Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Wystawa "Polish Americans/American Poles. Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy" w Krośnie

RCKP PAAP 2021 GPA Photo Archive. RCKP PAAP 2021 GPA Photo Archive. Photo by Tim Brown.

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie oraz Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zapraszają do udziału w wystawie "POLISH AMERICANS/AMERICAN POLES. POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY" oraz cyklu spotkań z obcokrajowcami "Zdziwienia". Twórcami wystawy, którą zobaczyć będzie można na placu przed budynkiem Etnocentrum, są Instytut Kultury Willa Decjusza oraz Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Ameryki w Krakowie.

REKLAMA26 plansz będzie zobaczyć można od 18 stycznia do 28 lutego 2021 na placu przed budynkiem Etnocentrum - sam wybór miejsca nie jest przypadkowy: W Etnocentrum zwykle spotykamy się z tradycją naszej Małej Ojczyzny. Wystawa "Polish Americans/American Poles. Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy" przypomina o tych, którzy z różnych powodów, czasem z wyboru, czasem z konieczności zamienili swoje Małe Ojczyzny na inne miejsce, w które wnieśli pamięć o tym, skąd przybywają, kim byli ich przodkowie i jakie były rodzinne tradycje.

Stany Zjednoczone, tygiel kultur i tradycji krajów pochodzenia ich obywateli, są szczególnym partnerem Polski, zwłaszcza pod względem kulturalnym. W wielu obszarach i na różnych poziomach, wzajemna współpraca polsko-amerykańska jest naturalną ścieżką rozwoju dla obu krajów. USA pozostaje krajem chętnie wybieranym do życia przez Polaków wyjeżdżających za granicę. To właśnie w Stanach Zjednoczonych, ze względu na sprzyjający klimat otwartości i tolerancji inności, stosunkowo łatwo odnaleźć im swój nowy dom i pracować na rzecz rozwoju kraju, jego kultury oraz lokalnych społeczności. USA to kraj z największą Polonią na świecie, stanowiącą ponad 3% całej ludności Stanów Zjednoczonych.

Instytut Kultury Willa Decjusza oraz Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie przygotowały wystawę "POLISH AMERICANS/AMERICAN POLES. POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY", poświęconą Polakom i Amerykanom polskiego pochodzenia oraz ich wkładowi w kulturę danego kraju. Wystawa zbudowana wokół trzech kategorii - ludzi, miejsc i wydarzeń - jest opowieścią o polskich emigrantach oraz ich potomkach (Amerykanach polskiego pochodzenia), którzy przyczynili się do rozwoju społeczeństw obu krajów, wnosząc istotny wkład w ich kulturę, ekonomię czy naukę.

Wystawa podkreśla wymiar otwartości Stanów Zjednoczonych oraz Polski na inspirujące wpływy społeczne i kulturowe przyjezdnych - nowych mieszkańców i obywateli.

Ma na celu przypomnienie i pokazanie, jak oba kraje czerpią od wieków z bogactwa wnoszonego przez zagranicznych przybyszów, kładąc szczególny nacisk na Polaków, którzy wyruszyli w świat, i wnieśli istotny wkład swoją wiedzą i umiejętnościami w kulturę innych krajów - w tym przypadku Stanów Zjednoczonych.

Te wzajemne wpływy, wzbogacające dla obu stron, pełnią ważną rolę w budowaniu i umacnianiu dialogu międzykulturowego oraz silnej więzi między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Wystawa składa się z 26 plansz zawierających grafiki, dwujęzyczne teksty i zdjęcia ciekawych osób polskiego pochodzenia jak choćby noblista Frank Wilczek, czy prezes YouTube'a Susan Wojcicki, miejsc związanych z Polonią jak Greenpoint czy polskie miasta w USA, a także wydarzeń organizowanych przez Polonię,  jak Parada Pułaskiego czy liczne festiwale polskiej kultury i kuchni, żeby wspomnieć tylko kilka przykładów. Konsul generalny USA w Krakowie Patrick Slowinski, pomysłodawca wystawy, zawsze podkreśla swoje polskie korzenie i dumę z kraju pochodzenia, stąd decyzja, by przybliżyć społeczność, która pełni ważną rolę w umacnianiu więzi między Polakami i Amerykanami.

DODATKOWE WYDARZENIA

"Zdziwienia" - cykl spotkań w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej
"Zdziwienia" to cykl spotkań z obcokrajowcami, których losy przywiodły na ziemię krośnieńską. W pierwszym odcinku rozmawiać będziemy z pochodzącą ze Stanów Zjednoczonych mieszkanką okolic Krosna. Opowie nam o tym, jak odbiera naszą kulturę, jak sobie wyobrażała nasz kraj i za czym najbardziej tęskni – o wydarzeniu mówią pracownicy Etnocentrum.

Termin i miejsce: 12 lutego 2021 (piątek). W zależności od sytuacji epidemicznej spotkanie zostanie przeprowadzone online lub w Etnocentrum z udziałem publiczności

- Na zakończenie wystawy zaplanowaliśmy wykład Danuty Blin-Olbert i Marii Marciniak z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, pt. "Z Galicji do USA - nie tylko za chlebem. Migracje Polaków: ziemia krośnieńska - USA na przełomie XIX i XX w."  – o wydarzeniu mówią pracownicy Etnocentrum.

(rckp)

  • autor: (rckp)

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj