KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Jakie krople do oczu stosować?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Problemy z oczami nie ograniczają się tylko do wad korekcyjnych. Znacznie częściej przytrafiają się schorzenia lub dolegliwości, na które odpowiedzią mogą być krople do oczu. Dowiedz się, jakie są ich rodzaje i na jakie najlepiej się zdecydować w danej sytuacji.

REKLAMA


Rodzaje kropli do oczu

Krople do oczu
 dzielą się na kilka rodzajów. Do najbardziej popularnych należą:

- krople nawilżające - służą do łagodzenia suchości oczu, zmęczenia, podrażnień oraz przeciwdziałają dyskomfortowi spowodowanemu przez czynniki zewnętrzne, np. wiatr, słońce czy klimatyzacja;

- krople przeciwbakteryjne - służą do zwalczania infekcji bakteryjnych oka, takich jak zapalenie spojówek czy zapalenie rogówki;

- krople na alergie - służą do łagodzenia objawów alergicznego zapalenia spojówek, łagodzą swędzenie czy łzawienie;

- krople rozszerzające źrenice - stosowane są przed badaniami okulistycznymi lub zabiegami chirurgicznymi, aby ułatwić lekarzowi cały proces;

- krople do oczu zmniejszające ciśnienie - stosowane są w leczeniu jaskry, której objawem często jest zwiększone ciśnienie wewnątrz gałki ocznej.

Na jakie krople do oczu najlepiej się zdecydować?

Choć krople do oczu w dużej mierze nie są produktami na receptę, to warto zachować zdrowy rozsądek podczas ich używania. Przed zakupem należy skonsultować się z lekarzem lub co najmniej farmaceutą. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zastosowany produkt nie tylko Ci pomoże, ale także nie zaszkodzi.

Jakie krople wybrać na zespół suchego oka?

Krople do oczu powinny być dopasowane do problemu, z jakim boryka się pacjent
. Jeśli cierpi na zespół suchego oka w łagodnej postaci, wówczas prawdopodobnie lekarz zaleci mu stosowanie produktu nawilżającego, który łagodzi objawy suchości, pieczenia i swędzenia. W przypadku cięższych objawów, jakie czasami daje zespół suchego oka, mogą zostać przepisane kropli o wyższej lepkości lub zawierające składniki ochronne. Dzięki swojej konsystencji zapobiegają one parowaniu łez i utracie wilgoci.

Jakie krople wybrać na alergie oczu?

Niektóre choroby oczu, takie jak alergie, wymagają bezwarunkowego kontaktu z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania jakiegokolwiek preparatu. W ich przypadku krople do oczu muszą zostać dopasowane do konkretnych objawów alergicznych. Dlaczego? Jeden pacjent może otrzymać produkt przeciwhistaminowy, inny - preparat z kortykosteroidami, a jeszcze inny dowie się, że nie była to alergia, a zespół suchego oka, co będzie miało wpływ na dalsze leczenie.

Jakie krople wybrać, jeśli nosisz soczewki?

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, musisz zwracać podwójną uwagę na to, jakich preparatów używasz. Przykładowo nie powinny mieć one w składzie konserwantów ani fosforanów. O ten aspekt warto także zadbać, kupując płyn do soczewek, który będzie miał bezpośredni kontakt z Twoją gałką. Zdejmowanie soczewek, a później ich zakładanie będzie przyjemnością tylko wtedy, jeśli do ich pielęgnacji użyjesz produktu przystosowanego do oczu.

Pamiętaj, aby niezależnie od tego, czy masz zespół suchego oka, cierpisz na alergię czy inną dolegliwość, zawsze skonsultować się z lekarzem lub przynajmniej zapoznać z ulotką przed użyciem preparatu.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?