KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Robert Lenert z Krosna na 4. miejscu w kategorii Harmonijkarz Roku

Robert Lenert. Robert Lenert. Fot. Łukasz Jaracz

Kwartalnik "Twój Blues" ogłosił wyniki ankiety "Blues Top 2020", w której biorą udział prenumeratorzy i dziennikarze pisma. W kategorii Harmonijkarz Roku, 4. miejsce zajął Krośnianin - Robert Lenert - muzyk, kompozytor i autor tekstów, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Galicja Blues Festiwal w Krośnie, na co dzień pracujący w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza.

REKLAMA


Tegoroczna ankieta miała wyłącznie polski wymiar. Jej organizatorzy zachęcali czytelników i fanów bluesa do oddania swych głosów, aby były oznaką docenienia i podkreślenia znaczenia tych wszystkich działań, które - mimo pandemicznych ograniczeń - w ubiegłym roku zaistniały w polskim świecie bluesowym. Te głosy są też najlepszym podziękowaniem za dokonania tym wszystkim, którzy nie poddali się pandemicznemu terrorowi i wydali płyty i książki, zorganizowali koncerty, festiwale, wydarzenia on-line. Sprawili, że w trudnych czasach pandemii blues był z nami!

Wśród laureatów Blues Top 2020 znalazł się Krośnianin, Robert Lenert. W kategorii Harmonijkarz Roku zdobył 4. miejsce.

Z muzyką związany jest od początku lat 80-tych. Zaczynał jako gitarzysta i wokalista amatorskich grup rockowych. W 1982 opanował podstawy gry na harmonijce ustnej.


Fot. Karol Słomka

Od 1984 związany z krakowskim środowiskiem. W roku 1988 zdobywa wyróżnienie na 24. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie (formacja "Tym Razem"). W latach 90-tych współpracował z Januszem Radkiem, Robertem Kasprzyckim , grupą Monkey Business (w 1996 r. - występ na dużej scenie Festiwalu Rawa Blues), oraz Bluecros (pierwsza nagroda na Festiwalu Bluesada). Od roku 2001 w składzie założycielskim BLUESMOBILE. Występował na wielu festiwalach w kraju i zagranicą.


Fot. Karol Słomka

Współpracował z amerykańskimi bluesmenami Griffem Hamlinem i Terry Manem, z fińskim gitarzystą jazzowym Risto Toppola, oraz grupą Hokus. Ma na swym koncie występ w szeregach grupy kierowanej przez Chrisa Farlowe. W latach 2007-2009 pełnił funkcje wiceprezesa Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Reprezentował Polskę w międzynarodowym projekcie V4 prezentującym czołowych harmonijkarzy Grupy Wyszehradzkiej. Jest dyrektorem artystycznym "Galicja Blues Festival" oraz zapalonym kolekcjonerem płyt winylowych oraz CD. Współpracuje jako publicysta i recenzent z prestiżowym kwartalnikiem "Twój Blues". Jego artykuł: "The Rolling Stones - smakują jak kawa..." publikowany na łamach bluesowego pisma został uznany tekstem roku w Blues Top 2016.


Fot. Karol Słomka

Robert jest lider własnej formacji LOS AGENTOS. Muzyk w roku 2019 otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Krosna za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury!

Finał "Gala Blues Top" w Chorzowie

Laureaci, jak co roku, wystąpią w uroczystym koncercie "Gala Blues Top", który po raz 18-sty odbędzie się 24 kwietnia 2021 r. o godz. 18:00 w Miejskim Dom Kultury "Batory" w Chorzowie.

Zwycięzcy ankiety otrzymają tradycyjnie "Bluesy-Kalarusy" a publiczność znowu będzie miała okazję uczestniczyć w niepowtarzalnym w swej formie i treści koncercie laureatów ankiety Blues Top 2020.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?