KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Etnocentrum zaprasza do sklepiku z rękodziełem

Sezon świąteczny w "kulturze" zawsze wiązał się z natężonym czasem pracy dla pracowników domu kultury czy muzeum, a dla mieszkańców i turystów - z udziałem w warsztatach, spotkaniach, wspólnych inicjatywach. Mimo to, pracownicy kultury starają się "nie zamykać drzwi", a na ile to możliwe, być z mieszkańcami Krosna. - Zostawiamy więc drzwi lekko uchylone, działamy online, razem z RCKP wysyłamy posiłki służbom medycznym, przygotowujemy zestawy feryjne do samodzielnej pracy w domu - mówią pracownicy Etnocentrum.

REKLAMA


Co się dzieje wewnątrz Etnocentrum?
Jak tłumaczy Aleksandra Karmelita - animator kultury regionalnej, w okresie przedświątecznym pracownicy Etnocentrum nagrywają i prezentują na Facebooku przepisy kulinarne na tradycyjne potrawy świąteczne.

- Staramy się też pokazać Wam wystawę "Motywy ludowe w plakacie polskim", która niefortunnie, tuż po wernisażu, została "uwięziona" w zamkniętej dla gości galerii. Chcąc ją zaprezentować od możliwie wielu stron, co tydzień w czwartki wrzucamy filmiki o różnych artystach i ich plakatach, które można na wystawie obejrzeć.  Były też (i jeszcze będą!) okołowystawowe konkursy z nagrodami. W listopadzie pracowaliśmy też pilnie nad pisaniem  wniosków do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie na przyszłe, ciekawe, wspólne działania w Krośnie - tłumaczy.

Sklepik
W sezonie przedświątecznym w Etnocentrum działa sklepik z rękodziełem. Można do niego przyjść w godzinach od 7:00 do 15:00 od poniedziałku do piątku, albo umówić się telefonicznie bądź przez Messengera na zakupy w późniejszych godzinach. - Postaramy się dopasować do potrzeb i możliwości Krośnian - mówi Aleksandra Karmelita.

W sklepiku przy Etnocentrum znajdziecie wyłącznie rękodzieło. Jest biżuteria koralikowa inspirowana tradycyjnymi ozdobami z naszych stron. Są lalki motanki - zarówno takie już "umotane" jak i "w zestawach do samodzielnego montażu". Dawniej wierzono, że każda taka motanka posiadała szczególną moc - na przykład chronienia domostwa albo ludzi w podróży. Była swoistym amuletem broniącym od nieszczęścia i przyciągającym dobro.

W sklepiku znajdziecie też wyroby nawiązujące do lniarskich tradycji Krosna, jak poszewki na poduchy z ręcznie wykonanym na szydełku motywem zdobniczym. Nie brakuje też innych elementów, które mogą nadać wnętrzu wyjątkowy wyraz. Są ręcznie haftowane obrazki, magnesy ceramiczne i szydełkowe oraz wiele innych pięknych przedmiotów. Znajdzie się też "wyposażenie osobiste" - filcowe torebki lub etui na telefon czy ipada, a bliżej ciała - czapki dla dzieci i kapelusze dla dorosłych…

Wszystkie wyroby wychodzą spod rąk ludzi pracujących w Etnocentrum oraz twórców z najbliższej okolicy.

- Zachęcamy i zapraszamy do wstąpienia do Etnocentrum i obejrzenia naszego asortymentu. A kiedy tylko sytuacja na to pozwoli, zaprosimy do Etnocentrum na warsztaty samodzielnego wykonywania różnych ozdób, dodatków i przedmiotów codziennego użytku - dodaje Aleksandra Karmelita.

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, (ak), (red.)

  • autor: Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, (ak), (red.)

3 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?