KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Dary z Francji trafią do Krosna. "Polska na emigracji" - nowa wystawa w Muzeum Podkarpackim

Muzeum Podkarpackie w Krośnie wzbogaci się ponad 9 tysięcy poloników, bezcennych dla kultury i historii Polski. Zbiory z okresu XVII-XX wieku obejmują archiwalia, fotografie, plakaty, dzieła sztuki, mundury, sztandary, odznaczenia i publikacje. Wśród darów znajduje się urna z ziemią zebraną z grobów katyńskich przez Jacka Teichena, syna zamordowanego przez NKWD Henryka Ignacego Teichena, przywieziona do Paryża z pierwszej wizyty Polaków w Katyniu w kwietniu 1989 roku.

REKLAMA


Dary dla Muzeum Podkarpackiego przekazane zostaną przez Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji. Kolekcja jest wyjątkowa, jedyna taka w powojennej historii Polski.

Obejmuje również eksponaty związane z postaciami ważnymi dla historii Polski, od powstania listopadowego po okres Solidarności. Dotyczy pamiątek po pułkowniku Leopoldzie Kraczkiewiczu, Ignacym Janie Paderewskim, gen. Józefie Hallerze, gen. Władysławie Sikorskim, gen. Władysławie Andersie, gen. Stanisławie Maczku, premierze Stanisławie Mikołajczyku, Pani Marii Bitner, dowódcach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie żołnierzach Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych oraz innych osobach znanych z podręczników polskiej historii.

W zbiorze tym znajdują się też filmy dokumentalne: Groby Katynia, Powstanie Warszawskie oraz IV Rozbiór Polski w reżyserii Janusza Piekałkiewicza, nieznanego w Polsce emigranta, autora wielu książek historycznych, filmów i słuchowisk radiowych, archiwisty fotografii i filmów z okresu drugiej wojny światowej, dokumentujących polski wysiłek zbrojny.

Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji powstało w 1993 roku z zamiarem gromadzenia pamiątek związanych z polską emigracją na Zachodzie i pielęgnowania polskich tradycji. Te unikatowe eksponaty zbierane przez lata i pieczołowicie przechowywane przez Stowarzyszenie, zostały przekazane z Paryża w latach 2018-2019 do zbiorów naszej placówki. Wystawa prezentować będzie najciekawsze i najcenniejsze pamiątki wchodzące w skład przekazanej kolekcji.

Muzeum Podkarpackie w Krośnie zaprasza na otwarcie wystawy czasowej "Polska na emigracji". Wernisaż odbędzie się w sobotę, 15 maja o godzinie 18:00 w Pałacu Biskupim (ul. Piłsudskiego 16). Wydarzenie poprzedzi uroczysta msza święta o godzinie 16:30 w Bazylice Kolegiackiej w Krośnie połączona z wmurowaniem urny z ziemią z grobów katyńskich. Na uroczystość zaprasza ksiądz prałat dr Andrzej Chmura - dziekan dekanatu Krosno.


  • autor: (MP), (red.)

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?