KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Nauka to cenny dar, a nie ciężki obowiązek Polecamy

Nauka to cenny dar, a nie ciężki obowiązekNauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek... - te słowa Alberta Einsteina usłyszeli dzisiaj uczniowie krośnieńskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 - popularnie zwanego "Naftówką", na uroczystym rozpoczęciu. Rok szkolny rozpoczęło dziś 5,5 miliona uczniów w całej Polsce.

 

REKLAMA


 

Minister Edukacji Narodowej, Katarzyna Hall, ogłosiła rozpoczynający się rok szkolny Rokiem Historii Najnowszej w edukacji. Minister chce, aby była to okazja do pogłębienia wiedzy na temat rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i agresji ZSRR na Polskę, 20-lecia powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego i 30-lecia rejestracji Solidarności. Zdaniem szefowej MEN, te wydarzenia z pewnością zmieniły nie tylko bieg historii, ale także losy każdej polskiej rodziny.

 
altDrodzy uczniowie, szanowni nauczyciele, witam wszystkich bardzo serdecznie po dwu miesięcznej przerwie która pozwoliła zregenerować nam wszystkim umysły i dodać sił witalnych, abyśmy mogli teraz efektywnie kontynuować wspólną pracę. -  tymi słowami przywitał wszystkich uczniów i nauczycieli dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie, Tadeusz Wiewiórski.
 
Wielu pierwszoklasistów rozpoczęło dziś zajęcia w nowych szkołach. Dużą popularnością w ZSP 4 cieszy się kierunek: ratowniczo-obronny, technik logistyk, kierunki naftowe, technik wiertnik, górnictwo otworowe, a także kulturoznawczo-menedżerski. Oto wypowiedzi niektórych z nowych uczennic:
 
Nauka to cenny dar, a nie ciężki obowiązek 
 
„Wybrałam kierunek geologia, który połączony jest z ochroną środowiska. W sumie przypadkowo, gdyż miałam iść do całkiem innej szkoły, oraz na zupełnie inny profil - humanistyczny, ale pomyślałam, że łatwiej będzie mi się później dostać na studia. Szkołę oceniam całkiem pozytywnie, nauczyciele jak i dyrekcja wydają się być sympatyczni, moja klasa jest również świetna po pierwszym spotkaniu, bo nie mieliśmy się okazji wcześniej spotkać. Uważam, że dobrze zrobiłam wybierając tę szkołę, ponieważ - jak dowiedziałam się dzisiaj na spotkaniu organizacyjnym - tych profili jest może 3 w całej Polsce, co wiąże się z większymi szansami na dostanie się na wybrany kierunek studiów. Ludzie są pozytywni, i czuć przyjazny klimat." -  powiedziała jedna z uczennic klasy pierwszej, Sara.
 
"Ukończyłam Gimnazjum nr 5 w Krośnie. Teraz wybrałam kierunek liceum kulturoznawczo-menedżerski w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Krośnie. Mam tu paru znajomych, i słyszałam bardzo dobrą opinię o kadrze pedagogicznej. Składałam podanie również do szkoły im. Szczepanika, ale tutaj to był priorytet." – Sylwia Kędra, również uczennica pierwszej klasy.
 
Do zerówki poszły dzisiaj również pięciolatki, a ze wstępnych danych wynika, że w tym roku do pierwszej klasy poszło ponad 10 tysięcy 6-latków. Ten rok przynosi wiele zmian w polskim szkolnictwie - po raz pierwszy tegoroczni maturzyści będą musieli obowiązkowo przystąpić do egzaminu z języka polskiego, matematyki i języka obcego na poziomie podstawowym. W nowym roku szkolnym maturzyści będą mogli dodatkowo zdawać egzamin nie z trzech - jak do tej pory - przedmiotów dodatkowych, ale z sześciu. W niektórych klasach obowiązywać będzie też nowa podstawa programowa. Nowy rok ma przynieść również podwyżki dla nauczycieli, a także wiele innych zmian.
 
alt
 
Zmiany programowe, które weszły na przełomie ostatnich lat w kraju, w zasadzie jeszcze nas nie dotyczą - u nas te zmiany będą się zaczynać w 2012 roku, kiedy zakończy się pełny cykl edukacji w gimnazjum. Trochę zmodyfikowaliśmy kierunki w liceum ogólnokształcącym tak, by go dostosować do zainteresowań uczniów, zwłaszcza jeśli chodzi o kierunek związany z ratownictwem medycznym, weszliśmy również  w specjalność dotyczącą obronności - wielu młodych jest nim zainteresowanych, zwłaszcza chłopców. Wiadomo, kierunek rozwoju absolwentow tej specjalności jest dość jasny - praca w zawodowej armii, która ma być stworzona w kraju, czy w służbach mundurowych, gdzie jest stałe zapotrzebowanie na pracowników. Nawet dziewczęta są nim zainteresowane - czy to na zasadzie rzeczywistych chęci, czy dążenia do emancypacji. – opowiada Tadeusz Wiewiórski, dyrektor "Naftówki".
 
alt
 
Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego uczniowie mogą się również ubiegać  o stypendium socjalne na rok szkolny 2009/2010. To stypendium szkolne będzie przyznawane uczniom, zamieszkałym na terenie Gminy Krosno, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie. O stypendium mogą się starać szczególnie ci, w rodzinach których  występuje bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe. Od 1 do 15 września można składać wnioski w Urzędzie Miasta Krosna.
 
Katarzyna Janocha, Mateusz Głód
Foto: Karol 'Ronin' Starowiejski

 

  • autor: Katarzyna Janocha, Mateusz Głód

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?