KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Wymazana granica. Śladami II Rzeczypospolitej". Krośnieńskich spotkań z podróżnikami.

Podczas drugiej, letniej odsłony Krośnieńskich spotkań z podróżnikami gościem Muzeum Rzemiosła będzie Tomasz Grzywaczewski z prelekcją "Wymazana granica. Śladami II Rzeczypospolitej".

REKLAMA


"Wymazana granica" to reporterska wyprawa wzdłuż granic II RP - od Kaszub, przez Wielkopolskę, Śląsk, Bieszczady, po Kresy Wschodnie, Mazury i Pomorze. Autor odnajduje ostatnich pamiętających przedwojenne granice i ich znikanie - nad Bałtykiem, na Śląsku Cieszyńskim, w wioskach Bojkowszczyzny, wysiedleńców z akcji "Wisła", ocalonych z rzezi na Wołyniu, mieszkańców dawnych rubieży Polski na Huculszczyźnie, Pokuciu, Polesiu, nad Dźwiną i na krańcach Litwy. Opowieść o tym, jak dziś żyje się przy nieistniejącej granicy, snują także nieliczni dobrowolni strażnicy pamięci oraz młodzi, którzy pragną żyć jak w XXI wieku przystało, ale którym brzemię pogranicza na to nie pozwala.

Tu nie ma prostych historii i prostych odpowiedzi na trudne pytania. Tu zawsze żyje się niepewnie, coś każe siedzieć na walizkach i spać z otwartymi oczami. To miejsce dobre dla przemytników,  uciekinierów i starców. Chociaż tej granicy od dawna już nie ma, życie nadal toczy się przygranicznym rytmem. Granica ciągle tkwi w głowach i we wspomnieniach - zarówno tych, którzy nie dali się wypędzić, jak i tych, których dawno wypędzono.

Z reporterskiej wyprawy Tomasza Grzywaczewskiego powstała książka pod tym samym tytułem oraz cykl reportaży "Tomek na granicach II Rzeczypospolitej".

Na spotkanie zapraszamy w czwartek, 30 września 2021 r. na godz. 18.00 do Muzeum Rzemiosła w Krośnie, ul. Piłsudskiego 19. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Tomasz Grzywaczewski - dziennikarz, autor książek, scenariuszy filmowych oraz publikacji naukowych z zakresu stosunków międzynarodowych. Członek amerykańskiego "The Explorers Club". Ukończył prawo na Uniwersytecie Łódzkim oraz program "Russian Security Studies" na Daniel Morgan Graduate School of National Security w Waszyngtonie DC. Był redaktorem naczelnym magazynu "Koncept". Relacjonował konflikty zbrojne na Donbasie, w tureckim Kurdystanie i Górskim Karabachu.

Pomysłodawca wypraw, w tym m.in. "Long Walk Plus Expedition" - wyprawy z Syberii do Indii śladami polskich uciekinierów z Gułagu i "Dead Road" - wyprawy na stalinowską Drogę Umarłych a także uczestnik wyprawy do Kamerunu "Vivat Polonia 2016" śladami polskiego odkrywcy Stefana Szolc-Rogozińskiego.

Współpracuje z licznymi magazynami w tym amerykańskim Foreign Policy, portalami internetowymi i stacjami radiowymi. Laureat stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii "Literatura".

Więcej informacji o podróżniku na www.tomaszgrzywaczewski.pl

  • autor: MRZwK, red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?