Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Oddaj głos w sprawie zmiany granic Krosna

Przyszłość Krosna w Twoich rękach! Oddaj głos w sprawie zmiany granic Od 27 stycznia do 27 lutego 2020 r. mieszkańcy Krosna mogą oddawać głosy w konsultacjach dotyczących zmiany granic miasta. Dzięki porozumieniu, jakie w grudniu 2019 r. Krosno zawarło z sąsiadami, istnieje realna szansa na pozytywną decyzję Rady Ministrów w sprawie przyłączenia terenu byłego lotniska "Iwonicz".

REKLAMAJak zagłosować?
Udział w konsultacjach może wziąć każdy, kto mieszka w Krośnie. Nie ma ograniczeń wiekowych, osoby niepełnoletnie także są uprawnione do oddania głosu.

Ankietę konsultacyjną można złożyć w następujących formach:

1) poprzez wypełnienie i przesłanie formularza elektronicznego dostępnego na platformie konsultacji społecznych Miasta Krosna pod adresem: https://krosno.konsultacje-spoleczne.pl/,

2) poprzez wypełnienie formularza w wersji papierowej i złożenie go w dowolnym punkcie konsultacyjnym lub przesłanie do Urzędu Miasta Krosna (ul. Lwowska 28 A, 38-400 Krosno) w kopercie z dopiskiem "ZMIANA GRANIC MIASTA". Formularz można uzyskać w punktach konsultacyjnych lub pobrać ze stron internetowych: www.krosno.pl/zmiana-granic, https://bip.umkrosno.pl (w zakładce "Zmiana granic miasta").

Co proponuje Krosno?
- Proponowana zmiana polega na powiększeniu Krosna o obszar ok. 121,94 ha, znajdujący się w granicach administracyjnych Gminy Krościenko Wyżne i Gminy Miejsce Piastowe. Są to przede wszystkim tereny po zlikwidowanym lotnisku, zakupione przez miasto w grudniu 2017 r. Podstawowy cel zmiany granic to poprawa dostępności komunikacyjnej - informuje prezydent Piotr Przytocki.

- Teren jest potrzebny do wybudowania drogi zapewniającej dostęp do węzła "Iskrzynia" na projektowanej obecnie drodze ekspresowej S19. Pozostałe tereny byłego lotniska zostaną uzbrojone i przeznaczone pod innowacyjne inwestycje. Powstanie strefa inwestycyjna o dużej powierzchni i bardzo dobrej dostępności drogowej. Liczymy, że będzie to miejsce atrakcyjne dla strategicznych inwestorów, którzy utworzą tutaj wysokiej jakości miejsca pracy - dodaje prezydent.

- Plany nie zmieniły się w stosunku do ubiegłego roku, kiedy to wniosek w sprawie zmiany granic nie uzyskał akceptacji Rady Ministrów - wyjaśnia zastępca prezydenta dr Tomasz Soliński.

- Przyczyną negatywnej decyzji był brak zgody samorządów objętych zmianą granic. Teraz sytuacja się zmieniła, 6 grudnia 2019 r. zawarliśmy porozumienia z włodarzami Krościenka Wyżnego oraz Miejsca Piastowego, dotyczące współpracy przy procedurze zmiany granic. Liczymy na pozytywne opinie rad gmin po przeprowadzonych konsultacjach społecznych u sąsiadów. Zmiana granic oraz planowane inwestycje - budowa drogi do węzła S19, nowa strefa przemysłowa, przyczynią się do rozwoju wszystkich naszych gmin i poprzez atrakcyjne miejsca pracy będą zapobiegać odpływowi młodych ludzi - dodaje.   

Porozumienia z sąsiednimi gminami
W porozumieniach zawartych w grudniu 2019 r. władze Krosna oraz sąsiednich gmin zgodnie wyraziły stanowisko, że planowane przez Krosno przedsięwzięcia wpłyną na poprawę sytuacji społeczno - gospodarczej nie tylko w samym Krośnie, ale również w Gminie Krościenko Wyżne i Gminie Miejsce Piastowe, usprawnią dojazd do miasta, zwiększą atrakcyjność inwestycyjną gmin i stworzą podstawy dla powstawania wysokiej jakości, dobrze płatnych miejsc pracy, szczególnie dla młodych.

