Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

W elektrociepłowni montują nowy kocioł na biomasę

W elektrociepłowni montują nowy kocioł na biomasę Fot. archiwum MPGK Krosno

18 listopada w elektociepłowni "Łężańska" przy ul. Sikorskiego w Krośnie rozpoczął się montaż nowego kotła na biomasę o mocy 7 MW. Nowy kocioł stanął w istniejącej dotychczas hali kotłów.

REKLAMAMPGK Krosno - Krośnieński Holding Komunalny intensywnie inwestuje w zakresie poprawy i modernizacji systemu ciepłowniczego. Efektem tych działań, modernizacji Oddziału Energetyki Cieplnej oraz wieloletniego programu inwestycyjnego spółki jest m.in. budowa drugiego kotła na biomasę, który wykorzystując paliwa odnawialne będzie produkował ciepło, przy jednoczesnym zwiększeniu wykorzystania paliw odnawialnych.

- Nasza spółka chce być ekologiczna i niezawodna i dlatego uznaliśmy, że budowa drugiego kotła biomasowego będzie optymalnym rozwiązaniem. Takie rozwiązanie wpłynie na dalsze zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, a także na zwiększenie wykorzystania paliw odnawialnych w naszej instalacji. Po zakończeniu inwestycji ma to być ponad 90 procent - mówi Janusz Fic, prezes MPGK Krosno.

Powstający kocioł o mocy 7 MW będzie opalany biomasą w postaci zrębek drzewnych (jako paliwa najbardziej dostępnego). Przewiduje się, że wybudowany kocioł będzie produkował blisko 90 tys. GJ ciepła w ciągu roku. Stosowany dotychczas miał węglowy będzie paliwem wspomagającym w okresach szczytowych, ale jego użycie będzie minimalizowane. Obecnie jest to ok. 7 tys. ton, po montażu i rozruchu nowego kotła będzie to ok. 1-3 tys. ton.

Koszt budowy drugiego już w OEC kotła biomasowego to 11 605 220,00 zł (brutto), z czego pozyskane przez spółkę dofinansowanie unijne wynosi - 3 321 600,00 zł.

Wykonawcą inwestycji i montażu nowego kotła jest firma E Energija Polska Sp. z o.o. Gdańsk, działająca na podstawie pełnomocnictwa na rzecz członka konsorcjum - UAB Energijos Taupymo Centras. Wartość realizowanego zadania to 9 699 915,58 zł (netto).

Projekt pn. "Budowa kotła na biomasę w Elektrociepłowni "Łężańska" w Krośnie" finansowany jest z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Działanie 1.1. Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej.

- Dzięki temu, że stale podnoszony jest standard funkcjonowania naszej elektociepłowni jest ona jedną z nielicznych ciepłowni z Polsce posiadających status efektywnego systemu ciepłowniczego. To nas wyróżnia na tle innych instalacji - podkreśla prezes MPGK Krosno.

Zakończenie inwestycji planowane jest według umowy na wrzesień 2020 r., ale prace postępują znacznie szybciej i prawdopodobnie firma ukończy je przed czasem.

red., /mpgk/
Fot. archiwum MPGK Krosno

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj