KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Wątroba - jaką pełni funkcję?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Wątroba to największy organ naszego organizmu, który pełni dużo istotnych dla naszego zdrowia funkcji. Odpowiedzialna jest za wydzielanie żółci, której potrzebujemy do sprawnego trawienia. Bierze też udział w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów. Produkuje heparynę, odpowiedzialną za krzepliwość krwi, reguluje ilość krwi i usuwa stare czerwone krwinki. Jak widać wątroba to bardzo ważny organ – dlatego warto o nią dbać.

REKLAMA


Co szkodzi naszej wątrobie?

Wątroba odpowiada w naszym organizmie za wiele niezwykle istotnych procesów. Przetwarza składniki odżywcze w substancje lepiej przyswajalne przez organizm, zamieniając np. skrobię na cukry proste. Odtruwa organizm z substancji toksycznych, magazynuje glikogen, który jest zapasowym „paliwem” organizmu, witaminy A, D, B 12, a także znaczną część żelaza. Niestety, wiele czynników może poważnie jej zaszkodzić.

Są to m.in.:

- infekcje wirusowe wątroby - wirusowe zapalenie wątroby WZW,
- przedawkowanie leków,
- chemikalia, które mogą być wchłaniane zarówno przez drogi oddechowe, jak i przez skórę,
- nadużywanie alkoholu,
- złe odżywianie, nadwaga.

Jak dbać o wątrobę?

Wątroba ma bardzo duże zdolności regeneracyjne, jednak nie wystawiajmy jej na próbę i dbajmy o nią na co dzień. Jak to zrobić?

- aby uniknąć infekcji wirusowych, pierwszą zasadą jest szczepienie (ochroni nas przed wirusem typa A i B). Na co dzień unikajmy wizyt u kosmetyczki, fryzjera czy w studiach tatuażu, w których higiena nie jest zachowana na najwyższym poziomie. Niektóre wirusy przenoszone są też drogą płciową – dlatego zawsze się zabezpieczajmy, używając prezerwatyw.

- uważajmy na leki. Stosujmy je z umiarem, zawsze zgodnie z zaleceniami. Niektóre z nich ulegają przemianom, które mogą być toksyczne dla naszej wątroby. Przedawkowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych może doprowadzić do poważnych problemów.

- jeżeli stosujemy różne produkty chemiczne np. owadożerne czy grzybobójcze, chrońmy nasze drogi oddechowe, zakładajmy rękawiczki ochronne.

- unikajmy nadużywania alkoholu. Alkohol pity w nadmiarze może doprowadzić do zapalenia wątroby, a w późniejszym czasie nawet do marskości.

- zdrowe odżywianie wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Wyeliminujmy z diety żywność mocno przetworzoną, fast foody, posiłki o dużej zawartości tłuszczów odzwierzęcych.

- nie przejadajmy się. Zamiast 3 dużych posiłków, jedzmy ich więcej, ale podzielonych na mniejsze porcje. 5, 6 mniejszych posiłków nie będzie powodowało napadów głodu i zapychania się „śmieciowym” jedzeniem.

- wprowadźmy do diety przyprawy i zioła. Nie dość, że poprawiają one smak potrawy, to czynią z niej posiłek łatwiej strawny. Stosujmy zatem majeranek, kminek, tymianek, jałowiec, kurkumę, mięte czy zmielone ziarna ostropestu. Wyciąg z tej rośliny (przykładowo taki jak ten) doskonale wpływa na wątrobę.

- warto też sięgnąć po suplementy, które pomogą chronić wątrobę przed szkodliwymi substancjami i wspomogą jej pracę. Szukajmy produktów zawierających wyciągi z ostropestu, który bardzo dobrze wpływa na ochronę organizmu przed negatywnym wpływem wolnych rodników powstających w wyniku stresu, nadużywania alkoholu czy zanieczyszczeń środowiska.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?