KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda na przygotowaniach w Rymanowie-Zdroju

Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda oraz Agnieszka Fornal-Urban, prezes zarządu ŚWIERKOWY ZDRÓJ MEDICAL SPA Sp. z o.o. Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda oraz Agnieszka Fornal-Urban, prezes zarządu ŚWIERKOWY ZDRÓJ MEDICAL SPA Sp. z o.o. Fot. archiwum

Rymanów-Zdrój ponownie jest miejscem przygotowań szachowych. Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda zajmuje 22. miejsce w światowym rankingu najlepszych szachistów. Odwiedziliśmy go podczas przygotowań w "Świerkowym Zdroju Medical SPA" w Rymanowie-Zdroju.

REKLAMA


Najlepszy polski szachista Jan-Krzysztof Duda do Rymanowa-Zdroju przyjechał w połowie marca. Arcymistrz ćwiczy pod okiem trenera arcymistrza Kamila Mitonia. O stan ciała i umysłu zadbali fachowcy Świerkowy Zdrój Medical SPA. To element przygotowań do turnieju internetowego organizowanego przez Magnusa Carlsena oraz Pucharu Świata w rosyjskim Soczi - najważniejszych tegorocznych turniejów szachowych na świecie. Wcześniej czekają go rozgrywki szachowe w Internecie.

- Bardzo dziękuję za zaproszenie do Rymanowa-Zdroju. Jest to miła odmiana, bo szachiści zazwyczaj siedzą w domach lub na zawodach, których też jest mniej z powodu pandemii. Miło jest zmienić perspektywę. Jestem tu z moim trenerem Arcymistrzem Kamilem Mitoniem, wspólnie ćwiczymy szachy i uprawiamy sporty - mówi Jan-Krzysztof Duda.

Podczas spotkania z dziennikarzami wspominał też początki swojej kariery - Zacząłem grać w wieku 5 lat. Wtedy zapisałem się do kółka szachowego. To ciekawa historia, moja mama zainspirowana przypowieścią o talentach szukała mojego talentu. Próbowałem różnej aktywności sportowej, gry na instrumentach i były też szachy, które najbardziej mi się spodobały i tak zostało do dzisiaj.

Jan-Krzysztof Duda na szachy poświęca większość swojego czasu. Zaznacza przy tym, ze szachy klasyczne są sportem niezwykle wyczerpującym. Uprawia też inne dyscypliny sportu, głównie sporty indywidualne. Jest studentem krakowskiej AWF.

- Janek jest bardzo utalentowanym zawodnikiem. Przeważnie jest tak, że jak się jest utalentowanym, to jest się trochę leniwym, ale nam się bardzo dobrze współpracuje - mówi Kamil Mitoń, trener arcymistrza.

- Największy sukces Janka to pokonanie Mistrza Świata Magnusa Carlsena. Norweg w szachach klasycznych nie przegrał przez 125 kolejnych partii - dodaje Kamil Mitoń.

To znaczy, że Carlsen od szachownicy odchodził niepokonany przez 2 lata 2 miesiące i 10 dni. 10 października 2020 r., podczas turnieju Altibox Norway Chess, Jan-Krzysztof Duda - grając białymi - pokonał Mistrza Świata po 63 posunięciach.

- Z Jankiem, współpracuję już 6-7 lat i bardzo dobrze się rozumiemy. Wcześniej odbywało się to na zasadzie konsultacji, ale od 6 lat pracujemy już stale. To nie tylko szachy, ale też życie. Dlatego tutaj w Rymanowie-Zdroju obaj stwierdziliśmy, że czujemy się bardzo dobrze i wiemy, że jesteśmy pod opieką najlepszych specjalistów. Mamy bardzo dobre warunki, możemy korzystać ze wielu dobrodziejstw, które oferuje ośrodek, trening szachowy jest połączony z regeneracją - dodaje Kamil Mitoń.

Więcej o samych atutach ośrodka mówi nam prezes zarządu "Świerkowy Zdrój Medical SPA" Agnieszka Fornal-Urban.

- Jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się namówić tak utytułowanego zawodnika na zgrupowanie w naszym ośrodku. Wpłynęło na to kilka czynników - mówi Agnieszka Fornal-Urban.


Fot. archiwum

- Odnowa biologiczna odgrywa w sporcie szalenie istotna rolę. To bez znaczenia jakiej dyscypliny sportu dotyczy, przyspiesza regenerację, stymuluje do regeneracji funkcji utraconych. Nasze działania dotyczyły przede wszystkim obręczy barkowej, kręgosłupa, w tym odcinka szyjnego oraz głowy. Wykorzystaliśmy również całe spektrum zabiegów balneologicznych oraz fizykoterapeutycznych. To co nas wyróżnia to zastosowanie naturalnych surowców leczniczych, którymi możemy się poszczycić. Janek skorzystał z masażu klasycznego kręgosłupa i ciała, masażu głowy, masażu gorącymi kamieniami, hydromasażu strefowego, kąpieli fizjoaktywnej, terapii radiofalowej ukierunkowanej i laseroterapii (która będzie wykorzystywana też do rehabilitacji po przebytej chorobie Covid-19) oraz seansu w grocie solnej. Zastosowane procedury terapeutyczne oraz metody i środki odnowy biologicznej mają na celu zwiększenie potencjału zdrowotnego zawodnika, stymulację procesów immunologicznych, poprawę ogólnej kondycji psychofizycznej oraz regenerację organizmu. Dodatkowo chciałam zaznaczyć, że Janek otrzymał dedykowaną dietę, która stymuluje pracę ośrodkowego układu nerwowego oraz mózgu. Dieta została uzupełniona regionalną wodą alkaliczną. Chcemy, aby dzięki temu w walce z najlepszymi był od nich lepszy! - podkreśla Agnieszka Fornal-Urban.

Przy okazji pobytu w Rymanowie-Zdroju Jan-Krzysztof Duda wręczył Agnieszce Fornal książkę Garriego Kasparova "Ostatni bastion umysłu". To książka o szachach, ale nie tylko dla szachistów.

- To książka o wpływie komputerów i sztucznej inteligencji na szachy i nie tylko na szachy. Książka ta jest z jednej strony świetną opowieścią o tym, jak grają mistrzowie szachowi i kim tak naprawdę są: zimnokrwistymi geniuszami skoncentrowanymi na tym, by wygrać, czy zwykłymi, podatnymi na różne bodźce i presje ludźmi? Kasparow zdradza też zdumiewające kulisy swojego słynnego pojedynku z komputerem Deep Blue - mówił Jan-Krzysztof Duda, który został zaproszony do promocji książki utytułowanego szachisty.

  • autor: Piotr Dymiński

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?