KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Ilustrowany alfabet Krosna" - spotkanie autorskie i promocja książki

"Ilustrowany alfabet Krosna" - spotkanie autorskie i promocja książki Fot. RCKP

14 października RCKP zaprasza na długo wyczekiwane spotkanie autorskie i promocję książki. "Ilustrowany alfabet Krosna". To publikacja w całości stworzoną przez dzieci i młodzież na co dzień mieszkające lub mocno związane z Krosnem. Wstęp: wolny.

REKLAMA


Ta dostępna dla szerokiego grona odbiorców książka powstawała podczas wakacji i warsztatów będących w całości odwzorowaniem procesu wydawniczego.

Uczestnicy wakacyjnych zajęć nie tylko zwiedzili miasto i znaleźli atrakcje, miejsca i ludzi nawiązujące do poszczególnych liter alfabetu, ale także stworzyli teksty, ilustracje, wcielili się w korektorów i redaktorów. Spotkanie autorskie będzie ostatnim z etapów projektu, tym milej jest nam zaprosić każdego, kto chciałby poznać autorów subiektywnego przewodnika po mieście wartym poznania od A do Z.

O projekcie

Do udziału w projekcie Ilustrowany alfabet Krosna zaproszeni zostali młodzi pasjonaci słowa, obrazu i odkrywania miejsca, w którym mieszkają, uczą się, spędzają czas z rodziną czy przyjaciółmi. W ramach spotkań, warsztatów i innych działań, krok po kroku, udało się wspólnie stworzyć książkę o Krośnie, opartą na literach alfabetu i miejscach z nimi kojarzonych. Podczas kolejnych etapów grupa przeanalizowała najważniejsze i najbardziej charakterystyczne elementy: miejsca, historie, wydarzenia czy postaci. Następnie do wybranych i opracowanych tematów uczestnicy warsztatów stworzyli ilustracje, które - w ramach kolejnych spotkań - opatrzyli krótkim tekstem. Wspólnie wypracowali wstępny projekt okładki albumu, a żeby lepiej zrozumieć cały proces wydawniczy, podczas warsztatów edytorskich poznali tajniki poszczególnych etapów wydawania książki: wcielili się w rolę korektorów, redaktorów i projektantów treści. Zaczynając od A i kończąc na literce Z, stworzyli wyjątkowy, oryginalny obraz miasta widziany oczami młodych twórców.

W ramach projektu uczestnicy zdobyli nowe umiejętności plastyczne oraz literackie, poznali lepiej miasto, z którym na co dzień są związani. Zapoznali się też z procesem wydawania książki i tym samym stali się autorami, ilustratorami i wydawcami w jednym.

Ilustrowany alfabet Krosna, oprócz promocji twórczości młodych artystów na skalę regionalną i ogólnopolską, będzie pełnił funkcję materiału edukacyjnego, a w szerszej perspektywie - wzoru sposobu pracy z młodymi ludźmi.

Prace nad publikacją, a zarazem nad projektem o tej samej nazwie, rozpoczęły się w lipcu 2021 roku w Krośnie, w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021. Na zadanie składały się prace warsztatowe oraz spacery miejskie i wizyty w instytucjach. W pierwszej fazie projektu dzieci i młodzież opracowywały bazę danych i materiałów, które pomogły w wyselekcjonowaniu elementów charakterystycznych dla miasta.

W ramach spotkań "Krośnieński dosłownik - warsztaty przekraczające wszelkie pojęcie o mieście" uczestnicy mieli możliwość zapoznania się nie tylko z historią miasta, ale również odkrycia ciekawostek dotyczących przestrzeni miejskiej. Następnie wykonane zostały, metodą kolażu, ilustracje obrazujące poszczególne elementy związane z Krosnem. Teksty do obrazów powstały w czasie warsztatów "Krosno malujemy słowem", natomiast wstępny projekt okładki uczestnicy projektu wypracowali w ramach warsztatów plastycznych i literackich "Okładka: projektowanie obrazem i słowem". Cykl prac warsztatowych zamknęły spotkania dotyczące edytorstwa "Książka: wydaje się!". W efekcie powstał subiektywny miniprzewodnik po Krośnie z perspektywy młodych pasjonatów.

Jak otrzymać własny egzemplarz: bezpłatna publikacja dostępna będzie od 15 października 2021 w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie oraz w wybranych punktach dystrybucji w mieście oraz poza nim.

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza (część widowiskowa, ul. Kolejowa 1, Krosno).
Termin: 14 października 2021, godzina 17.00.
Organizator: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.
Partner: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej w Krośnie.
Operator i organizator wojewódzki programu: Centrum Kulturalne w Przemyślu.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Bardzo Młoda Kultura 2019-2021".

Fot. RCKP

  • autor: RCKP, (red.)

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?