KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Grafika i fotografia - wystawy w galerii RCKP

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza na dwie wystawy: wystawę grafik Zbigniewa Osenkowskiego oraz wystawę fotografii Leszka Górskiego zatytułowaną "Opowieści przewrotne".

REKLAMA


Zbigniew Osenkowski - grafiki
1 - 31 marca, finisaż wystawy 22 marca, 17.00, Galeria Pogranicza

alt

Zbigniew Osenkowski to znany artysta, który poprzez rzadko stosowaną metodę „linorytu na płytę traconą”, trójkolorową grafiką prezentuje  m.in. zabytkowe drewniane obiekty sakralne naszego regionu w tym wiele już nieistniejących, często tylko przez Niego udokumentowane i przywrócone pamięci. Wśród prezentowanych prac są też postacie między innymi  Papieża Jana Pawła II, ikony oraz przyroda. Autor przygotował także ekspozycję obrazującą technikę i poszczególne etapy  wykonywania prac metodą linorytu na płytę traconą, którą spopularyzował w latach 60-tych XX wieku Pablo Picasso.

alt

Ukończył Politechnikę Krakowską oraz Studium Wzornictwa Przemysłowego dla konstruktorów przemysłu motoryzacyjnego zorganizowany przez Instytut Wzornictwa oraz ASP w Warszawie. Uprawia rysunek i grafikę. Uczestniczył w ponad 200 wystawach zbiorowych - głównie pokonkursowych, m.in. w Argentynie, Chinach, Kazachstanie, Meksyku, USA, Ukrainie oraz większości krajów europejskich, zdobywając medale i wyróżnienia. Miał 17 wystaw indywidualnych m.in. Warszawie, Iwoniczu, Sanoku, Brzozowie, Krakowie, Krośnie, Łodzi, Ostrowie Wielkopolskim i Zagórzu.

alt

W bostońskim katalogu wydanym z okazji światowego zjazdu Międzynarodowego Stowarzyszenia Miłośników Ekslibrisu - FISAE  w 2000 r. opublikowano kilka jego ekslibrisów. Wykonał ponad 400 grafik i 860 ekslibrisów, które eksponował w Polsce i za granicą. Za znaki książkowe otrzymał nagrody i wyróżnienia. Jego prace znajdują się w wielu krajach w zbiorach prywatnych i państwowych. Curriculum vitae Zbigniewa Osenkowskiego, listę opus i reprodukcję 30 ekslibrisów zamieszczono w encyklopedii wydanej w Portugalii „Contemporary International Ex-libris Artists” w 2004 roku.

"Opowieści przewrotne" - Wystawa fotografii Leszka Górskiego
21 marca - 20 kwietnia, wernisaż 21 marca, 18.00, Galeria Fotografii

alt

Prezentowane na wystawie prace przedstawiają świat z perspektywy innej, niż zwykle go widzimy i odbieramy. Autor wyławia z otaczającego nas szumu informacyjnego kwintesencję kształtu, kompozycji i treści. Wszystko zbędne zostaje odrzucone. Króluje geometria, minimalizm, harmonia i przejrzystość. Jednocześnie prezentowane motywy wywołują uśmiech, autor oprowadza nas po swoim świecie zaskakując i bawiąc. Wyczuwa się w tych zdjęciach rytm, jeżeli kolor, to mocny i zdecydowany. Mówią one mocnym głosem, są pisane dużymi literami. Trochę jak inżynierskie projekty i konstrukcje.

alt

Leszek Górski ur. 1960 r. w Krośnie, mieszka i pracuje w Krakowie. Fotografią zajmuje się od blisko 30 lat. Fotografuje głównie motywy architektoniczne i sceny uliczne. Nagrody i wyróżnienia  m.in. w konkursach „Życie jest piękne” (KCK Kielce 2012 i 2011), „Między zdjęciem a filmem” (SanDisk, 2011), „Mistrzowskim okiem kibica” (SanDisk, 2012), „Wodne skojarzenia” (Aquanet/Świat Obrazu, 2011). Uczestnik wystaw zbiorowych i pokonkursowych.

(rckp)

  • autor: rckp

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?