KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Galeria to miejsce dla budowania relacji. W sobotę wernisaż, w niedzielę śniadanie

Dorota Hadrian, Struktura Kryształu Dorota Hadrian, Struktura Kryształu

Czy sztuka może pomóc zrozumieć relacje między matką i córką? Czy da się pogodzić własne marzenia i ambicje z silną więzią z najbliższymi nam osobami? Na wystawie w BWA Krosno ponad 20 polskich artystek poprzez swoją sztukę opowie o tym jak odnajdują się jako kobiety, matki i córki. Dzień po wernisażu zapraszają też na wspólne śniadanie i rozmowy.

REKLAMA


Wzajemne relacje matek i córek rzadko są tematem dzisiejszej kultury. Postacie bliskich sobie kobiet otacza sfera społecznych oczekiwań dyktujących im jak powinna wyglądać ich ścieżka życiowa i jak mają zachowywać się wobec siebie.


Aneta Grzeszykowska / Franciszka 2018

Ta wystawa to też zaproszenie dla odbiorców, a przede wszystkim odbiorczyń sztuki do odnalezienia własnej drogi poprzez wspólną rozmowę i dzielenie się doświadczeniami, o których rzadko rozmawia się poza kręgiem bliskich osób.

- W świat sztuki wprowadziła mnie moja siostra, artystka, Anna. To ona pokazała mi pierwsze instytucje kultury - w tym właśnie galerię sztuki. Dzisiaj ja, dyrektorka BWA, a przede wszystkim mama, rozumiem jakim wyzwaniem jest łączenie dwóch różnych ról, potrzeb i oczekiwań. Obydwa te światy są równie ważne, współistnieją. Często wspólnie otwieramy wernisaże, jesteśmy razem na wydarzeniach, to  ubogaca, to ważne by z macierzyństwa czerpać, a nie porzucać go podejmując zawodowe wyzwania - mówi Ewelina Jurasz, dyrektorka BWA Krosno.


Agula Swoboda / Siłaczka

Bycie artystą często, choć nie zawsze, oznaczało wyłamanie się z sieci norm i reguł, macierzyństwo natomiast, jako tradycyjna kobieca rola, może kolidować z uprawianiem sztuki. Jak można pogodzić macierzyństwo ze sztuką? Wystawa opowiada o intensywnych, lecz i trudnych relacjach, jakie układają się między spokrewnionymi ze sobą kobietami-artystkami.

To, o czym opowiadają same artystki ma bezpośrednie przełożenie na nasze codzienne życie: kobiety pracują dziś w wielu branżach, stają przed wyborami pomiędzy karierą a rolą matki, własnymi ambicjami i oczekiwaniami. Bywają przytłoczone, ale też odnajdują własne drogi i sposoby na relacje rodzinne.


Klaudia Urbanek-Kękuś / Bez tytułu / Olej na płótnie

W wystawie bierze udział ponad 20 artystek współczesnych, których doświadczenie macierzyństwa i bycia córką, przekłada się na uprawianą przez nie sztukę. Opowiadają one o własnych doświadczeniach, o rodzinnej wspólnocie kobiet i o swojej twórczości. Czy bliskie sobie kobiety wspierają się w byciu artystkami? Czy rozumieją artystyczne aspiracje swoich babć, mam, córek, wnuczek? Czy role społeczne kolidują z tworzeniem sztuki? Czy matka-artystka i córka-artystka mogą żyć ze sobą w zgodzie? Czy mogą żyć w poczuciu spełnienia i bez poczucia winy?


Zuzanna Janin / Pomiedzy, video

Wystawa składa się z wyboru dzieł zaproszonych artystek oraz z projekcji zarejestrowanych wcześniej rozmów. Rozmowy zostały przeprowadzone w czasie pandemii, od stycznia do marca 2021, za pomocą komunikatorów internetowych.

Wernisaż odbędzie się w BWA Krosno 2 października o godz. 18:00, a wystawa czynna będzie do 9 stycznia 2022 roku.

Natomiast w niedzielę artystki zapraszają do kontynuowania rozmów z wernisażu przy śniadaniu. W swobodnej atmosferze, łamiąc schemat niedostępności sztuki, przy wspólnym posiłku będzie można porozmawiać o własnych doświadczeniach czy po prostu pobyć razem w towarzystwie sztuki. Śniadanie poprzedzi oprowadzanie kuratorskie.


Zuzanna Janin / Pomiedzy, video

Artystki biorące udział w wystawie: Bettina Bereś, Dorota Bernacka, Alicja Bielawska, Dominika Borek, Agnieszka Drwal-Dziurawiec, Pola Dwurnik, Teresa Gierzyńska, Aneta Grzeszykowska, Dorota Hadrian, Zuzanna Janin, Zofia Karpowicz, Barbara Kasprzycka-Łosiak, Bogdana Ligęza-Drwal, Justyna Łuczaj-Salej, Cecylia Malik, Małgorzata Markiewicz, Barbara Porczyńska, Katarzyna Sobczuk, Teresa Starzec, Agula Swoboda, Klaudia Urbanek-Kękuś, Marta Wojciechowska.

Wystawa: "Moja matka, moja córka"
BWA Krosno, ul. Wojciecha Roberta Portiusa 4,
Wernisaż: 2 października (sobota), godz. 18.00,
Wystawa otwarta od 2 października 2021 do 9 stycznia 2022 r.,
Śniadanie z artystkami i oprowadzanie kuratorskie po wystawie: 3 października, godz. 11:00.

Kuratorki: Agnieszka Bartak-Lisikiewicz i Magdalena Ujma.
Współpraca: Martyna Karpowicz.
Oprawa graficzna: Joanna Tyborowska.
Organizator: BWA Krosno | www.bwakrosno.pl
Partnerzy: BWA w Tarnowie, www.bwa.tarnow.pl, Wydział Sztuki PWSZ w Tarnowie.

  • autor: (BWA)

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?