Krosno zobowiązało się, iż w dokumentach planistycznych na przyłączanym terenie zostanie wprowadzony zakaz lokalizacji obiektów uciążliwych dla sąsiednich nieruchomości, tj. spalarni i składowisk odpadów, biogazowni, elektrowni wiatrowych.

W porozumieniu przewidziano także pozostawienie w dotychczasowych granicach części gruntów, które należą do miasta oraz ich sprzedaż gminom, dzięki czemu będą one mogły bezpośrednio wykorzystać potencjał terenu, gospodarując nim zgodnie z potrzebami, np. przeznaczając pod inwestycje.  

W Gminie Krościenko Wyżne pozostanie teren o powierzchni ok. 18,47 ha, a w Gminie Miejsce Piastowe - 11 ha. Nieruchomości te mają zostać sprzedane gminom pod warunkiem, że dojdzie do zmiany granic.

Pomóż miastu się rozwijać
Władze centralne, podejmujące decyzję w sprawie zmian w podziale administracyjnym biorą pod uwagę wyniki konsultacji społecznych. Co istotne - duża waga przywiązywana jest do frekwencji.

- Znaczne poparcie, zainteresowanie mieszkańców i wysoka frekwencja będą potwierdzeniem, jak ważna jest to sprawa dla lokalnej społeczności. Proszę wszystkich mieszkańców Krosna o udział w konsultacjach. Oddając głos każdy może pomóc miastu się rozwijać - zachęca prezydent Piotr Przytocki.

Ścieżka zmiany granic
Raport z konsultacji społecznych zostanie przygotowany do 13 marca 2020 r. Będzie on niezbędnym elementem przygotowywanego wniosku w sprawie zmiany granic, jaki Rada Miasta do 31 marca złoży do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody Podkarpackiego. W ciągu kolejnego miesiąca poznamy opinię Wojewody. Decyzja Rady Ministrów, poprzedzona opinią MSWiA zapadnie do końca lipca 2020 r.

/umk/, red.

4 komentarzy

 • Enklaw=Esklawa

  Mieszkaniec Gminy może ogłosić się enklawą Krościenka Wyżnego na obszarze Krosna. Nie jest to mrzonka bo takie sytuacje mają, powtarzam mają miejsce w Polsce=przestudiuj mapę naszego pięknego kraju nad Wisłą

  Zgłoś nadużycie Enklaw=Esklawa piątek, 31, styczeń 2020 09:59 Link do komentarza
 • Mieszkaniec Gminy Krościenko Wyżne ul Grunwaldzka

  Jestem mieszkańcem Gminy Krościenko Wyżne i mój dom ma być przyłączony do Krosna. Dla mnie i mojej rodziny nie ma żadnych korzyści z przyłączenia do Krosna tylko wzrost opłat zaczynając od znacznego wzrostu podatków od nieruchomości!!!
  Jak będzie trzeba to drugi raz będę pisał listy do wszystkich tym razem w wersji papierowej bo nie wszystkie instytucje odpowiadają na e-mail.(tu mam na myśli Prezydenta miasta Krosno czy Radę Miasta Krosno)

  Zgłoś nadużycie Mieszkaniec Gminy Krościenko Wyżne ul Grunwaldzka piątek, 31, styczeń 2020 09:29 Link do komentarza
 • Precz z antychrystem PP

  Nie wierzę Stalinowi. Wszystko co robi to tylko by poszerzyć swój majatek i kolesi. Tylko debile wierzą ze robi to dla miasta i jego mieszkańców. Komunisci nigdy prawdy nie mowili.

  Zgłoś nadużycie Precz z antychrystem PP środa, 29, styczeń 2020 18:45 Link do komentarza
 • otUA

  Głosowanie powinno być wcześniej i brzmieć czy kupić to pastwisko.
  Teraz pocałujcie się w du...

  Zgłoś nadużycie otUA środa, 29, styczeń 2020 14:01 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj