore Tex, które prezentują najwyższą jakość wykonania, dzięki czemu posłużą nam przez wiele sezonów.


Fot. Envato

O jakiej porze roku warto wybrać się w góry?

Góry mają nam wiele do zaoferowania o każdej porze roku. Latem możemy podziwiać piękne widoki, wiosną obserwować, jak przyroda budzi się do życia, jesienią patrzeć na kolorowe, spadające liście, a zimą oddychać czystym, zimnym powietrzem. To właśnie jest piękne w górach, że o każdej porze roku odkrywamy w nich coś innego.

Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo na szlaku. Zwróćmy uwagę na zagrożenia - latem jest to piekące słońce, wiosną roztopy, jesienią śliska nawierzchnia, a zimą tęgi mróz. Przygodę z górskimi wyprawami warto rozpocząć małymi kroczkami, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Wczesne lato lub wczesna jesień wydają się być idealnymi porami roku dla początkujących.

Ci, którzy głodni są nowych wyzwań, mogą spróbować zimowej wyprawy, która z pewnością będzie niezwykle emocjonująca, a zarazem przyniesie wiele satysfakcji. Do każdej wyprawy powinniśmy się odpowiednio przygotować, a piękna pogoda nie może uśpić naszej czujności. Doświadczeni wiedzą, że góry - choć są niezwykle atrakcyjne - bywają też bardzo niebezpieczne. 

  • autor: Redakcja

1 komentarz

  • Anitaa

    Myślę, że wiosna. W kwietniu wybieram się do Krynicy Zdrój pochodzić po górach. Mam zarezerwowany apartament z kominkiem w Halna Residence, więc wieczory też zapowiadają się ciekawie.

    Zgłoś nadużycie Anitaa środa, 28, luty 2024 15:26 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?