KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Czy białko jest dobre przy odchudzaniu? Czy na redukcji muszę sięgać po odżywki białkowe dla sportowców?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Białko to główny makroskładnik na który zwracamy uwagę w czasie redukcji. Czy odżywka białkowa, jak wpc czy izolat to konieczność?

Czym jest białko?

Białko to podstawowy makroskładnik, stanowiący obok węglowodanów i tłuszczów podstawę prawidłowo skomponowanej diety. Zbudowane jest ono z aminokwasów, swoistych "cegiełek" tworzących większe kompleksy - peptydy, te natomiast - duże cząsteczki - białka.

REKLAMA


Rola białka w organizmie człowieka

Rola białka w ludzkim organizmie wydaje się być wręcz nie do przecenienia Omawiając podstawowe zapotrzebowanie na białko członków populacji zazwyczaj wspomina się o roli budulcowej protein - z cząsteczek białkowych zbudowana jest każda część ludzkiego ciała - mięśnie, jelita, narządy, ale także ciałka odpornościowe, niektóre hormony, czy enzymy. 

Białko, prócz podstawowej roli, pełni także istotne funkcje energetyczne - każdy gram dostarcza 4 kilokalorii (kcal).

Mało tego! Dzięki białkom, wchodzącym w reakcje z cząsteczkami cukrów, możemy cieszyć się fenomenalnym smakiem i teksturą skórki chleba czy sztuki mięsa.

Szczególne znaczenie białka w czasie redukcji

Prócz utrzymywania homeostazy wszystkich procesów przebiegających w organizmie człowieka, białko charakteryzuje się także pewnym szczególnym wpływem na przebieg procesu redukcji masy ciała.

Jeśli zapewnisz odpowiednie źródło białka (ilościowe, jakościowe)  - wywrzesz istotny wpływ na przebieg procesów syntezy oraz rozpadu białek mięśniowych (odpowiednio MPS i MPB). Odpowiednio duża porcja czystego białka, stymulując MPS i hamując MPB przyczynia się do ograniczenia utraty masy mięśniowej w czasie redukcji masy ciała. Realizacja zapotrzebowania na białko to jeden z podstawowych fundamentów prawidłowego przebiegu redukcji tkanki tłuszczowej.

Gdyby tego było mało - białko wzmaga odczucie sytości! Wyższa konsumpcja produktów białkowych skutkuje istotnie wyższym odczuciem sytości, utrzymującym się przez dłuższy czas niż w przypadku spożycia tej samej ilości kalorii z innych makroskładników diety. Podczas badań nad indeksem sytości różnych produktów spożywczych zaobserwowano, że zawartość protein jest jednym z kluczowych determinantów wpływających na odczuwanie sytości u badanych i jej utrzymywanie się w perspektywie czasu.

Czy podczas redukcji trzeba sięgać po odżywki białkowe?

Najprostszą odpowiedzią byłoby "nie", ale właściwie to dlaczego? Przecież to smaczna, pełnowartościowa, wygodna, bezpieczna, a także stosunkowo niedroga perspektywa. Suplement białkowy wydaje się idealnym rozwiązaniem. W rzeczywistości całkiem niedaleko ideału się znajduje, to wciąż jednak nie czyni go obligatoryjnym dodatkiem do diety.

Jak najbardziej możesz realizować zwiększone zapotrzebowanie proteinowe w okresie deficytu kalorycznego jedynie przy użyciu żywności konwencjonalnej. Wzrost spożycia mięsa, ryb, czy nabiału chudego zapewnia dostawy białka o wysokiej przyswajalności, podobnie jak wzmożona podaż produktów roślinnych wysokobiałkowych w codziennej diecie. Głównym determinantem będzie tu więc wygoda i możliwości, nazwijmy je, logistycznymi.

Jeśli zdecydujesz się na wybór odżywki rynek oferuje Ci szeroki wybór suplementów diety. Możesz wybrać spośród:

- białek mlecznych  [koncentrat białka serwatki - (whey protein -najczęściej wpc 80), izolat białka serwatki, hydrolizat białka serwatki, białko kazeinowe = kazeina]
- białek jaj
-
białek mlecznych (białko wołowe, drobiowe)
- białka roślinne, w tym pełnowartościowe białko sojowe oraz białka niepełnowartościowe - grochu, soi, pszenicy, ryżu

Pamiętaj więc - białko w formie suplementu to wygodne i bezpieczne rozwiązanie, nie jest jednak absolutnie koniecznością. Pamiętaj, że suplement nie powinien stanowić zamiennika diety!

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?