KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Dwudziestolecie oczami modernistów - DOM: Miasto, Osiedle, Dom [PODCASTY, FILM]

Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie wraz Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki zapraszają na wirtualną podróż po powiecie krośnieńskim, jego historii i historii architektury. Wcale nie trzeba wchodzić do muzeum, wystarczy wyjść na spacer, nawet ten wirtualny w tak trudnych czasach i spojrzeć na miasto, region - w nieco inny, artystyczny sposób.

REKLAMA


DOM, czyli Dwudziestolecie Oczami Modernistów, jest spojrzeniem na architekturę powiatu krośnieńskiego z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Spojrzeniem w różnej skali – skali kraju, powiatu, miasta, osiedla – ale też w skali ludzkiej: domu, jako odzwierciedlenia osobowego i czasem bardzo osobistego modułu, będącego częścią modernizującego się kraju.

Zostań w DOMu
Po jesiennym cyklu warsztatów DOM - opowiadających o mieście, osiedlu i domu w czasach dwudziestolecia międzywojennego, które odbyły się w formie edukacyjnych placów budowy, które stanęły w Dukli, Frysztaku, Iwoniczu-Zdroju, Korczynie i Jedliczu - BWA zaprasza do poznania powiatu krośnieńskiego, bez wychodzenia z domu. W ramach DOMu przygotowano kolejny cykl, tym razem wirtualnych spotkań z historią powiatu krośnieńskiego oraz jego architekturą.

Historia
Odsłonę historyczną przybliżają podcasty, w trzech częściach prezentujące modernizujący się w okresie dwudziestolecia międzywojennego powiat krośnieński i samo Krosno. Podcasty te zatytułowane odpowiednio: "Sytuacja", "Plany" oraz "Widoki", zostały również "zmodernizowane" - łączą one fonię z wizją, wizją modernistów – ukazaną poprzez bogaty materiał archiwalny.


Podcast DOM cz. 1 "Sytuacja"


Podcast DOM cz. 2 "Plany"


Podcast DOM cz. 3 "Widoki"Sztuka
Czy zwiedzanie miasta można porównać do zwiedzania galerii sztuki?

Przekonacie się o tym podczas filmowej podróży. Niech spacer po mieście stanie się okazją do wyjścia ze schematów oglądania architektury i dostrzeżenia jej cech rzeźbiarskich, a nawet malarskich, skomponowanych zgodnie z ideami awangardowych twórców I połowy XX wieku. Być może, aby zobaczyć dzieła czołowych artystów okresu modernizmu, wcale nie trzeba wchodzić do muzeum, wystarczy wyjść na spacer i spojrzeć na miasto w nieco inny, artystyczny sposób.


Film DOMPodcasty i film powstały w ramach drugiej edycji projektu “Infrastruktura niepodległości" Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki we współpracy z Biurem Wystaw Artystycznych w Krośnie, będącym partnerem lokalnym projektu.

(BWA), (red.)

  • autor: (BWA), (red.)

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?