KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Ślusarz. Historia Józefa Cisowskiego. Premierowy pokaz filmu w artKinie

Ślusarz. Historia Józefa Cisowskiego. Premierowy pokaz filmu w artKinie Fot. Łukasz Sypień

Muzeum Rzemiosła w Krośnie oraz Podkarpacka Komisja Filmowa zapraszają na premierowy pokaz filmu "Ślusarz. Historia Józefa Cisowskiego", który odbędzie się 25 listopada 2021 r. o godz. 18.15 w artKinie (Krosno, ul. Bieszczadzka 1). Wstęp wolny.

REKLAMA


Film "Ślusarz. Historia Józefa Cisowskiego" oparty jest na wspomnieniach i archiwaliach a jeden z epizodów życia bohatera został przedstawiony przy pomocy sceny fabularyzowanej.

W filmie wystąpili min.: Mateusz Mikoś, Michał Chołka, Paweł Gładyś, Rafał Dłużniewski, Piotr Burger. Oraz w roli ekspertek: Ewa Cisowska – córka Józefa Cisowskiego, Ewa Mańkowska – była dyrektorka Muzeum Rzemiosła w Krośnie.
Józef Cisowski to dla Muzeum Rzemiosła w Krośnie postać wyjątkowa, jednak nieznana szerszemu odbiorcy - szczególnie młodemu pokoleniu. Urodzony w 1907 roku doskonale wykształcony rzemieślnik, właściciel krośnieńskiej Fabryki Pilników "Żbik", która stała się jednym z najnowocześniejszych zakładów ślusarskich w regionie. Cisowski był także żołnierzem AK - w "Żbiku" prowadzono tajne nauczanie i mimo wielkiego ryzyka, działała tam odlewnia granatów dla oddziałów Armii Krajowej. Sam Cisowski brał udział w ich transporcie - tę scenę zobaczyć będzie można na ekranach.

Józef Cisowski był Honorowym Starszym Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie. Przez wiele lat z Podstarszym Cechu Tadeuszem Bochenkiem z Moderówki, gromadził zabytki o profilu rzemieślniczym. Dzięki ich staraniom w 1989 roku powstało w Krośnie opus vitae Cisowskiego - Muzeum Rzemiosła. Odznaczony został Złotym, Kawalerskim i Oficerskim Krzyżem Zasługi, Medalem za Akcję "Burza", Złotym Medalem Kilińskiego. Za działalność społeczną uhonorowano go tytułem "Zasłużony Obywatel Miasta Krosna" oraz "Zasłużony dla województwa krośnieńskiego". Zwieńczeniem jego działalności jako wielkiego mistrza, rzemieślnika i nauczyciela było uhonorowanie najwyższym odznaczeniem rzemieślniczym - Szablą Kilińskiego.

- Filmowo postać Cisowskiego jest dla nas intrygująca. Jak powiedziała nam jego córka Ewa Cisowska, jej ojciec żył na przełomie epok, ustrojów i na styku różnych środowisk. Wciąż musiał się dostosowywać, ale nigdy się do końca nie poddawał. Starał się być samowystarczalny i niezależny dzięki pracy. Za sprawą Pani Ewy Cisowskiej, która zgodziła się wystąpić w filmie, postaramy się pokazać widzom postać jej ojca również od tej prywatnej, nikomu do tej pory nieznanej strony - mówi Jakub Kowalczyk, scenarzysta i reżyser filmu.

W rolę Józefa Cisowskiego wcielił się Mateusz Mikoś (Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie). Na ekranie zobaczymy także: Michała Chołkę (Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie), wcielającego się w postać Józefa "Młota" Mroza - postać, która razem z Józefem Cisowskim transportowała broń i granaty dla oddziałów AK, oraz Pawła Gładysia (Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie) - wcielającego się w postać niemieckiego oficera i Rafała Dłużniewskiego grającego postać niemieckiego żołnierza.

- Film jest pierwszą próbą pokazania sylwetki Józefa Cisowskiego. Cieszymy się, że mamy możliwość opowiedzenia historii jednego z założycieli Muzeum Rzemiosła w Krośnie, wybitnego rzemieślnika, konstruktora, twórcy wielu patentów, ale też bohatera, prowadzącego niebezpieczną działalność konspiracyjną niemal pod okiem gestapo - mówi Marta Rymar, dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Film jest również próbą zebrania i zdigitalizowania wszystkich materiałów o Józefie Cisowskim, w tym niepublikowanych dotąd fotografii znajdujących się w zbiorach prywatnych córki Józefa, Ewy Cisowskiej.

W produkcji oprócz udziału zawodowych aktorów występują statyści - min. Piotr Burger z Muzeum Rzemiosła, Tomasz Gaweł i Marek Serwa z Grupy Rekonstrukcji Historycznej 545. Sperr-Division z Rzeszowa. Zdjęciami, montażem oraz postprodukcją filmu zajmuje się firma Trznadel Media.

- Premierę filmu na dużym ekranie zaplanowaliśmy 25 listopada o godz. 18.15 w krośnieńskim artKinie. Po premierze film będzie bezpłatnie dostępny min. w serwisie YouTube - zaprasza Magdalena Czelna-Mikosz z Muzeum Rzemiosła w Krośnie, zaangażowana w produkcję filmu.

Koproducentem filmu "Ślusarz. Historia Józefa Cisowskiego" jest Podkarpacka Komisja Filmowa, która doceniła pomysł i scenariusz udzielając częściowego dofinansowania produkcji. Film jest również częściowo finansowany przez Gminę Miasto Krosno. Sceny fabularyzowane powstawały w miejscowości Bratkówka przy wsparciu Wójta Gminy Wojaszówka.

Fot. Łukasz Sypień

  • autor: MRZwK, red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?