KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Dzień Otwarty w Muzeum Podkarpackim w Krośnie

Muzeum Podkarpackie w Krośnie zaprasza 8 września 2023 (piątek) na Dzień Otwarty. Muzealnicy zachęcają do odwiedzenia zarówno wystaw stałych, jak i wyjątkowo ciekawych wystaw czasowych: "Broń i sztuka Japonii", "Pax Romana", "Szlachta i ziemiaństwo w Bieszczadach i na Pogórzu", "Wystawa łowiecka". Niewątpliwą atrakcją będą również warsztaty z edukatorami z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA.

REKLAMA


Wystawy stałe prezentujące kolekcje unikatowe oraz zbiory ściśle związane z historią i dziedzictwem kulturowym regionu.

- Przeszłość ożywiona - wystawa archeologiczna zorganizowana w piwnicach kamienicy "Zgoda" Muzeum Podkarpackiego oraz wokół odsłoniętych reliktów muru obronnego z basztą, wzniesionego w XIV wieku. Przedstawia historię osadnictwa na terenie Podkarpacia od pierwszych śladów działalności człowieka z okresu paleolitu po późne średniowiecze. Pokazuje początki Królewskiego Miasta Krosna i jego rozwój w wiekach średnich i  czasach renesansu, kiedy nazywane było parva Cracovia - "małym Krakowem".

- Z dziejów Krosna i regionu - historia miasta i jego okolic od zaborów po współczesność. Zbiór prac malarskich, cennych zabytków i fotografii tworzy portret XIX-wiecznego galicyjskiego miasteczka i jego mieszkańców. Pozostałe części ekspozycji prezentują pamiątki związana z I i II wojną światową oraz konspiracją niepodległościową po 1944 roku. Wystawę zamyka kolekcja zdjęć, grafik i druków z ostatnich dziesięcioleci Krosna. Cenne uzupełnienie ekspozycji stanowi fortepian z 1862 roku, pochodzący z paryskiej manufaktury rodziny Pleyelów, będący cennym, jednym z najstarszych reliktów epoki chopinowskiej w Polsce.

- Historia oświetlenia - chronologiczne przedstawienie wszystkich intencjonalnych źródła światła, od starożytnych lampek oliwnych po lampy naftowe i elektryczne z 1 połowy XX wieku. Najważniejszą częścią ekspozycji jest prezentacja jednej z najcenniejszych kolekcji lamp naftowych pochodzących z różnych wytwórni krajowych i zagranicznych, zarówno bogato zdobionych lamp salonowych, jak i najprostszych, gospodarczych, które pojawiły się w domach milionów ludzi w wielu krajach. Wystawa zawiera prezentację prototypu pierwszej lampy naftowej Ignacego Łukasiewicza oraz pamiątki dotyczące jego życia i pionierskiej działalności naftowej.

- Szkło podkarpackich hut - ekspozycja przedstawia tradycje podkarpackiego przemysłu szklarskiego. Na wystawie dominują wyroby o charakterze artystycznym, dekoracyjnym i dekoracyjno-użytkowym, wytworzone przez największe niegdyś w Europie - Krośnieńskie Huty Szkła. Uzupełnieniem wystawy są współczesne szklane dzieła sztuki wykonane przez artystów działających na terenie Podkarpacia oraz zbiór obiektów z renomowanych polskich i europejskich hut szkła, wykonanych w stylistyce secesyjnej i art déco.

- Galeria sztuki - wystawa będąca pamiątką bogatej przeszłości artystycznej miasta, prezentująca dorobek związanych z regionem absolwentów polskich i zagranicznych szkół sztuk pięknych. Wśród nich znajdują się prace uczniów Jana Matejki: Stanisława Bergmana, Seweryna Bieszczada i Franciszka Daniszewskiego. Rzeźbę z przełomu XIX i XX wieku reprezentują prace Andrzeja Lenika. Ekspozycja ukazuje również dzieła twórców XX-wiecznych: Zdzisława Truskolaskiego, Bronisława Olszewskiego, Jana Ekierta, Stanisława Kochanka, Władysława Niepokoja oraz Władysława Kandefera.

- Polska na emigracji - wystawa prezentująca zabytki wybrane spośród dziewięciu tysięcy poloników podarowanych placówce przez Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji, stanowiące niezwykłe świadectwo służby, pracy i poświęcenia wielu pokoleń Polaków żyjących na emigracji, ludzi którzy walczyli o niepodległą Ojczyznę, dbali o zachowanie jej kultury i dziedzictwa. Wśród zabytków znajduje się wiele cennych eksponatów z okresu od XVII do XX wieku.

Wyjątkowo interesujące wystawy czasowe.

- Broń i sztuka Japonii - wyjątkowa wystawa czasowa poświęcona militariom i sztuce japońskiej ze zbiorów Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Na kolekcję japońską Muzeum Podkarpackiego w Krośnie składają się: zbroje samurajskie, miecze, drzeworyty, kakemono, publikacje, miniaturowe rzeźby, ceramika, wyroby z laki i brązu, tkaniny, lalki, karty pocztowe, fotografie.

- Pax Romana - wystawa archeologiczna prezentująca zabytki z okresu wpływów rzymskich z terenu Imperium Rzymskiego oraz z obszarów znajdujących się wtedy poza jego granicami. Są wśród nich głównie broń i ozdoby, wyroby wyspecjalizowanych rzemieślników, przedmioty codziennego użytku. Wystawę uzupełniają eksponaty związane z ludami zamieszkującymi obszary poza granicami państwa rzymskiego, w tym ziem dzisiejszej Polski.

- Szlachta i ziemiaństwo w Bieszczadach i na Pogórzu - prezentowana wystawa ukazuje przeszłość i dziedzictwo szlachty oraz ziemiaństwa zamieszkującego teren historycznej ziemi sanockiej.

- Wystawa łowiecka "Piękno łowiectwa w zbiorach myśliwych krośnieńskiego Okręgu PZŁ" - wystawa z okazji 100-lecia Polskiego Związku Łowieckiego prezentuje zbiory trofeów myśliwych z okręgu krośnieńskiego oraz zbiór kordelasów z kolekcji Wojciecha Nowaka.

Warsztaty z edukatorami z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA:

- warsztaty sztuki składania papieru - origami (obowiązuje rezerwacja, tel. 13 432 13 76, w. 16),
- warsztaty pakowania przedmiotów w ozdobne chusty furoshiki (obowiązuje rezerwacja, tel. 13 432 13 76, w. 16)
- warsztaty tradycyjnych japońskich gier (bez zapisów),
- warsztaty wycinania z papieru - kirigami (bez zapisów).

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?