KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Prządki" - Valvoline wystartują w sobotę!

"Prządki" - Valvoline wystartują w sobotę! Fot. Marek Marczak

Epidemia koronawirusa drastycznie skróciła sezon Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski . Tym bardziej cieszy, że Automobilklub Małopolski w Krośnie przygotowuje tradycyjny już Wyścig "Prządki", na malowniczej trasie w gm. Korczyna. W Dworze Kombornia odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca to wydarzenie.

REKLAMA


Wyścig Górski PRZADKI - VALVOLINE organizowany przez Automobilklub Małopolski Krosno to jedna z najbardziej widowiskowych imprez motoryzacyjnych w Polsce. Od wielu lat cieszy się niebywałą popularnością i ściąga najlepszych zawodników z Polski i zagranicy.

Kolejna, 17. już edycja imprezy będzie zarazem 5. i 6. Rundą Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski oraz Mistrzostw Słowacji, a także 1. i 2. Rundą Pucharu Południa w Jeździe na Regularność w Wyścigach Górskich. Wyścig odbędzie się w dniach 19-20 września 2020.

Organizacja wyścigu Górskiego Prządki - Valvoline w czasach pandemii i nowy samochód zawodników Automobilklubu Małopolskiego: Szymona Piękosia i Karola Krupy, to główne tematy konferencji prasowej w Dworze Kombornia pod Krosnem.

Niewątpliwą nowością jest fakt, że po raz pierwszy Dyrektorem Wyścigu "Prządki" jest kobieta, Paulina Florek.

- Mam wrażenie, ze przez 40 lat organizacji naszych Wyścigów Górskich nie było jeszcze kobiety - dyrektora - zaznaczył prezes Automobilklubu, Robert Szelc. Kobieta jest też Asystent Dyrektora, Joanna Mikuś.

Koronawirus dużo zmienia. Wyścig będzie odbywał się z zachowaniem wytycznych sanitarnych.

- Ograniczona będzie miedzy innymi liczba osób na terenie Biura Zawodów. Nad bezpieczeństwem będzie czuwał specjalnie powołany Inspektor Sanitarny. Tę funkcję będzie pełnić jedna z pielęgniarek zrzeszonych w Automobilklubie - poinformowała dyrektor wyścigu Paulina Florek.

Co więcej, tym razem na Wyścigu "Prządki" nie będzie wytyczonych stref dla kibiców, bowiem zorganizowanie tego byłoby zbyt trudne logistycznie w sytuacji gdy Wyścig odbywa się w miejscu ogólnodostępnym.

- Start znajduje się w Rynku, nieopodal centrum handlowego, wiadomo, że w pobliżu będą ludzie. Prosimy o zachowanie rozsądku i ostrożności oraz o stosowanie do ogólnych zasad bezpieczeństwa - apelował Robert Szelc, prezes Automobilklubu Małopolskiego w Krośnie.

Ryszard Skotniczny, właściciel Dworu Kombornia, już po raz drugi wsparł organizację Wyścigu.

- Warto wesprzeć wydarzenie o randze ogólnopolskiej, a nawet szerszej, które promuje nasz region Beskidu Niskiego. Niewątpliwie naszym atutem jest cisza i spokój, ale ryk silników raz do roku nam nie zaszkodzi. Przede wszystkim staramy się zapewnić zaplecze dla Wyścigu. Dla naszego regionu to wydarzenie jest jednym z najważniejszych w roku i cieszymy się, że możemy być jego częścią - podkreślił Ryszard Skotniczny.

Szymon Piękoś, kierowca wyścigowy Automobilklubu Małopolskiego mówił o nowej Skodzie, która przygotowywał przez ostatnie dwa lata ze swoim wyścigowym partnerem, Karolem Krupą.

To nowy pojazd, który debiutował podczas zawodów w Sopocie. Tamten start nie był do końca udany, bo samochód nie był dobrze sprawdzony po zalaniu warsztatu przez powódź.

- Powódź zalała nasze samochody wyścigowe. Udało nam się odbudować Skodę, ale zabrakło czasu na dokładne testy - komentuje Szymon Piekoś. - Podczas Wyścigu wyszły na jaw usterki spowodowane dostaniem się wody, to były awarie, których nie byliśmy w stanie przewidzieć. Dojechaliśmy do mety, chociaż ze słabym czasem, jednak z uśmiechami na twarzy, bo samochód pokazał swoją moc. W przyszłym sezonie będziemy walczyć o czołowe miejsca w Klasyfikacji Generalnej - podkreślał Szymon Piękoś.

Nie wiadomo jeszcze kto pojedzie nową Skodą na "Prządkach". Za kierownicą usiądzie albo Karol Krupa, albo Szymon Piękoś.

- Nowością podczas "Prządek" będzie zastosowanie "Performance Factor", czyli nowy sposób klasyfikowania startujących samochodów, który ma zadanie wyrównać możliwości zawodników. Dzięki temu do Klas mają być przyporządkowane samochody zbliżone do siebie - zapowiedziała dyrektor wyścigu Paulina Florek.

"Performance Factor" jest obliczany na podstawie szeregu parametrów, w tym masy pojazdu, parametrów silnika czy aerodynamiki.

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?