KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Jak Twój mózg może sabotować twoją letnią dietę

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Gdy zbliża się myśl o włożeniu kostiumu kąpielowego, kuszące mogą być szybkie diety. Kilka tygodni restrykcyjnego odżywiania się i cięcia kalorii wystarczy, by osiągnąć idealną sylwetkę, prawda? Niestety, krótkie diety - bez względu na ich rodzaj - dość łatwo mogą przynieść odwrotny skutek.

REKLAMA


Hormonalna i neuronalna kontrola utraty wagi jest niezwykle skomplikowana, dlatego też utrata wagi może być tak łatwa w teorii, a tak trudna w praktyce.
Twoje ciało nie chce schudnąć

Mamy genetyczne predyspozycje do osiągnięcia określonej wagi - punktu odniesienia - ale istnieje margines swobody, jeśli chodzi o to, jak nasze środowisko oddziałuje na nasze predyspozycje genetyczne. To nasz "punkt równowagi", na który mogą wpływać takie czynniki, jak spożywane pokarmy i nawyki związane z ćwiczeniami. Kiedy waga ciała spadnie poniżej poziomu, który jest dla niego najbardziej komfortowy, będziesz walczyć ze swoimi hormonami, aby ją utrzymać. Więcej znajdziesz w serwisie ogloszenia24m.pl

Twoje hormony wiedzą, kiedy się odchudzasz

Kiedy zaczynasz ograniczać spożycie pokarmów, podwzgórze i przysadka mózgowa odbierają sygnały z różnych organów, rozpoznając zmniejszenie ilości energii dostarczanej do organizmu i dostosowując poziom hormonów, aby przeciwdziałać temu spadkowi. Po zejściu poniżej 4-5% wyjściowej masy ciała, w peryferiach, takich jak jelita i mózg, uruchamiają się różne mechanizmy kompensacyjne, które próbują przywrócić pierwotną masę ciała.

Jesteśmy wyposażeni w reakcję przetrwania, która utrudnia nam utratę wagi

Twoje ciało może przejść w tryb głodu - w którym organizm zaczyna oszczędzać energię, zamiast ją spalać. Twój organizm spala energię na dwa sposoby - poprzez aktywność fizyczną i przez funkcje życiowe, które organizm wykonuje, aby utrzymać się przy życiu, takie jak oddychanie i trawienie. Jest to tzw. podstawowa przemiana materii. Kiedy zaczynasz się odchudzać, Twój mózg próbuje temu zapobiec, zmieniając podstawową przemianę materii, przez co spalasz mniej kalorii.

Restrykcyjne diety powodują również utratę masy mięśniowej, która w znacznym stopniu przyczynia się do tempa przemiany materii, co dodatkowo spowalnia metabolizm. Odwiedź też bloga https://www.ogloszenia24m.pl/blog/

Możesz bez diety

Nie ma sposobu, by oszukać nasz mózg, by nie reagował na te reakcje, ale z pewnością istnieją zdrowsze sposoby odżywiania. Spożywanie pokarmów bogatych w błonnik i wodę, takich jak owoce, warzywa i pełne ziarna, w dużych ilościach sprawia, że dłużej jesteśmy syci, a zawartość wody zwiększa objętość spożywanych pokarmów, utrzymując jednocześnie niższe spożycie kalorii.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?