Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

PODKARPACIE: przemycał 100 raków

PODKARPACIE: przemycał 100 raków Fot. IC Przemyśl

Celnicy w Korczowej udaremnili przemyt 100 żywych raków z gatunku stawowy (błotny) Astacus leptodactylus. Zwierzęta były przemycane w styropianowym pojemniku wypełnionym lodem.

W nocy z 25 na 26 lipca celnicy skontrolowali wjeżdżającego do Polski Mercedesa na niemieckich numerach rejestracyjnych.
 
Podczas rewizji pojazdu znaleźli w samochodzie styropianowy pojemnik, a w nim 100 żywych raków.

Funkcjonariusze ustalili, że zwierzęta to raki stawowe (błotne) - Astacus leptodactylus, które objęte są ochroną gatunkową na podstawie ustawy o ochronie przyrody i Rozporządzenia Ministra Środowiska ws. ochrony gatunkowej zwierząt.

- Ich legalny transport przez granicę mógłby nastąpić tylko pod warunkiem posiadania zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska - informuje Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Celnej w Przemyślu.

Do przemytu raków przyznał się kierujący pojazdem obywatel Ukrainy. Mężczyzna został przekazany w ręce Policji, która prowadzi dalsze postępowanie w tej sprawie.

- To już kolejna w tym roku udaremniona próba przemytu chronionych raków przez podkarpackie przejścia graniczne. W marcu podczas kontroli autokaru funkcjonariusze Służby Celnej wykryli przemyt 102 raków również na przejściu granicznym w Korczowej - dodaje Chabowska.

Raki najprawdopodobniej miały trafić do Niemiec. Zamiast tego zwierzęta zostały przetransportowane do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu, gdzie funkcjonuje specjalny azyl dla zwierząt zatrzymywanych na granicy.

icp/pd
Fot. IC Przemyśl

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj