KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Chwila grozy. Balon uderzył w dach hali sportowej w Krośnie [FILM, ZDJĘCIA]

Chwila grozy. Balon uderzył w dach hali sportowej w Krośnie [FILM, ZDJĘCIA] Fot. Paulina Jakubczyk

Ukraiński balon z klubu Ukrainian National Balloon Team uderzył w dach hali sportowej. Do zdarzenia doszło podczas finałowego lotu nad Krosnem, 2 maja. Sam lot był widowiskowy, nazwany przez organizatorów paradą. W czasie jego trwania odbyła się ostatnia, 18 konkurencja.

REKLAMA


Do Krosna przyjechało ponad 40 załóg, między innymi z Polski, Litwy, Węgier, Słowacji, Rosji i Ukrainy. Ostatni lot w ramach 18. edycji Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych odbył się 2 maja około godziny 19.

Piloci wystartowali po wschodniej stronie miasta. Ich celem był nalot nad ulicą Bursaki. Na terenach zielonych MOSiR wyłożono punkt pomiarowy (krzyż) zrzutu markerów. Marker to wstęga z powlekanego nylonu o ciężarze 100 g/m2, 170 cm długości, 10 cm szerokości zakończona obciążnikiem o wadze około 70g. Pomiar jest liczony krzyża liczony do punktu, w którym znajduje się marker po zrzucie przez pilota z pokładu balonu.

Lot był wyjątkowy i zgromadził przed halą  setki mieszkańców. Każdy z pilotów otrzymywał gromkie brawa od kibiców. Największą radość mieli najmniejsi mieszkańcy Krosna.

Zawodnicy, aby ułatwić sobie zadanie i zaliczyć konkurencję, dolatując do celu obniżali poziom lotu. Savchuk Roman, pilot ukraińskiego balonu (UR-PXKE) nie zdołał wznieść się na odpowiednią wysokość, gondola jego balonu uderzyła w dach hali sportowej. Szybka reakcja pilota pozwoliła na podniesienie balonu i kontynuowanie lotu. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Uszkodzony został dach hali.
Incydent wyjaśni Aeroklub Podkarpacki z Krosna. O zdarzeniu zostanie również poinformowana Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych.

mg
Fot. Paulina Jakubczyk

  • autor: mg

4 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?