KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Tydzień żywych obrazów

Krośnieńskie instytucje kultury, grupy artystyczne i szkoły przygotowały wystawę prezentacji Żywych obrazów. Prezentacje zobaczyć będzie można w sieci lub na żywo (w zależności od instytucji) od 20 do 26 lipca 2020.

REKLAMA


Samo wydarzenie odbywać się miało w ramach rekonstrukcji historycznej Wjazd Króla, odwołanej z powodu pandemii. Rekonstrukcja odbyć się nie może. Zrealizowany zostanie jeden z punktów programów, a mianowicie Żywe obrazy. Każdej z siedmiu instytucji lub grup przypadł w udziale jeden z siedmiu grzechów głównych Hieronima Boscha.

Popularność żywych obrazów przypadała na wiek XIX i początek XX wieku. Odbywały się w domach prywatnych lub salach widowiskowych z udziałem amatorów lub aktorów zawodowych. Rekonstruowano dzieła malarstwa czy rzeźby, odwzorowywano sceny z obrazów, fryzury, stroje, mimikę, ożywiano postaci, tworząc z pozornie nieruchomych płaszczyzn krótkie scenki teatralne. Popularność żywych obrazów ponownie przypadła też na rok 2019, kiedy sześć grup rekonstrukcyjnych zaprezentowało żywe obrazy uczestnikom wydarzenia Wjazd Króla. Każda z grup - w dowolny sposób - przedstawiła postawą, ubiorem czy mimiką scenę z jednego z sześciu obrazów, miniatur czy fresku, w swojej prezentacji stawiając na drobne gesty, interesujący komentarz czy angażujące na kilka minut publiczność małe widowisko.

Tegoroczna rekonstrukcja Wjazdu Króla z powodu pandemii odbyć się nie może, odbyć się jednak może jeden z punktów programu, jakimi są żywe obrazy w wykonaniu pracowników i sympatyków instytucji kultury, nauczycieli i uczniów krośnieńskich szkół czy członków krośnieńskich grup artystycznych. W tym roku ożywiony zostanie obraz "Siedem grzechów głównych" Hieronima Boscha. O tym, który grzech przypadnie w udziale poszczególnym grupom zadecydował przypadek - losowanie na kole fortuny, tudzież kole grzechów.

Sposób prezentacji ożywionych obrazów: obraz w formie scenki przedstawiony w formie krótkiego filmu zamieszczony w mediach społecznościowych przedstawiającego i/lub na żywo w przestrzeni instytucji. Filmy prezentowane będą od 20 do 27 lipca 2020 (codziennie jeden z żywych obrazów).

- Biuro Wystaw Artystycznych - Pycha (prezentacja: 20 lipca 2020),
- Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej - Chciwość (prezentacja: 21 lipca 2020),
- Regionalne Centrum Kultur Pogranicza - Gniew (prezentacja: 22 lipca 2020),
- Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Szczepanika w Krośnie - Zazdrość  (prezentacja: 23 lipca 2020),
- Muzeum Rzemiosła - Nieczystość (prezentacja: 24 lipca 2020, na żywo),
- Zespół Śpiewaczy Kamratki - Obżarstwo (prezentacja: 25 lipca 2020),
- Zespół Tańca Współczesnego Strecz - Lenistwo (prezentacja: 26 lipca 2020).
"Siedem grzechów głównych", Hieronim Bosch (1505-1510, olej na desce)
"Siedem grzechów głównych i cztery rzeczy ostateczne" lub "Stół Mądrości" - obraz namalowany na blacie stołu, być może z udziałem mistrza, datowany jest na początek XVI wieku. Malowidło składa się z serii niewielkich obrazków, które kolejno ukazują: Śmierć, Sąd Ostateczny, Piekło oraz Niebo. W centrum znajduje się półpostać Chrystusa Zmartwychwstałego umieszczona w kole otoczonym pierścieniem i 128 koncentrycznymi promieniami. Symbolizuje ono oko Opatrzności, które obserwuje wszystkie ludzkie przewinienia. Poniżej wizerunku znajduje się łacińska inskrypcja: "Strzeż się, strzeż się, Bóg widzi" (tłum.). Zewnętrzny krąg tworzy siedem kwater w kształcie trapezów, które przedstawiają żywe i pełne humoru scenki wyobrażające siedem grzechów głównych. Te z kolei przedstawione zostały zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

 

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?