KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Rozpoczynają się prace na budowie łącznika Rzeszowa z drogą S19

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. Skanska

Ruszyła budowa dwujezdniowego odcinka drogi wojewódzkiej łączącego DK nr 19 (od skrzyżowania ul. Podkarpackiej z ul. 9 Dywizji Piechoty w Rzeszowie) z węzłem Rzeszów - Południe (S19). Z nowej trasy kierowcy skorzystają pod koniec 2017 roku.

REKLAMA


Przedsięwzięcie zostało podzielone na dwa odcinki: miejski (realizowany przez gminę Rzeszów) oraz pozamiejski (za budowę którego odpowiada województwo podkarpackie). Firma Skanska podpisała z prezydentem Rzeszowa oraz marszałkiem województwa umowę na realizację tego zadania o wartości prawie 69 mln zł brutto.

Komfort i bezpieczeństwo
Główną zaletą inwestycji jest to, że droga pozwoli wyprowadzić ruch tranzytowy z centrum miasta. Mniej samochodów ciężarowych to mniejszy hałas, mniej spalin i korków. Mieszkańcy będą mogli bez większych przeszkód dostać się do pracy czy wrócić do domów. Będzie ciszej i bezpieczniej, przekonuje Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie.

- Kierowcy jadący DK nr 19 będą mogli skręcić w łącznik z S19, ominąć Rzeszów, dojechać do autostrady A4, a także do S19 w kierunku na Lublin i Warszawę. Ciężarówki nie będą musiały wjeżdżać do centrum miasta - wyjaśnia Janusz Łach - kierownik projektu, Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie.

- Ominą ulice Podkarpacką, Powstańców Warszawy, Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Witosa. Z ulic Rzeszowa zostaną wyeliminowane ciężarówki, których kierowcy korzystają z trasy Przemyśl - Kraków - Barwinek - dodaje Janusz Łach.

Dzięki inwestycji okoliczne gminy, ale i sam Rzeszów zyskają lepsze połączenie z siecią TEN-T (Transeuropejska sieć transportowa), czyli z drogą ekspresową S19 Rzeszów-Świlcza i autostradą A4 Rzeszów-Zachód. To umożliwi sprawniejsze powiązanie z innymi ośrodkami wojewódzkimi i subregionalnymi Polski wschodniej oraz całego kraju.

Nowa trasa stworzy warunki łatwego i szybkiego dojazdu do nowych obszarów inwestycyjnych, zachęcając przedsiębiorców do ulokowania tu lub rozwijania istniejących już firm, tworząc nowe miejsca pracy.

Infrastruktura drogowa
W ramach zadania zostanie wybudowany dwujezdniowy odcinek DW klasy G w granicach Rzeszowa oraz poza granicą miasta o długości blisko 2,6 km, z czterema pasami ruchu. Przebudowany zostanie odcinek miejski DW klasy G na długości ok. 0,5 km, oraz powstanie rondo na przecięciu DW z ul. Przemysłową. Rozbudowany będzie też odcinek DK19 o długości 0,85 km.
 
Na połączeniu DW oraz DK19 powstanie węzeł drogowy typu WC (węzeł dwupoziomowy, na którym jezdnie dróg krzyżują się bezkolizyjnie, a relacje skrętne na obu drogach odbywają się na skrzyżowaniach), 4 skrzyżowania, 15 odcinków dróg serwisowych, zatoka autobusowa, wiadukt w ciągu ul. Podkarpackiej o długości ok. 100 m, ponadto chodniki i ścieżki rowerowe - dodaje Dawid Surmiak, kierownik budowy, Oddział Budownictwa Inżynieryjnego Skanska w Rzeszowie.

- W środę przejęliśmy plac budowy i rozpoczynamy prace przygotowawcze - informuje Arkadiusz Chromiński, kierownik robót, Oddział Budownictwa Inżynieryjnego Skanska w Rzeszowie.

- Prace w listopadzie będziemy prowadzić poza terenem zabudowanym, dlatego kierowcy będą mogli bez problemu korzystać z obecnej drogi. Zmiana organizacji ruchu nastąpi dopiero z końcem listopada lub na początku grudnia - zapowiada Arkadiusz Chromiński.

W pierwszej kolejności zostanie zorganizowane zaplecze budowy, które powstanie przy skrzyżowaniu ul. Podkarpackiej z ul. 9 Dywizji Piechoty. Z początkiem listopada rozpocznie się wycinka drzew i prace rozbiórkowe, potem roboty ziemne i przełożenia infrastruktury. Żaden z pasów ruchu nie zostanie w tym czasie zajęty.

ak/red.

  • autor: ak/red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?