KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Moda na zdrowe odżywianie - jak podążać za trendami?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Zdrowa żywność to nie tylko jedzenie, ale także styl życia. Coraz więcej osób przekonuje się do żywieniowych trendów, które można określić mianem "eko" lub "bio". Na jakie ich aspekty warto zwracać uwagę, aby jeść lepiej, mądrzej i bardziej świadomie? I czy w podążaniu za żywieniową modą nie kryją się czasami jakieś pułapki?

REKLAMA


Żywność ekologiczna - dla zdrowia i planety

Kupowanie zdrowych produktów żywnościowych staje się w naszym kraju coraz popularniejsze. Według sporządzonego w 2021 roku raportu jednej z ogólnopolskich firm cateringowych, ok. 21% rodaków deklaruje wegetarianizm. Można już zatem śmiało powiedzieć, że zdrowe jedzenie przestało być sezonową ciekawostką, zyskując pozycję silnie obecnego w naszej świadomości trendu. Przekłada się to oczywiście na sukces całej branży. Prężnie działające hurtownie ekologiczne zaopatrują coraz więcej stacjonarnych i internetowych sklepów ze zdrową żywnością, które z kolei zarażają swoich klientów upodobaniem do "zielonego" stylu życia.

Wydaje się, że w ciągu najbliższych lat nic nie będzie w stanie owej tendencji odwrócić. Co prawda jedzenie organiczne jest droższe od konwencjonalnego, ale - przynajmniej do pewnego stopnia - naprawdę warto w nie inwestować. Dotyczy to zwłaszcza określonych warzyw i owoców, takich jak: ziemniaki, marchew, seler, jabłka, gruszki, winogrona czy truskawki, Wszystkie wymienione produkty goszczą na co dzień na polskich stołach, jednak ich tradycyjne uprawy nie są wolne od szkodliwych dla zdrowia pestycydów. Wybierając wersje ekologiczne, pozbywamy się tego problemu raz na zawsze. Żywność organiczną dobrze byłoby kupować zwłaszcza z myślą o dzieciach, których układ odpornościowy nie zdążył jeszcze dojrzeć do radzenia sobie z rozmaitymi środowiskowymi zagrożeniami.

Wiele osób waha się na co dzień, jak rozwiązać problem jedzenia mięsa. Z jednej strony nie chcemy być obojętni na los cierpiących zwierząt, ale z drugiej - nie do końca przekonują nas roślinne zamienniki produktów pochodzenia zwierzęcego. Istnieje na szczęście również trzecie wyjście: zakup wysokiej jakości mięsa organicznego. Decydując się na nie, możemy być pewni, że zwierzęta były hodowane w godziwych warunkach i nie podawano im np. antybiotyków. Poza tym, mięso ekologiczne charakteryzuje się wysoką zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które wpływają korzystnie m. in. na nasz układ krążenia.

Nawet jeżeli nie stać nas na częsty zakup mięsa organicznego, w dalszym ciągu nie musimy czuć się wykluczeni z walki o przyszłość planety. Wystarczy działać w duchu fleksitarianizmu, czyli świadomego ograniczania produktów mięsnych w swojej codziennej diecie. W ten banalnie prosty sposób wesprzemy nie tylko Matkę Ziemię, lecz także... własny domowy budżet.

Podobne cele przyświecają filozofiiless waste, zwracającej uwagę na kwestię marnowania jedzenia. Skala problemu jest naprawdę spora. Jak pokazują badania, tylko w Polsce wyrzuca się każdego roku około sześciu ton żywności! Tę ogromną liczbę można by znacząco zmniejszyć dzięki nauce starannego planowania zakupów, a także szukaniu nowych metod na wykorzystywanie produktów.

Jak oznacza się żywność ekologiczną?

Niestety, część producentów żywności usiłuje wprowadzać klientów w błąd, bezzasadnie reklamując swoje artykuły jako "bio" czy "eko". Nie należy zatem kierować się wyłącznie szatą graficzną samego opakowania. Powinien się na nim znajdować numer jednostki certyfikującej, jak również logo produkcji ekologicznej UE oraz wskazanie miejsca produkcji nieprzetworzonych produktów rolnych. Warto zwracać na takie szczegóły uwagę, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?